Græsk U21-landsholdsspiller på vej til Superligaen

De sidste detaljer mangler stadigvæk at blive ordnet, men Emmanouilidis virker til at være tæt på skiftet.



Den danske Superliga Vejle er efter sigende tæt på at få forstærkning. ‘Jyllands Rubin’ er blevet sat i forbindelse med den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis, som er på kontrakt i storklubben Panathinaikos.

Det ser dog ikke ud til, at det kommer til at vare særlig meget længere. Det græske medie Novasports kan nu fortælle, at Emmanouilidis skulle have afvist tilbud fra både Holland, Belgien og Tyrkiet og takket ja til Vejle.

Vejle-emnet er 20 år gammel, og han var i sidste sæson udlejet til Fortuna Sittard i Holland, og da han kom tilbage til Athen var meldingen tilsyneladende, at han ikke er en del af Panathinaikos-manager Ivan Jovanovic’ planer.

Prisen på grækeren lader til at være på godt tre millioner kroner, hvor grækerne har fået lavet en aftale om en videresalgsklausul på 25 procent.

I de kommende dage skal Dimitrios Emmanouilidis, hvor de sidste detaljer skal på plads, inden han kan sætte sin underskrift på en kontrakt og skiftet kan falde på plads.

Igennem sin karriere har den mulige Vejle-spiller været en spiller, som har hørt til blandt de største talenter i sin aldersgruppe, og det er blevet til 35 ungdomslandskampe for Grækenland, hvoraf syv af dem har været for U21-landsholdet.

I Vejle er der desuden også sammeligninger med Thomas Gravesen for en af klubbens unge spillere. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Silkeborg IF – Randers FC

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Tottenham henter forløsende sejr

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend