Spillere og trænere fra FC København drog tirsdag ud på noget af en rejse forud for torsdagens opgør i Conference League mod Dinamo Minsk på et mennesketomt stadion i Aserbajdsjan.
Men for én af københavnerne er gensynet med landet på grænsen mellem Europa og Asien måske ikke helt så surt.
Da tidligere landsholdsspiller Thomas Delaney senest var på de kanter, var han med til at sende Danmark videre til EM-semifinalen.
Midtbanespilleren stangede bolden i nettet i Danmarks 2-1-sejr over Tjekkiet i 2021.
– Det var et fint hovedstødsmål. Det var lidt andre omstændigheder, men det har jeg tænkt over en enkelt gang, så helt slemt er det ikke at skulle til Baku igen, siger han.
FCK er rejst mere end 3100 kilometer for at spille kampen. Belarusiske hold må nemlig ikke spille sine kampe i hjemlandet på grund af Det Europæiske Fodboldforbunds sanktioner mod Belarus efter hjælpen til den russiske invasion af Ukraine i 2022.
At valget netop er faldet på Aserbajdsjan som destination, forstår Delaney ikke meget af.
– Jeg har ikke forstand på, hvorfor eller hvordan sådan noget bliver besluttet. Men et belarusisk hold mod et dansk hold i Aserbajdsjan – jeg ved ikke, hvor de to er mødtes i ligningen.
– Jeg har før fløjet i fem timer og spillet uden tilskuere, så det er ikke noget, der kan hidse mig op, forklarer Thomas Delaney.
I de første tre kampe i Conference League er det blot blevet til to point for FCK, som derfor snart skal til at øge pointhøsten betragteligt, hvis holdet skal leve videre i turneringen efter nytår.
– Vi er bagud på point, i forhold til hvad vi gerne ville have ramt, så der er ingen tvivl om, at vi tager derned for at vinde, siger den tidligere landsholdsspiller.
Ud over kampen torsdag klokken 18.45 dansk tid mangler FCK at møde skotske Hearts og østrigske Rapid Wien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
