Der var ikke plads til både Nicklas Helenius og Patrick Mortensen i AGF, hvorfor førstnævnte drog til Silkeborg IF i januar 2021.
Her har han siden haft en kolossal indvirkning. Både på oprykningen i sidste sæson, og i år har den 31-årige angriber ikke slækket på speederen, hvor han har bombet Silkeborg IF til bronzemedaljerne.
Nicklas Helenius er selvsagt glad for sine mange mål og bronzemedaljerne i indeværende sæson, men det har ikke altid været lige nemt for den tidligere AaB-spiller, når han reflekterer over sin karriere.
– Jeg har haft masser af modgang. Det har et eller andet sted styrket mig rigtigt meget, og det har også gjort, at jeg kan stå her i dag. Silkeborg har også gjort rigtig meget for mig – holdet, Kent, trænerstaben, min familie, jeg kunne ikke have gjort det uden dem, siger Nicklas Helenius i et interview med Discovery+, inden tårerne kvæler hans ord.
– Der er ikke mange, som har troet på mig. Der var heldigvis en mand, som hedder Lynge Jakobsen [daværende sportsdirektør i AaB, red.], der troede på mig. Kæmpe tak til ham. Det er hans skyld, at jeg har fået så flot en karriere, siger en dybt følelsesladt topscorer.
Nicklas Helenius noterede sig for 17 sæsonscoringer i denne sæson. Sammen med angrebskollegaerne Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen stod de tre for en af sæsonens mest sprængfarlige trioer.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
