Græsk storklub vil have Wiland

Den græske storklub Olympiakos vil hente Johan Wiland fra København til Athen.



Store redninger i Champions League har gjort FC Københavns keeper Johan Wiland til et af Superligaens allerhedeste salgsobjekter. Derfor kan svenskeren være tabt for de danske mestre til sommer. Og der står mindst én klub klar med åbne arme til at modtage målmanden, der i denne Champions League-sæson blot har lukket mål ind fra verdens bedste fodboldspiller, Lionel Messi.

Ifølge tipsbladet.dk’s græske pressekilder holder storklubben Olympiakos, der har danske Dennis Rommedahl i truppen, et endog meget vågent øje med Johan Wiland. De 37-dobbelte græske mestre, der naturligvis også fører ligaen i denne sæson, har desperat brug for en ny førstekeeper idet den legendariske 39-årige EM-vinder Antonios Nikopolidis synger på sidste vers. Nikopolidis stopper karrieren til sommer, men han har allerede nu mistet sin plads til den 27-årige belgisk/spanske målmand Urko Pado, som dog ikke nyder den store opbakning i den græske storklub. Derfor har Olympiakos fattet interesse for Johan Wiland, som de ønsker at hente fra København til Athens havneby Piræus til sommer.

Læs også: Wiland er FCK’s svenske fluepapir

– Det er nyt for mig, for jeg har ikke hørt om en interesse fra Olympiakos. Der er rigtig mange, der følger Johan, men der er ikke noget, der er konkret fra nogen klubber. Derfor vil jeg heller ikke sige mere om, hvem og hvorfra interessen stammer, siger Wilands agent Jonas Svensson til tipsbladet.dk om den græske interesse.

Vælger FC København at sælge Johan Wiland, har “Løverne” allerede en afløser parat i kulissen. Den tidligere danske landsholdsmålmand Kim Christensen blev således hentet til Parken fra IFK Göteborg i sommer.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

FCK henter svensk talent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Mexico – Sydafrika

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps