Godt Brøndby-nyt: Ingen vejrtrækningsproblemer

Jesper Sørensen giver en status på flere af klubbens spillere, som døjer med skavanker.



Tipsbladet i Brøndby.

Brøndby IF rider på en bølge af succes, hvor man torsdag spillede sig videre i pokalturneringen, mens man også er helt med fremme i toppen af Superligaen.

Holdets profiler storspiller, og i en længere periode har man kunnet holde dem skadesfri. Men torsdag var Brøndby IF uden Nicolai Vallys, ligesom Ohi Omoijuanfo er blevet sparret i de seneste kampe.

I torsdagens pokalsejr over Randers FC måtte Marko Divkovic også lade sig udskifte i store smerter. Meldingerne dagen efter opgøret på Cepheus park er dog positive omkring kroaten, der fik et tryk på ribbenene.

– Njaa, det har vi ikke overblik over [om det er bøjet, red.], men han havde det bedre i dag (fredag), så det er jeg positiv over. Han havde meget ondt i går (torsdag), men det så bedre ud i dag (fredag), og han havde sovet godt i nat, hvilket kan være svært. Han havde ingen vejtrækningsproblemer i dag, så det var positivt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby IF spiller først mandag aften mod AGF, og i løbet af weeekenden vil Brøndbys cheftræner træffe en endelig afgørelse omkring Marko Divkovic' deltagelse. Han er dog mere sikker på, at holdets topscorer igen er kampklar.

– Han har nogle influenza-lignende syptomer, men vi forventer, at Vallys er klar, siger Jesper Sørensen.

Ohi Omoijuanfo har været i truppen til de seneste to kampe, men her er den ellers så vante starter kommet ind fra bænken. Nordmanden har døjet med skavanker i knæet.

– Der har været små problemer, og vi har haft gode alternativer at bruge af, så derfor har jeg sparret lidt på ham på det sidste, siger Jesper Sørensen, der også skynder sig at fortælle, at han har været glad for at se Yuito Suzukis fremgang.

Langt væk fra katakomberne på Brøndby Stadion er en af klubbens udlejede spiller også kommet galt afsted. Justin Che, der er i ADO Den Haag frem til sommer, har pådraget sig en knæskade.

– Jeg kender ikke omfanget af det. Jeg ved godt, at han er blevet skadet, men jeg har ikke noget overblik over det, siger Jesper Sørensen, der altså ikke ved meget mere end alle andre, da ADO Den Haag ikke selv har kommunikeret noget ud omkring amerikanerens forventede fravær.

Brøndby IF får mandag aften klokken 19.00 besøg af AGF, og det plejer at være underholdende, når de to mandskaber tørner sammen. Hvem husker ikke sidste spillerunde i fjord, hvor AGF efter et vildt comeback sikrede sig bronze.





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Holland – Japan

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM