Grabara kan skifte i januar: Forbereder os på alt

FC København forbereder sig på alt i forhold til januars transfervindue og er godt klar over, hvor man befinder sig i fødekæden, siger Jacob Neestrup.



Tipsbladet på Frederiksberg.

Kamil Grabara er stadig at finde i FC København – men det er på lånt tid.

I september bekræftede “løverne”, at den polske keeperprofil rykker til Wolfsburg senest efter sæsonen. Handlen indeholder dog også en klausul, som gør, at Wolfsburg allerede i januar kan få Grabara.

I FC København er man forberedte på, at det skulle ske, siger cheftræner Jacob Neestrup og understreger dog, at det ikke er i hans hænder.

– Vi forbereder os på alt på alle positioner ud fra alle de scenarier, der er. Der er målmandsposten også en af dem – også i betragtning af det, du siger (at der en klausul i aftalen med Grabara, red.).

– Det er ikke i mine hænder, og det er ikke et fokus, jeg har. Det er der andre dygtige folk, der tager sig af, siger Jacob Neestrup til den skrevne presse efter torsdagens træning.

Hvordan vil det være at miste ham midt i sæsonen?

– Når man er en klub på vores niveau, kommer man til at sælge dygtige spillere. Der er vi i præcis samme bud som alle andre i Superligaen. Alle danske klubber sælger deres dygtigste spillere på et eller andet tidspunkt, også FC København. Det er sådan, fødekæden er, og det lever vi helt fint med, fortæller cheftræneren.

Før transfervinduet i januar åbner venter der imidlertid et travlt kampprogram for Neestrup, Grabara og kompagni. Seks kampe – heraf to i Superligaen, to i Champions League og to i pokalturneringen – venter i løbet af 18 dage.

Noget, FC København-træneren er vild med.

– For mig er det fantastisk. Vi lever og ånder for kampe. Vi havde heller ikke brug for den landsholdspause, der kom. Det havde vi måske brug for i pausen forinden, men ikke den her gang. Vi har det helt fint med at spille hver tredje-fjerde dag, og jeg vil meget hellere spille seks kampe nu her end fire eller to. Vi er glade for det program, vi har været igennem, og som venter os, lyder det.

FC København skal i den kommende weekend møde Viborg FF på udebane. Det opgør spilles lørdag. 





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Teaser for ny AGF-aftale

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salah sender særlig besked

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Så er det officielt

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag