Schmeichel slår fast: Det er sindssygt vigtigt

En god start på en kvalifikation giver ro og momentum, siger landsholdsspillere før kvalifikationspremiere.



Det er vigtigt, men ikke altafgørende at få en god start på en kvalifikationsturnering.

Sådan lyder det fra landsholdsmålmand Kasper Schmeichel og Andreas Christensen forud for torsdagens EM-kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.

I den seneste VM-kvalifikation fik Danmark en god start med tre sejre på en uge – blandt andet med udesejre over Israel og Østrig – og det gav momentum gennem resten af kvalifikationen.

– Det er sindssygt vigtigt at få en god start på en kvalifikation. Vi så i sidste kvalifikation, hvordan vi startede godt og opbyggede momentum. Det var sindssygt vigtigt.

– Dermed ikke sagt at det er katastrofalt ikke at vinde den første kamp, men det går vi efter, for det kan give os en god platform inden en svær kamp på søndag i Kasakhstan, hvor vi også skal vinde, siger Kasper Schmeichel.

Foruden Finland er Danmark i gruppe med Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino. Gruppens to bedste hold kvalificerer sig til næste års slutrunde i Tyskland.

En god kvalifikationsstart kan fjerne nerverne, siger forsvarsspilleren Andreas Christensen.

– De første kampe i en kvalifikation er altid svære. Det vil de altid være. Det er en del sjovere, hvis vi kan gøre som sidst, hvor vi kvalificerede os tidligt i forhold til de gange, hvor vi har skullet spille playoffkampe. Vi skal gøre det så nemt som muligt for os selv, siger Andreas Christensen.

Danmark har ikke været i aktion siden skuffelsen ved VM i Qatar.

Kasper Hjulmand er overbevist om, at Danmark viser sig bedre frem torsdag mod Finland, end holdet gjorde ved slutrunden.

Det fortjener tilskuerne i den udsolgte nationalarena, mener han.

– Der har igennem mange år været en opadgående kurve på præstationer, spil, udtryk og resultater. Det skal otte dage i Qatar ikke forandre. Heldigvis kan vi mærke, at der stadig er stor opbakning til os. Vi kender forpligtelsen og vil gerne give noget igen.

– Vi skal vise et statement om, at fansene kan regne med os. Vi kan ikke garantere en sejr, men vi kan garantere, at vi alle giver 100 procent for at vinde.

– Jeg er helt sikker på, at der kommer et statement fra vores hold mod Finland. Vi skal vise den karakter og det spil, der har kendetegnet mange års fremgang for det her hold. Forhåbentlig får vi igen en magisk symbiose med fansene i Parken, siger Kasper Hjulmand.

Finnerne deltog ikke ved VM i Qatar og har en beskeden placering som nummer 56 på verdensranglisten, hvor Danmark er nummer 18.

Opgøret mellem Danmark og Finland begynder torsdag klokken 20.45.

/ritzau/





Disse to er færdige i Brøndby




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF

Fredericia er nærmest rykket ned



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FCK kørte Silkeborg over

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Monstersalg: FC København-boss jubler