Schmeichel slår fast: Det er sindssygt vigtigt

En god start på en kvalifikation giver ro og momentum, siger landsholdsspillere før kvalifikationspremiere.



Det er vigtigt, men ikke altafgørende at få en god start på en kvalifikationsturnering.

Sådan lyder det fra landsholdsmålmand Kasper Schmeichel og Andreas Christensen forud for torsdagens EM-kvalifikationspremiere mod Finland i Parken.

I den seneste VM-kvalifikation fik Danmark en god start med tre sejre på en uge – blandt andet med udesejre over Israel og Østrig – og det gav momentum gennem resten af kvalifikationen.

– Det er sindssygt vigtigt at få en god start på en kvalifikation. Vi så i sidste kvalifikation, hvordan vi startede godt og opbyggede momentum. Det var sindssygt vigtigt.

– Dermed ikke sagt at det er katastrofalt ikke at vinde den første kamp, men det går vi efter, for det kan give os en god platform inden en svær kamp på søndag i Kasakhstan, hvor vi også skal vinde, siger Kasper Schmeichel.

Foruden Finland er Danmark i gruppe med Nordirland, Slovenien, Kasakhstan og San Marino. Gruppens to bedste hold kvalificerer sig til næste års slutrunde i Tyskland.

En god kvalifikationsstart kan fjerne nerverne, siger forsvarsspilleren Andreas Christensen.

– De første kampe i en kvalifikation er altid svære. Det vil de altid være. Det er en del sjovere, hvis vi kan gøre som sidst, hvor vi kvalificerede os tidligt i forhold til de gange, hvor vi har skullet spille playoffkampe. Vi skal gøre det så nemt som muligt for os selv, siger Andreas Christensen.

Danmark har ikke været i aktion siden skuffelsen ved VM i Qatar.

Kasper Hjulmand er overbevist om, at Danmark viser sig bedre frem torsdag mod Finland, end holdet gjorde ved slutrunden.

Det fortjener tilskuerne i den udsolgte nationalarena, mener han.

– Der har igennem mange år været en opadgående kurve på præstationer, spil, udtryk og resultater. Det skal otte dage i Qatar ikke forandre. Heldigvis kan vi mærke, at der stadig er stor opbakning til os. Vi kender forpligtelsen og vil gerne give noget igen.

– Vi skal vise et statement om, at fansene kan regne med os. Vi kan ikke garantere en sejr, men vi kan garantere, at vi alle giver 100 procent for at vinde.

– Jeg er helt sikker på, at der kommer et statement fra vores hold mod Finland. Vi skal vise den karakter og det spil, der har kendetegnet mange års fremgang for det her hold. Forhåbentlig får vi igen en magisk symbiose med fansene i Parken, siger Kasper Hjulmand.

Finnerne deltog ikke ved VM i Qatar og har en beskeden placering som nummer 56 på verdensranglisten, hvor Danmark er nummer 18.

Opgøret mellem Danmark og Finland begynder torsdag klokken 20.45.

/ritzau/





– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad


Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brentford har gjort det igen

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Wrexham slår Premier League-klub

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Bach Bak i svime over Uhre

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Storklub vil have Filip Jörgensen

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

– Lange forhandlinger med FC København

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United