Tipsbladet i Brøndby.
Brøndby IF rider på en bølge af succes, hvor man torsdag spillede sig videre i pokalturneringen, mens man også er helt med fremme i toppen af Superligaen.
Holdets profiler storspiller, og i en længere periode har man kunnet holde dem skadesfri. Men torsdag var Brøndby IF uden Nicolai Vallys, ligesom Ohi Omoijuanfo er blevet sparret i de seneste kampe.
I torsdagens pokalsejr over Randers FC måtte Marko Divkovic også lade sig udskifte i store smerter. Meldingerne dagen efter opgøret på Cepheus park er dog positive omkring kroaten, der fik et tryk på ribbenene.
– Njaa, det har vi ikke overblik over [om det er bøjet, red.], men han havde det bedre i dag (fredag), så det er jeg positiv over. Han havde meget ondt i går (torsdag), men det så bedre ud i dag (fredag), og han havde sovet godt i nat, hvilket kan være svært. Han havde ingen vejtrækningsproblemer i dag, så det var positivt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.
Brøndby IF spiller først mandag aften mod AGF, og i løbet af weeekenden vil Brøndbys cheftræner træffe en endelig afgørelse omkring Marko Divkovic' deltagelse. Han er dog mere sikker på, at holdets topscorer igen er kampklar.
– Han har nogle influenza-lignende syptomer, men vi forventer, at Vallys er klar, siger Jesper Sørensen.
Ohi Omoijuanfo har været i truppen til de seneste to kampe, men her er den ellers så vante starter kommet ind fra bænken. Nordmanden har døjet med skavanker i knæet.
– Der har været små problemer, og vi har haft gode alternativer at bruge af, så derfor har jeg sparret lidt på ham på det sidste, siger Jesper Sørensen, der også skynder sig at fortælle, at han har været glad for at se Yuito Suzukis fremgang.
Langt væk fra katakomberne på Brøndby Stadion er en af klubbens udlejede spiller også kommet galt afsted. Justin Che, der er i ADO Den Haag frem til sommer, har pådraget sig en knæskade.
– Jeg kender ikke omfanget af det. Jeg ved godt, at han er blevet skadet, men jeg har ikke noget overblik over det, siger Jesper Sørensen, der altså ikke ved meget mere end alle andre, da ADO Den Haag ikke selv har kommunikeret noget ud omkring amerikanerens forventede fravær.
Brøndby IF får mandag aften klokken 19.00 besøg af AGF, og det plejer at være underholdende, når de to mandskaber tørner sammen. Hvem husker ikke sidste spillerunde i fjord, hvor AGF efter et vildt comeback sikrede sig bronze.
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Her begynder næste sæson i Superligaen
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER