Grabara på transferlisten: 10 mulige destinationer

En række udenlandske klubber fisker efter Kamil Grabara, men ender det også i en transfer? Her er otte bud på FCK-målmandens næste klub.



Kamil Grabara har spillet en stor rolle i FC Københavns to seneste mesterskaber, og uden den polske målmand var FCK næppe gået videre fra de to opgør i Champions League mod Sparta Prag.

Nu skal FCK dyste med Rakow i den sidste og afgørende playoffrunde i Champions League, og så vil der være mulighed for et skifte i sidste øjeblik efter returkampen i Parken, hvis der ellers både er en interesseret køber, der vil give nok, et FCK-ja til Grabara-salg, og så selvfølgelig at Grabara selv ser idéen i skiftet.

Men hvor kan målmanden ende, nu hvor FC København givetvis kræver mindst 100 millioner kroner i transfer og sikkert gerne vil nå op på 120 millioner kroner, hvis da ikke mere?

Tipsbladet har set nærmere på de klubber, målmanden er blevet rygtet til, og hvor et skifte kunne passe.

Juventus
Der er plads i Juventus, hvis Kamil Grabara vil stå i lære hos Wojciech Szczesny, der heldigvis kan spille uden restriktioner efter sit uhyggelige ildebefindende mod Sporting Clube i foråret.
Selvom Juventus er i dyb krise og er under voldsomt økonomisk pres, skulle man nok kunne skrabe 100-120 millioner kroner sammen, hvis den sportslige afdeling er overbevist om, at Grabara er fremtidens mand.

Napoli
Alex Meret har et år tilbage på sin kontrakt, to hvis Napoli forlænger ham, så det er ikke givet, at der er plads hos de italienske mestre. Interessen var der i vinter, hvor Napoli endte med at leje Pierluigi Gollini fra Atalanta, men det er ikke ristet i runer, at Napoli skal fortsætte med de tre nuværende keepere.

VfL Wolfsburg
Wolfsburg opruster med ambitiøse transfers og har pengene til at betale for Kamil Grabara, hvis man vil. Grabara vil være et skridt op fra belgiske Koen Casteels, men er Wolfsburg et stort nok skridt for Grabara? Hvis den polske målmand og hans agent vil have et mellemtrin, før de igen rækker ud efter en af Europas helt store klubber, ville Volkswagen-klubben være et godt bud.

Bayern München
Manuel Neuer fortsætter ikke for evigt, men omvendt har tyskeren heller ikke helt opgivet ævred som målmand i Bayern endnu forud for EM på hjemmebane næste sommer, hvilket så fik Yann Sommer til at tage til Inter.
Neuer er 37 år, så et skifte til FC Bayern kunne i den grad give mening for den dygtige FCK-målmand, hvis og Bayern da ellers tror på en fælles fremtid som førstemålmand. Det vil være en stor opgave at løfte, når overliggeren i Bayern München er de sidste, afgørende kampe i Champions League, nu hvor man ejer Bundesligaen.

Crystal Palace
Målmandspositionen er ikke nødvendigvis afklaret i Palace, hvor Sam Johnstone har overtaget målmandsposten og veteranen Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at have mistet pladsen. Palace har pengene, manager Roy Hodgson kender FC København fra gamle dage, så koblingen er ikke helt dum.

Sheffield United
Oprykkerne har vist villighed til at betale beløb for nye spillere, der gør en Grabara-handel overkommelig, og det bør være til at etablere sig i en ikke-skræmmende målmandsgruppe, mens Sheffield United også har vendt blikket mod Skandinavien i et par omgange med købet af Anis Ben Slimane i Brøndby og den nu solgte Sander Berge, mens Anel Ahmedhodzic fik sit egentlige seniorgennembrud i Hobro.
Men er en klub i klar nedrykningsfare en attraktiv nok destination for Kamil Grabara? Man kan have sine tvivl.

West Ham
De fik købt Alphonse Areola fri sidste sommer, men den forhenværende PSG-målmand viste ikke, at han burde være en stensikker mand i Premier League. West Ham skyder i øst og vest på transfermarkedet og har Lukasz Fabianski som gardering på målmandsposten – Hammers har kigget mod Danmark efter spillere denne sommer (Emiliano Martínez i FC Midtjylland), så det er ikke helt tosset at se for sig, at man også kunne være interesseret i det, der vil være en opgradering på målmandsposten.

Brentford
David Raya er væk, og skal der være konkurrence om målmandsposten, vil det være helt oplagt at gå efter FCK-keeperen, man kender indgående efter ni års samarbejde med FC Midtjylland.
Det er et stort ‘hvis’, da Brentford har betalt tæt på 100 millioner kroner for Mark Flekken fra Freiburg.

Nottingham Forest
Forest har forholdt sig noget mere roligt på transfermarkedet denne sommer, men hvis Matt Turner fra Arsenal skal have konkurrence, ville Kamil Grabara være en god mand.

Chelsea
Et langskud, ja, og et meget svært sted at færdes. Men Robert Sánchez, nyligt købt fra Brighton, er den eneste oplagte førstemålmand lige nu, og Todd Boehlys Chelsea har vist sig at være villig til at købe spillere. Så udeluk ikke muligheden helt.

Chelsea har natten mellem mandag og tirsdag positioneret sig til New England Revolutions’ 23-årige serbiske målmand Djordje Petrovic.

Burnley
Burnley har købt den unge Manchester City-målmand James Trafford for 135 millioner kroner, så det virker tvivlsomt, at Burnley igen melder sig ind i kampen og en tilsvarende dyr målmand.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Højlund med helterolle for Napoli

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

FC Midtjylland – FC København

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Brian Riemer giver råd til storklub

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner