– Jeg tror, det er først gang, jeg græder på tv…
Patrick Mortensen var i tåre, da han skulle forsøge at sætte ord på de 90 minutter, som han netop havde været en del af. Nede 0-3 til Brøndby IF hev AGF med et kvarter igen et mirakuløst comeback op af lommen, alt imens Viborg FF ikke formåede at sejre i Farum.
På den måde sikrede AGF sig bronzemedaljerne, hvilket Patrick Mortensen havde svært ved at sætte ord på efter slutfløjt.
– Det er bare helt vildt. Hold kæft en sæson og første halvleg. En rutsjebanetur af følelser uden lige. Jeg er så glad på klubben og fansenes vegne. Det er stort, siger AGF-kaptajnen til Discovery, hvorefter han forsøger at forklare miraklet.
– Vi havde ikke noget at tabe. Vi snakkede om det, da vi gik ind til pause. Vi måtte bare vise os, som de mænd vi er, og så var det vigtigt, at vi satte i pres på de rigtige tidspunkter, fordi vi blev alt for passive som første halvleg skred frem.
Indskiftningen af Jelle Duin i minut 74 spillede også en afgørende rolle.
– Så er jeg bare ovenud lykkelig for Jelle, som har haft en rigtig svær halvsæson. Han kommer ind og afgør hele lortet. Jeg under ham det så meget. Det er helt vildt.
Efter få sekunder på banen bankede han en flugter i kassen fra kanten af Brøndbys målfelt. Derefter skaffede han AGF et straffespark, som Patrick Mortensen bankede ind, hvorefter han udlignede til 3-3.
– Det betyder alt. Vi ville selvfølgelig gerne højere op, hvilket vi også gik efter. Det er bare helt vanvittigt at være nede 0-3, og så viser vi os bare fra vores bedste side i anden halvleg. Jeg er tom for ord og vanvittig stolt af holdet, lyder det afsluttende fra Patrick Mortensen, hvorefter han tilslutter sig sine jublende holdkammerater.
I afspilleren ovenfor kan du se interviewet med en grådkvalt Patrick Mortensen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
