Spillere og trænere fra FC København drog tirsdag ud på noget af en rejse forud for torsdagens opgør i Conference League mod Dinamo Minsk på et mennesketomt stadion i Aserbajdsjan.
Men for én af københavnerne er gensynet med landet på grænsen mellem Europa og Asien måske ikke helt så surt.
Da tidligere landsholdsspiller Thomas Delaney senest var på de kanter, var han med til at sende Danmark videre til EM-semifinalen.
Midtbanespilleren stangede bolden i nettet i Danmarks 2-1-sejr over Tjekkiet i 2021.
– Det var et fint hovedstødsmål. Det var lidt andre omstændigheder, men det har jeg tænkt over en enkelt gang, så helt slemt er det ikke at skulle til Baku igen, siger han.
FCK er rejst mere end 3100 kilometer for at spille kampen. Belarusiske hold må nemlig ikke spille sine kampe i hjemlandet på grund af Det Europæiske Fodboldforbunds sanktioner mod Belarus efter hjælpen til den russiske invasion af Ukraine i 2022.
At valget netop er faldet på Aserbajdsjan som destination, forstår Delaney ikke meget af.
– Jeg har ikke forstand på, hvorfor eller hvordan sådan noget bliver besluttet. Men et belarusisk hold mod et dansk hold i Aserbajdsjan – jeg ved ikke, hvor de to er mødtes i ligningen.
– Jeg har før fløjet i fem timer og spillet uden tilskuere, så det er ikke noget, der kan hidse mig op, forklarer Thomas Delaney.
I de første tre kampe i Conference League er det blot blevet til to point for FCK, som derfor snart skal til at øge pointhøsten betragteligt, hvis holdet skal leve videre i turneringen efter nytår.
– Vi er bagud på point, i forhold til hvad vi gerne ville have ramt, så der er ingen tvivl om, at vi tager derned for at vinde, siger den tidligere landsholdsspiller.
Ud over kampen torsdag klokken 18.45 dansk tid mangler FCK at møde skotske Hearts og østrigske Rapid Wien.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
