Grækere i sorg: Vi gav vores sjæl for ham

Grækenland vandt torsdag 2-1 over England i Nations League. Dagen inden blev en græsk spiller fundet død.



Grækenlands dobbelte målscorer Vangelis Pavlidis sendte efter 2-1-sejren over England på Wembley torsdag aften sine tanker til sin afdøde holdkammerat George Baldock.

Den 31-årige Baldock blev dagen inden kampen fundet død i sin pool i Athen.

Inden kampen begyndte, holdt publikum et minuts stilhed for at mindes den britisk-græske fodboldspiller, der var på kontrakt i den græske storklub Panathinaikos.

– Det var en meget særlig dag og kamp for os. Vores tanker er hos George.

– Vi er professionelle og var nødt til at spille kampen. Vi gav vores sjæl for ham i aften. I dag er ikke dagen til at tale om fodbold. Han var en del af vores hold, og vi kommer til at savne ham meget, siger Pavlidis efter kampen.

– Vi ønsker styrke til hans familie og vil ikke tale om fodbold. Hele dagen har været som bedøvet. Vi vandt i aften, men har ikke lyst til at fejre det. Der er bare ingen ord.

Inden kickoff og efter kampens afslutning holdt de græske spillere Baldocks trøje med nummer to på ryggen frem som en hyldest til ham, ligesom spillerne optrådte med sørgebind.

Den græske landsholdstræner, Ivan Jovanovic, roste efter torsdagens kamp sine spillere for deres holdånd og sagde, at de var blevet motiveret af at spille til ære for Baldocks minde.

– I et øjeblik som dette kommer fodbold i anden række, sagde Jovanovic og tilføjede:

– Han (Baldock, red.) nåede at sætte sit præg på holdet. Det kunne ses på den måde, som spillerne spillede på i dag.

George Baldock blev født i England, men havde en græsk far, der gjorde det muligt for ham at repræsentere Grækenland, og i 2022 fik han debut for landsholdet.

Forsvarsspilleren nåede at spille 12 kampe i den blåhvide trøje. Han seneste landskamp var i marts i år.

Det anslås, at Baldock døde i sin swimmingpool onsdag aften omkring klokken 21.00. Dødsårsagen er endnu ukendt.

/ritzau/Reuters





TransferLIVE: Serie A-klubber udviser interesse




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Marcondes afviser tilbud, men…

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Interessant melding om VM-profil

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tordner mod VM-træner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Spanien – Saudi-Arabien

Holland – Sverige

Superliga-boss med spændende transfermelding

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?