Kamil Grabara har spillet en stor rolle i FC Københavns to seneste mesterskaber, og uden den polske målmand var FCK næppe gået videre fra de to opgør i Champions League mod Sparta Prag.
Nu skal FCK dyste med Rakow i den sidste og afgørende playoffrunde i Champions League, og så vil der være mulighed for et skifte i sidste øjeblik efter returkampen i Parken, hvis der ellers både er en interesseret køber, der vil give nok, et FCK-ja til Grabara-salg, og så selvfølgelig at Grabara selv ser idéen i skiftet.
Men hvor kan målmanden ende, nu hvor FC København givetvis kræver mindst 100 millioner kroner i transfer og sikkert gerne vil nå op på 120 millioner kroner, hvis da ikke mere?
Tipsbladet har set nærmere på de klubber, målmanden er blevet rygtet til, og hvor et skifte kunne passe.
Juventus
Der er plads i Juventus, hvis Kamil Grabara vil stå i lære hos Wojciech Szczesny, der heldigvis kan spille uden restriktioner efter sit uhyggelige ildebefindende mod Sporting Clube i foråret.
Selvom Juventus er i dyb krise og er under voldsomt økonomisk pres, skulle man nok kunne skrabe 100-120 millioner kroner sammen, hvis den sportslige afdeling er overbevist om, at Grabara er fremtidens mand.
Napoli
Alex Meret har et år tilbage på sin kontrakt, to hvis Napoli forlænger ham, så det er ikke givet, at der er plads hos de italienske mestre. Interessen var der i vinter, hvor Napoli endte med at leje Pierluigi Gollini fra Atalanta, men det er ikke ristet i runer, at Napoli skal fortsætte med de tre nuværende keepere.
VfL Wolfsburg
Wolfsburg opruster med ambitiøse transfers og har pengene til at betale for Kamil Grabara, hvis man vil. Grabara vil være et skridt op fra belgiske Koen Casteels, men er Wolfsburg et stort nok skridt for Grabara? Hvis den polske målmand og hans agent vil have et mellemtrin, før de igen rækker ud efter en af Europas helt store klubber, ville Volkswagen-klubben være et godt bud.
Bayern München
Manuel Neuer fortsætter ikke for evigt, men omvendt har tyskeren heller ikke helt opgivet ævred som målmand i Bayern endnu forud for EM på hjemmebane næste sommer, hvilket så fik Yann Sommer til at tage til Inter.
Neuer er 37 år, så et skifte til FC Bayern kunne i den grad give mening for den dygtige FCK-målmand, hvis og Bayern da ellers tror på en fælles fremtid som førstemålmand. Det vil være en stor opgave at løfte, når overliggeren i Bayern München er de sidste, afgørende kampe i Champions League, nu hvor man ejer Bundesligaen.
Crystal Palace
Målmandspositionen er ikke nødvendigvis afklaret i Palace, hvor Sam Johnstone har overtaget målmandsposten og veteranen Vicente Guaita er særdeles utilfreds med at have mistet pladsen. Palace har pengene, manager Roy Hodgson kender FC København fra gamle dage, så koblingen er ikke helt dum.
Sheffield United
Oprykkerne har vist villighed til at betale beløb for nye spillere, der gør en Grabara-handel overkommelig, og det bør være til at etablere sig i en ikke-skræmmende målmandsgruppe, mens Sheffield United også har vendt blikket mod Skandinavien i et par omgange med købet af Anis Ben Slimane i Brøndby og den nu solgte Sander Berge, mens Anel Ahmedhodzic fik sit egentlige seniorgennembrud i Hobro.
Men er en klub i klar nedrykningsfare en attraktiv nok destination for Kamil Grabara? Man kan have sine tvivl.
West Ham
De fik købt Alphonse Areola fri sidste sommer, men den forhenværende PSG-målmand viste ikke, at han burde være en stensikker mand i Premier League. West Ham skyder i øst og vest på transfermarkedet og har Lukasz Fabianski som gardering på målmandsposten – Hammers har kigget mod Danmark efter spillere denne sommer (Emiliano Martínez i FC Midtjylland), så det er ikke helt tosset at se for sig, at man også kunne være interesseret i det, der vil være en opgradering på målmandsposten.
Brentford
David Raya er væk, og skal der være konkurrence om målmandsposten, vil det være helt oplagt at gå efter FCK-keeperen, man kender indgående efter ni års samarbejde med FC Midtjylland.
Det er et stort 'hvis', da Brentford har betalt tæt på 100 millioner kroner for Mark Flekken fra Freiburg.
Nottingham Forest
Forest har forholdt sig noget mere roligt på transfermarkedet denne sommer, men hvis Matt Turner fra Arsenal skal have konkurrence, ville Kamil Grabara være en god mand.
Chelsea
Et langskud, ja, og et meget svært sted at færdes. Men Robert Sánchez, nyligt købt fra Brighton, er den eneste oplagte førstemålmand lige nu, og Todd Boehlys Chelsea har vist sig at være villig til at købe spillere. Så udeluk ikke muligheden helt.
Chelsea har natten mellem mandag og tirsdag positioneret sig til New England Revolutions' 23-årige serbiske målmand Djordje Petrovic.
Burnley
Burnley har købt den unge Manchester City-målmand James Trafford for 135 millioner kroner, så det virker tvivlsomt, at Burnley igen melder sig ind i kampen og en tilsvarende dyr målmand.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen