Grådkvalt SL-stjerne: Hans skyld, at jeg står her

Nicklas Helenius kalder sæsonen karrierens bedste, som bød på både bronzemedaljer og topscorer-titlen.



Der var ikke plads til både Nicklas Helenius og Patrick Mortensen i AGF, hvorfor førstnævnte drog til Silkeborg IF i januar 2021.

Her har han siden haft en kolossal indvirkning. Både på oprykningen i sidste sæson, og i år har den 31-årige angriber ikke slækket på speederen, hvor han har bombet Silkeborg IF til bronzemedaljerne.

Nicklas Helenius er selvsagt glad for sine mange mål og bronzemedaljerne i indeværende sæson, men det har ikke altid været lige nemt for den tidligere AaB-spiller, når han reflekterer over sin karriere.

– Jeg har haft masser af modgang. Det har et eller andet sted styrket mig rigtigt meget, og det har også gjort, at jeg kan stå her i dag. Silkeborg har også gjort rigtig meget for mig – holdet, Kent, trænerstaben, min familie, jeg kunne ikke have gjort det uden dem, siger Nicklas Helenius i et interview med Discovery+, inden tårerne kvæler hans ord.

– Der er ikke mange, som har troet på mig. Der var heldigvis en mand, som hedder Lynge Jakobsen [daværende sportsdirektør i AaB, red.], der troede på mig. Kæmpe tak til ham. Det er hans skyld, at jeg har fået så flot en karriere, siger en dybt følelsesladt topscorer.

Nicklas Helenius noterede sig for 17 sæsonscoringer i denne sæson. Sammen med angrebskollegaerne Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen stod de tre for en af sæsonens mest sprængfarlige trioer.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Færdig: Nu er han rejst til København

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

‘Er den største Bournemouth-fan’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

AGF jagter hollandsk talent

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Neymar er tilbage

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff