Godt Brøndby-nyt: Ingen vejrtrækningsproblemer

Jesper Sørensen giver en status på flere af klubbens spillere, som døjer med skavanker.



Tipsbladet i Brøndby.

Brøndby IF rider på en bølge af succes, hvor man torsdag spillede sig videre i pokalturneringen, mens man også er helt med fremme i toppen af Superligaen.

Holdets profiler storspiller, og i en længere periode har man kunnet holde dem skadesfri. Men torsdag var Brøndby IF uden Nicolai Vallys, ligesom Ohi Omoijuanfo er blevet sparret i de seneste kampe.

I torsdagens pokalsejr over Randers FC måtte Marko Divkovic også lade sig udskifte i store smerter. Meldingerne dagen efter opgøret på Cepheus park er dog positive omkring kroaten, der fik et tryk på ribbenene.

– Njaa, det har vi ikke overblik over [om det er bøjet, red.], men han havde det bedre i dag (fredag), så det er jeg positiv over. Han havde meget ondt i går (torsdag), men det så bedre ud i dag (fredag), og han havde sovet godt i nat, hvilket kan være svært. Han havde ingen vejtrækningsproblemer i dag, så det var positivt, siger Jesper Sørensen til Tipsbladet.

Brøndby IF spiller først mandag aften mod AGF, og i løbet af weeekenden vil Brøndbys cheftræner træffe en endelig afgørelse omkring Marko Divkovic' deltagelse. Han er dog mere sikker på, at holdets topscorer igen er kampklar.

– Han har nogle influenza-lignende syptomer, men vi forventer, at Vallys er klar, siger Jesper Sørensen.

Ohi Omoijuanfo har været i truppen til de seneste to kampe, men her er den ellers så vante starter kommet ind fra bænken. Nordmanden har døjet med skavanker i knæet.

– Der har været små problemer, og vi har haft gode alternativer at bruge af, så derfor har jeg sparret lidt på ham på det sidste, siger Jesper Sørensen, der også skynder sig at fortælle, at han har været glad for at se Yuito Suzukis fremgang.

Langt væk fra katakomberne på Brøndby Stadion er en af klubbens udlejede spiller også kommet galt afsted. Justin Che, der er i ADO Den Haag frem til sommer, har pådraget sig en knæskade.

– Jeg kender ikke omfanget af det. Jeg ved godt, at han er blevet skadet, men jeg har ikke noget overblik over det, siger Jesper Sørensen, der altså ikke ved meget mere end alle andre, da ADO Den Haag ikke selv har kommunikeret noget ud omkring amerikanerens forventede fravær.

Brøndby IF får mandag aften klokken 19.00 besøg af AGF, og det plejer at være underholdende, når de to mandskaber tørner sammen. Hvem husker ikke sidste spillerunde i fjord, hvor AGF efter et vildt comeback sikrede sig bronze.



Liverpool skuffer stort mod oprykker

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Kæmpe forløsning for FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Bombe på vej – sker det i dag? 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca