Gode minder gør lang rejse mere spiselig for Delaney

Da Thomas Delaney senest var i Aserbajdsjan, var han med til at sende Danmark i EM-kvartfinalen.



Spillere og trænere fra FC København drog tirsdag ud på noget af en rejse forud for torsdagens opgør i Conference League mod Dinamo Minsk på et mennesketomt stadion i Aserbajdsjan.

Men for én af københavnerne er gensynet med landet på grænsen mellem Europa og Asien måske ikke helt så surt.

Da tidligere landsholdsspiller Thomas Delaney senest var på de kanter, var han med til at sende Danmark videre til EM-semifinalen.

Midtbanespilleren stangede bolden i nettet i Danmarks 2-1-sejr over Tjekkiet i 2021.

– Det var et fint hovedstødsmål. Det var lidt andre omstændigheder, men det har jeg tænkt over en enkelt gang, så helt slemt er det ikke at skulle til Baku igen, siger han.

FCK er rejst mere end 3100 kilometer for at spille kampen. Belarusiske hold må nemlig ikke spille sine kampe i hjemlandet på grund af Det Europæiske Fodboldforbunds sanktioner mod Belarus efter hjælpen til den russiske invasion af Ukraine i 2022.

At valget netop er faldet på Aserbajdsjan som destination, forstår Delaney ikke meget af.

– Jeg har ikke forstand på, hvorfor eller hvordan sådan noget bliver besluttet. Men et belarusisk hold mod et dansk hold i Aserbajdsjan – jeg ved ikke, hvor de to er mødtes i ligningen.

– Jeg har før fløjet i fem timer og spillet uden tilskuere, så det er ikke noget, der kan hidse mig op, forklarer Thomas Delaney.

I de første tre kampe i Conference League er det blot blevet til to point for FCK, som derfor snart skal til at øge pointhøsten betragteligt, hvis holdet skal leve videre i turneringen efter nytår.

– Vi er bagud på point, i forhold til hvad vi gerne ville have ramt, så der er ingen tvivl om, at vi tager derned for at vinde, siger den tidligere landsholdsspiller.

Ud over kampen torsdag klokken 18.45 dansk tid mangler FCK at møde skotske Hearts og østrigske Rapid Wien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’