Grækere i sorg: Vi gav vores sjæl for ham

Grækenland vandt torsdag 2-1 over England i Nations League. Dagen inden blev en græsk spiller fundet død.



Grækenlands dobbelte målscorer Vangelis Pavlidis sendte efter 2-1-sejren over England på Wembley torsdag aften sine tanker til sin afdøde holdkammerat George Baldock.

Den 31-årige Baldock blev dagen inden kampen fundet død i sin pool i Athen.

Inden kampen begyndte, holdt publikum et minuts stilhed for at mindes den britisk-græske fodboldspiller, der var på kontrakt i den græske storklub Panathinaikos.

– Det var en meget særlig dag og kamp for os. Vores tanker er hos George.

– Vi er professionelle og var nødt til at spille kampen. Vi gav vores sjæl for ham i aften. I dag er ikke dagen til at tale om fodbold. Han var en del af vores hold, og vi kommer til at savne ham meget, siger Pavlidis efter kampen.

– Vi ønsker styrke til hans familie og vil ikke tale om fodbold. Hele dagen har været som bedøvet. Vi vandt i aften, men har ikke lyst til at fejre det. Der er bare ingen ord.

Inden kickoff og efter kampens afslutning holdt de græske spillere Baldocks trøje med nummer to på ryggen frem som en hyldest til ham, ligesom spillerne optrådte med sørgebind.

Den græske landsholdstræner, Ivan Jovanovic, roste efter torsdagens kamp sine spillere for deres holdånd og sagde, at de var blevet motiveret af at spille til ære for Baldocks minde.

– I et øjeblik som dette kommer fodbold i anden række, sagde Jovanovic og tilføjede:

– Han (Baldock, red.) nåede at sætte sit præg på holdet. Det kunne ses på den måde, som spillerne spillede på i dag.

George Baldock blev født i England, men havde en græsk far, der gjorde det muligt for ham at repræsentere Grækenland, og i 2022 fik han debut for landsholdet.

Forsvarsspilleren nåede at spille 12 kampe i den blåhvide trøje. Han seneste landskamp var i marts i år.

Det anslås, at Baldock døde i sin swimmingpool onsdag aften omkring klokken 21.00. Dødsårsagen er endnu ukendt.

/ritzau/Reuters





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Sønderjyske – Brøndby IF

Bayern München laver vildt comeback

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Viborg FF – FC Nordsjælland

Spår stor transferaktivitet i FC København

FC Fredericia – OB

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen