Gode minder gør lang rejse mere spiselig for Delaney

Da Thomas Delaney senest var i Aserbajdsjan, var han med til at sende Danmark i EM-kvartfinalen.



Spillere og trænere fra FC København drog tirsdag ud på noget af en rejse forud for torsdagens opgør i Conference League mod Dinamo Minsk på et mennesketomt stadion i Aserbajdsjan.

Men for én af københavnerne er gensynet med landet på grænsen mellem Europa og Asien måske ikke helt så surt.

Da tidligere landsholdsspiller Thomas Delaney senest var på de kanter, var han med til at sende Danmark videre til EM-semifinalen.

Midtbanespilleren stangede bolden i nettet i Danmarks 2-1-sejr over Tjekkiet i 2021.

– Det var et fint hovedstødsmål. Det var lidt andre omstændigheder, men det har jeg tænkt over en enkelt gang, så helt slemt er det ikke at skulle til Baku igen, siger han.

FCK er rejst mere end 3100 kilometer for at spille kampen. Belarusiske hold må nemlig ikke spille sine kampe i hjemlandet på grund af Det Europæiske Fodboldforbunds sanktioner mod Belarus efter hjælpen til den russiske invasion af Ukraine i 2022.

At valget netop er faldet på Aserbajdsjan som destination, forstår Delaney ikke meget af.

– Jeg har ikke forstand på, hvorfor eller hvordan sådan noget bliver besluttet. Men et belarusisk hold mod et dansk hold i Aserbajdsjan – jeg ved ikke, hvor de to er mødtes i ligningen.

– Jeg har før fløjet i fem timer og spillet uden tilskuere, så det er ikke noget, der kan hidse mig op, forklarer Thomas Delaney.

I de første tre kampe i Conference League er det blot blevet til to point for FCK, som derfor snart skal til at øge pointhøsten betragteligt, hvis holdet skal leve videre i turneringen efter nytår.

– Vi er bagud på point, i forhold til hvad vi gerne ville have ramt, så der er ingen tvivl om, at vi tager derned for at vinde, siger den tidligere landsholdsspiller.

Ud over kampen torsdag klokken 18.45 dansk tid mangler FCK at møde skotske Hearts og østrigske Rapid Wien.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Mexico – Ecuador

FC København-farvel rykker nærmere

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Holland – Marokko

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Elfenbenskysten – Norge

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Usikker på Chido Obi-transfer