Store redninger i Champions League har gjort FC Københavns keeper Johan Wiland til et af Superligaens allerhedeste salgsobjekter. Derfor kan svenskeren være tabt for de danske mestre til sommer. Og der står mindst én klub klar med åbne arme til at modtage målmanden, der i denne Champions League-sæson blot har lukket mål ind fra verdens bedste fodboldspiller, Lionel Messi.
Ifølge tipsbladet.dk’s græske pressekilder holder storklubben Olympiakos, der har danske Dennis Rommedahl i truppen, et endog meget vågent øje med Johan Wiland. De 37-dobbelte græske mestre, der naturligvis også fører ligaen i denne sæson, har desperat brug for en ny førstekeeper idet den legendariske 39-årige EM-vinder Antonios Nikopolidis synger på sidste vers. Nikopolidis stopper karrieren til sommer, men han har allerede nu mistet sin plads til den 27-årige belgisk/spanske målmand Urko Pado, som dog ikke nyder den store opbakning i den græske storklub. Derfor har Olympiakos fattet interesse for Johan Wiland, som de ønsker at hente fra København til Athens havneby Piræus til sommer.
Læs også: Wiland er FCK’s svenske fluepapir
– Det er nyt for mig, for jeg har ikke hørt om en interesse fra Olympiakos. Der er rigtig mange, der følger Johan, men der er ikke noget, der er konkret fra nogen klubber. Derfor vil jeg heller ikke sige mere om, hvem og hvorfra interessen stammer, siger Wilands agent Jonas Svensson til tipsbladet.dk om den græske interesse.
Vælger FC København at sælge Johan Wiland, har “Løverne” allerede en afløser parat i kulissen. Den tidligere danske landsholdsmålmand Kim Christensen blev således hentet til Parken fra IFK Göteborg i sommer.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFER