Schmeichel slår fast: Det er sindssygt vigtigt

En god start på en kvalifikation giver ro og momentum, siger landsholdsspillere før kvalifikationspremiere.



Det er vigtigt, men ikke altafgørende at få en god start på en kvalifikationsturnering.

Sådan lyder det fra landsholdsmålmand Kasper Schmeichel og Andreas Christensen forud for torsdagens EM-kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.

I den seneste VM-kvalifikation fik Danmark en god start med tre sejre på en uge – blandt andet med udesejre over Israel og Østrig – og det gav momentum gennem resten af kvalifikationen.

– Det er sindssygt vigtigt at få en god start på en kvalifikation. Vi så i sidste kvalifikation, hvordan vi startede godt og opbyggede momentum. Det var sindssygt vigtigt.

– Dermed ikke sagt at det er katastrofalt ikke at vinde den første kamp, men det går vi efter, for det kan give os en god platform inden en svær kamp på søndag i Kasakhstan, hvor vi også skal vinde, siger Kasper Schmeichel.

Foruden Finland er Danmark i gruppe med Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino. Gruppens to bedste hold kvalificerer sig til næste års slutrunde i Tyskland.

En god kvalifikationsstart kan fjerne nerverne, siger forsvarsspilleren Andreas Christensen.

– De første kampe i en kvalifikation er altid svære. Det vil de altid være. Det er en del sjovere, hvis vi kan gøre som sidst, hvor vi kvalificerede os tidligt i forhold til de gange, hvor vi har skullet spille playoffkampe. Vi skal gøre det så nemt som muligt for os selv, siger Andreas Christensen.

Danmark har ikke været i aktion siden skuffelsen ved VM i Qatar.

Kasper Hjulmand er overbevist om, at Danmark viser sig bedre frem torsdag mod Finland, end holdet gjorde ved slutrunden.

Det fortjener tilskuerne i den udsolgte nationalarena, mener han.

– Der har igennem mange år været en opadgående kurve på præstationer, spil, udtryk og resultater. Det skal otte dage i Qatar ikke forandre. Heldigvis kan vi mærke, at der stadig er stor opbakning til os. Vi kender forpligtelsen og vil gerne give noget igen.

– Vi skal vise et statement om, at fansene kan regne med os. Vi kan ikke garantere en sejr, men vi kan garantere, at vi alle giver 100 procent for at vinde.

– Jeg er helt sikker på, at der kommer et statement fra vores hold mod Finland. Vi skal vise den karakter og det spil, der har kendetegnet mange års fremgang for det her hold. Forhåbentlig får vi igen en magisk symbiose med fansene i Parken, siger Kasper Hjulmand.

Finnerne deltog ikke ved VM i Qatar og har en beskeden placering som nummer 56 på verdensranglisten, hvor Danmark er nummer 18.

Opgøret mellem Danmark og Finland begynder torsdag klokken 20.45.

/ritzau/



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Den værste transfer nogensinde’

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Det har taget røven på Steve Cooper

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Magisk aften for FC København-stjerne

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Benhård transfermelding

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Supercomputer: Værste nogensinde!

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Eriksen med kontant udmelding

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Det er til dumpekarakter

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara