Gode minder gør lang rejse mere spiselig for Delaney

Da Thomas Delaney senest var i Aserbajdsjan, var han med til at sende Danmark i EM-kvartfinalen.



Spillere og trænere fra FC København drog tirsdag ud på noget af en rejse forud for torsdagens opgør i Conference League mod Dinamo Minsk på et mennesketomt stadion i Aserbajdsjan.

Men for én af københavnerne er gensynet med landet på grænsen mellem Europa og Asien måske ikke helt så surt.

Da tidligere landsholdsspiller Thomas Delaney senest var på de kanter, var han med til at sende Danmark videre til EM-semifinalen.

Midtbanespilleren stangede bolden i nettet i Danmarks 2-1-sejr over Tjekkiet i 2021.

– Det var et fint hovedstødsmål. Det var lidt andre omstændigheder, men det har jeg tænkt over en enkelt gang, så helt slemt er det ikke at skulle til Baku igen, siger han.

FCK er rejst mere end 3100 kilometer for at spille kampen. Belarusiske hold må nemlig ikke spille sine kampe i hjemlandet på grund af Det Europæiske Fodboldforbunds sanktioner mod Belarus efter hjælpen til den russiske invasion af Ukraine i 2022.

At valget netop er faldet på Aserbajdsjan som destination, forstår Delaney ikke meget af.

– Jeg har ikke forstand på, hvorfor eller hvordan sådan noget bliver besluttet. Men et belarusisk hold mod et dansk hold i Aserbajdsjan – jeg ved ikke, hvor de to er mødtes i ligningen.

– Jeg har før fløjet i fem timer og spillet uden tilskuere, så det er ikke noget, der kan hidse mig op, forklarer Thomas Delaney.

I de første tre kampe i Conference League er det blot blevet til to point for FCK, som derfor snart skal til at øge pointhøsten betragteligt, hvis holdet skal leve videre i turneringen efter nytår.

– Vi er bagud på point, i forhold til hvad vi gerne ville have ramt, så der er ingen tvivl om, at vi tager derned for at vinde, siger den tidligere landsholdsspiller.

Ud over kampen torsdag klokken 18.45 dansk tid mangler FCK at møde skotske Hearts og østrigske Rapid Wien.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Randers FC – FC Fredericia



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Arsenal skal til Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere