Græsk storklub vil have Wiland

Den græske storklub Olympiakos vil hente Johan Wiland fra København til Athen.



Store redninger i Champions League har gjort FC Københavns keeper Johan Wiland til et af Superligaens allerhedeste salgsobjekter. Derfor kan svenskeren være tabt for de danske mestre til sommer. Og der står mindst én klub klar med åbne arme til at modtage målmanden, der i denne Champions League-sæson blot har lukket mål ind fra verdens bedste fodboldspiller, Lionel Messi.

Ifølge tipsbladet.dk’s græske pressekilder holder storklubben Olympiakos, der har danske Dennis Rommedahl i truppen, et endog meget vågent øje med Johan Wiland. De 37-dobbelte græske mestre, der naturligvis også fører ligaen i denne sæson, har desperat brug for en ny førstekeeper idet den legendariske 39-årige EM-vinder Antonios Nikopolidis synger på sidste vers. Nikopolidis stopper karrieren til sommer, men han har allerede nu mistet sin plads til den 27-årige belgisk/spanske målmand Urko Pado, som dog ikke nyder den store opbakning i den græske storklub. Derfor har Olympiakos fattet interesse for Johan Wiland, som de ønsker at hente fra København til Athens havneby Piræus til sommer.

Læs også: Wiland er FCK’s svenske fluepapir

– Det er nyt for mig, for jeg har ikke hørt om en interesse fra Olympiakos. Der er rigtig mange, der følger Johan, men der er ikke noget, der er konkret fra nogen klubber. Derfor vil jeg heller ikke sige mere om, hvem og hvorfra interessen stammer, siger Wilands agent Jonas Svensson til tipsbladet.dk om den græske interesse.

Vælger FC København at sælge Johan Wiland, har “Løverne” allerede en afløser parat i kulissen. Den tidligere danske landsholdsmålmand Kim Christensen blev således hentet til Parken fra IFK Göteborg i sommer.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

UEFA med vild ændring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’