Godt Brøndby-nyt: Ingen vejrtrækningsproblemer

Jesper Sørensen giver en status på flere af klubbens spillere, som døjer med skavanker.



Tipsbladet i Brøndby.

Brøndby IF rider på en bølge af succes, hvor man torsdag spillede sig videre i pokalturneringen, mens man også er helt med fremme i toppen af Superligaen.

Holdets profiler storspiller, og i en længere periode har man kunnet holde dem skadesfri. Men torsdag var Brøndby IF uden Nicolai Vallys, ligesom Ohi Omoijuanfo er blevet sparret i de seneste kampe.

I torsdagens pokalsejr over Randers FC måtte Marko Divkovic også lade sig udskifte i store smerter. Meldingerne dagen efter opgøret på Cepheus park er dog positive omkring kroaten, der fik et tryk på ribbenene.

– Njaa, det har vi ikke overblik over [om det er bøjet, red.], men han havde det bedre i dag (fredag), så det er jeg positiv over. Han havde meget ondt i går (torsdag), men det så bedre ud i dag (fredag), og han havde sovet godt i nat, hvilket kan være svært. Han havde ingen vejtrækningsproblemer i dag, så det var positivt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby IF spiller først mandag aften mod AGF, og i løbet af weeekenden vil Brøndbys cheftræner træffe en endelig afgørelse omkring Marko Divkovic' deltagelse. Han er dog mere sikker på, at holdets topscorer igen er kampklar.

– Han har nogle influenza-lignende syptomer, men vi forventer, at Vallys er klar, siger Jesper Sørensen.

Ohi Omoijuanfo har været i truppen til de seneste to kampe, men her er den ellers så vante starter kommet ind fra bænken. Nordmanden har døjet med skavanker i knæet.

– Der har været små problemer, og vi har haft gode alternativer at bruge af, så derfor har jeg sparret lidt på ham på det sidste, siger Jesper Sørensen, der også skynder sig at fortælle, at han har været glad for at se Yuito Suzukis fremgang.

Langt væk fra katakomberne på Brøndby Stadion er en af klubbens udlejede spiller også kommet galt afsted. Justin Che, der er i ADO Den Haag frem til sommer, har pådraget sig en knæskade.

– Jeg kender ikke omfanget af det. Jeg ved godt, at han er blevet skadet, men jeg har ikke noget overblik over det, siger Jesper Sørensen, der altså ikke ved meget mere end alle andre, da ADO Den Haag ikke selv har kommunikeret noget ud omkring amerikanerens forventede fravær.

Brøndby IF får mandag aften klokken 19.00 besøg af AGF, og det plejer at være underholdende, når de to mandskaber tørner sammen. Hvem husker ikke sidste spillerunde i fjord, hvor AGF efter et vildt comeback sikrede sig bronze.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

PSG genvinder Champions League



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Kan sikre millioner til AGF

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

LIVE: PSG vinder Champions League

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Arne Slot fyret af Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De er færdige i 1. division

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM