Grabara på transferlisten: 10 mulige destinationer

En række udenlandske klubber fisker efter Kamil Grabara, men ender det også i en transfer? Her er otte bud på FCK-målmandens næste klub.



Kamil Grabara har spillet en stor rolle i FC Københavns to seneste mesterskaber, og uden den polske målmand var FCK næppe gået videre fra de to opgør i Champions League mod Sparta Prag.

Nu skal FCK dyste med Rakow i den sidste og afgørende playoffrunde i Champions League, og så vil der være mulighed for et skifte i sidste øjeblik efter returkampen i Parken, hvis der ellers både er en interesseret køber, der vil give nok, et FCK-ja til Grabara-salg, og så selvfølgelig at Grabara selv ser idéen i skiftet.

Men hvor kan målmanden ende, nu hvor FC København givetvis kræver mindst 100 millioner kroner i transfer og sikkert gerne vil nå op på 120 millioner kroner, hvis da ikke mere?

Tipsbladet har set nærmere på de klubber, målmanden er blevet rygtet til, og hvor et skifte kunne passe.

Juventus
Der er plads i Juventus, hvis Kamil Grabara vil stå i lære hos Wojciech Szczesny, der heldigvis kan spille uden restriktioner efter sit uhyggelige ildebefindende mod Sporting Clube i foråret.
Selvom Juventus er i dyb krise og er under voldsomt økonomisk pres, skulle man nok kunne skrabe 100-120 millioner kroner sammen, hvis den sportslige afdeling er overbevist om, at Grabara er fremtidens mand.

Napoli
Alex Meret har et år tilbage på sin kontrakt, to hvis Napoli forlænger ham, så det er ikke givet, at der er plads hos de italienske mestre. Interessen var der i vinter, hvor Napoli endte med at leje Pierluigi Gollini fra Atalanta, men det er ikke ristet i runer, at Napoli skal fortsætte med de tre nuværende keepere.

VfL Wolfsburg
Wolfsburg opruster med ambitiøse transfers og har pengene til at betale for Kamil Grabara, hvis man vil. Grabara vil være et skridt op fra belgiske Koen Casteels, men er Wolfsburg et stort nok skridt for Grabara? Hvis den polske målmand og hans agent vil have et mellemtrin, før de igen rækker ud efter en af Europas helt store klubber, ville Volkswagen-klubben være et godt bud.

Bayern München
Manuel Neuer fortsætter ikke for evigt, men omvendt har tyskeren heller ikke helt opgivet ævred som målmand i Bayern endnu forud for EM på hjemmebane næste sommer, hvilket så fik Yann Sommer til at tage til Inter.
Neuer er 37 år, så et skifte til FC Bayern kunne i den grad give mening for den dygtige FCK-målmand, hvis og Bayern da ellers tror på en fælles fremtid som førstemålmand. Det vil være en stor opgave at løfte, når overliggeren i Bayern München er de sidste, afgørende kampe i Champions League, nu hvor man ejer Bundesligaen.

Crystal Palace
Målmandspositionen er ikke nødvendigvis afklaret i Palace, hvor Sam Johnstone har overtaget målmandsposten og veteranen Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at have mistet pladsen. Palace har pengene, manager Roy Hodgson kender FC København fra gamle dage, så koblingen er ikke helt dum.

Sheffield United
Oprykkerne har vist villighed til at betale beløb for nye spillere, der gør en Grabara-handel overkommelig, og det bør være til at etablere sig i en ikke-skræmmende målmandsgruppe, mens Sheffield United også har vendt blikket mod Skandinavien i et par omgange med købet af Anis Ben Slimane i Brøndby og den nu solgte Sander Berge, mens Anel Ahmedhodzic fik sit egentlige seniorgennembrud i Hobro.
Men er en klub i klar nedrykningsfare en attraktiv nok destination for Kamil Grabara? Man kan have sine tvivl.

West Ham
De fik købt Alphonse Areola fri sidste sommer, men den forhenværende PSG-målmand viste ikke, at han burde være en stensikker mand i Premier League. West Ham skyder i øst og vest på transfermarkedet og har Lukasz Fabianski som gardering på målmandsposten – Hammers har kigget mod Danmark efter spillere denne sommer (Emiliano Martínez i FC Midtjylland), så det er ikke helt tosset at se for sig, at man også kunne være interesseret i det, der vil være en opgradering på målmandsposten.

Brentford
David Raya er væk, og skal der være konkurrence om målmandsposten, vil det være helt oplagt at gå efter FCK-keeperen, man kender indgående efter ni års samarbejde med FC Midtjylland.
Det er et stort ‘hvis’, da Brentford har betalt tæt på 100 millioner kroner for Mark Flekken fra Freiburg.

Nottingham Forest
Forest har forholdt sig noget mere roligt på transfermarkedet denne sommer, men hvis Matt Turner fra Arsenal skal have konkurrence, ville Kamil Grabara være en god mand.

Chelsea
Et langskud, ja, og et meget svært sted at færdes. Men Robert Sánchez, nyligt købt fra Brighton, er den eneste oplagte førstemålmand lige nu, og Todd Boehlys Chelsea har vist sig at være villig til at købe spillere. Så udeluk ikke muligheden helt.

Chelsea har natten mellem mandag og tirsdag positioneret sig til New England Revolutions’ 23-årige serbiske målmand Djordje Petrovic.

Burnley
Burnley har købt den unge Manchester City-målmand James Trafford for 135 millioner kroner, så det virker tvivlsomt, at Burnley igen melder sig ind i kampen og en tilsvarende dyr målmand.





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

‘Thomas Delaney er fortid’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

Nu åbner Wind op for fremtiden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Sporting CP – Arsenal

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Færdig i Manchester City

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK

OB – FC Fredericia