Store redninger i Champions League har gjort FC Københavns keeper Johan Wiland til et af Superligaens allerhedeste salgsobjekter. Derfor kan svenskeren være tabt for de danske mestre til sommer. Og der står mindst én klub klar med åbne arme til at modtage målmanden, der i denne Champions League-sæson blot har lukket mål ind fra verdens bedste fodboldspiller, Lionel Messi.
Ifølge tipsbladet.dk’s græske pressekilder holder storklubben Olympiakos, der har danske Dennis Rommedahl i truppen, et endog meget vågent øje med Johan Wiland. De 37-dobbelte græske mestre, der naturligvis også fører ligaen i denne sæson, har desperat brug for en ny førstekeeper idet den legendariske 39-årige EM-vinder Antonios Nikopolidis synger på sidste vers. Nikopolidis stopper karrieren til sommer, men han har allerede nu mistet sin plads til den 27-årige belgisk/spanske målmand Urko Pado, som dog ikke nyder den store opbakning i den græske storklub. Derfor har Olympiakos fattet interesse for Johan Wiland, som de ønsker at hente fra København til Athens havneby Piræus til sommer.
Læs også: Wiland er FCK’s svenske fluepapir
– Det er nyt for mig, for jeg har ikke hørt om en interesse fra Olympiakos. Der er rigtig mange, der følger Johan, men der er ikke noget, der er konkret fra nogen klubber. Derfor vil jeg heller ikke sige mere om, hvem og hvorfra interessen stammer, siger Wilands agent Jonas Svensson til tipsbladet.dk om den græske interesse.
Vælger FC København at sælge Johan Wiland, har “Løverne” allerede en afløser parat i kulissen. Den tidligere danske landsholdsmålmand Kim Christensen blev således hentet til Parken fra IFK Göteborg i sommer.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
OPTAKT
USA – Belgien
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?