Godt Brøndby-nyt: Ingen vejrtrækningsproblemer

Jesper Sørensen giver en status på flere af klubbens spillere, som døjer med skavanker.



Tipsbladet i Brøndby.

Brøndby IF rider på en bølge af succes, hvor man torsdag spillede sig videre i pokalturneringen, mens man også er helt med fremme i toppen af Superligaen.

Holdets profiler storspiller, og i en længere periode har man kunnet holde dem skadesfri. Men torsdag var Brøndby IF uden Nicolai Vallys, ligesom Ohi Omoijuanfo er blevet sparret i de seneste kampe.

I torsdagens pokalsejr over Randers FC måtte Marko Divkovic også lade sig udskifte i store smerter. Meldingerne dagen efter opgøret på Cepheus park er dog positive omkring kroaten, der fik et tryk på ribbenene.

– Njaa, det har vi ikke overblik over [om det er bøjet, red.], men han havde det bedre i dag (fredag), så det er jeg positiv over. Han havde meget ondt i går (torsdag), men det så bedre ud i dag (fredag), og han havde sovet godt i nat, hvilket kan være svært. Han havde ingen vejtrækningsproblemer i dag, så det var positivt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby IF spiller først mandag aften mod AGF, og i løbet af weeekenden vil Brøndbys cheftræner træffe en endelig afgørelse omkring Marko Divkovic' deltagelse. Han er dog mere sikker på, at holdets topscorer igen er kampklar.

– Han har nogle influenza-lignende syptomer, men vi forventer, at Vallys er klar, siger Jesper Sørensen.

Ohi Omoijuanfo har været i truppen til de seneste to kampe, men her er den ellers så vante starter kommet ind fra bænken. Nordmanden har døjet med skavanker i knæet.

– Der har været små problemer, og vi har haft gode alternativer at bruge af, så derfor har jeg sparret lidt på ham på det sidste, siger Jesper Sørensen, der også skynder sig at fortælle, at han har været glad for at se Yuito Suzukis fremgang.

Langt væk fra katakomberne på Brøndby Stadion er en af klubbens udlejede spiller også kommet galt afsted. Justin Che, der er i ADO Den Haag frem til sommer, har pådraget sig en knæskade.

– Jeg kender ikke omfanget af det. Jeg ved godt, at han er blevet skadet, men jeg har ikke noget overblik over det, siger Jesper Sørensen, der altså ikke ved meget mere end alle andre, da ADO Den Haag ikke selv har kommunikeret noget ud omkring amerikanerens forventede fravær.

Brøndby IF får mandag aften klokken 19.00 besøg af AGF, og det plejer at være underholdende, når de to mandskaber tørner sammen. Hvem husker ikke sidste spillerunde i fjord, hvor AGF efter et vildt comeback sikrede sig bronze.





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Melder ud om Kasper Hjulmand

Klar på chokskifte

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

De nye Wieghorst og Hjulmand?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Vild stime før Danmark-brag

Sendt hjem fra FC København-træning

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Stor profil glad for Brøndby

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ser I med, Brøndby?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Randers var tæt på – nu er han et monster

Det skal blive bedre, Isaksen!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’