Store redninger i Champions League har gjort FC Københavns keeper Johan Wiland til et af Superligaens allerhedeste salgsobjekter. Derfor kan svenskeren være tabt for de danske mestre til sommer. Og der står mindst én klub klar med åbne arme til at modtage målmanden, der i denne Champions League-sæson blot har lukket mål ind fra verdens bedste fodboldspiller, Lionel Messi.
Ifølge tipsbladet.dk’s græske pressekilder holder storklubben Olympiakos, der har danske Dennis Rommedahl i truppen, et endog meget vågent øje med Johan Wiland. De 37-dobbelte græske mestre, der naturligvis også fører ligaen i denne sæson, har desperat brug for en ny førstekeeper idet den legendariske 39-årige EM-vinder Antonios Nikopolidis synger på sidste vers. Nikopolidis stopper karrieren til sommer, men han har allerede nu mistet sin plads til den 27-årige belgisk/spanske målmand Urko Pado, som dog ikke nyder den store opbakning i den græske storklub. Derfor har Olympiakos fattet interesse for Johan Wiland, som de ønsker at hente fra København til Athens havneby Piræus til sommer.
Læs også: Wiland er FCK’s svenske fluepapir
– Det er nyt for mig, for jeg har ikke hørt om en interesse fra Olympiakos. Der er rigtig mange, der følger Johan, men der er ikke noget, der er konkret fra nogen klubber. Derfor vil jeg heller ikke sige mere om, hvem og hvorfra interessen stammer, siger Wilands agent Jonas Svensson til tipsbladet.dk om den græske interesse.
Vælger FC København at sælge Johan Wiland, har “Løverne” allerede en afløser parat i kulissen. Den tidligere danske landsholdsmålmand Kim Christensen blev således hentet til Parken fra IFK Göteborg i sommer.
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
EKSKLUSIVT