Græsk U21-landsholdsspiller på vej til Superligaen

De sidste detaljer mangler stadigvæk at blive ordnet, men Emmanouilidis virker til at være tæt på skiftet.



Den danske Superliga Vejle er efter sigende tæt på at få forstærkning. ‘Jyllands Rubin’ er blevet sat i forbindelse med den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis, som er på kontrakt i storklubben Panathinaikos.

Det ser dog ikke ud til, at det kommer til at vare særlig meget længere. Det græske medie Novasports kan nu fortælle, at Emmanouilidis skulle have afvist tilbud fra både Holland, Belgien og Tyrkiet og takket ja til Vejle.

Vejle-emnet er 20 år gammel, og han var i sidste sæson udlejet til Fortuna Sittard i Holland, og da han kom tilbage til Athen var meldingen tilsyneladende, at han ikke er en del af Panathinaikos-manager Ivan Jovanovic’ planer.

Prisen på grækeren lader til at være på godt tre millioner kroner, hvor grækerne har fået lavet en aftale om en videresalgsklausul på 25 procent.

I de kommende dage skal Dimitrios Emmanouilidis, hvor de sidste detaljer skal på plads, inden han kan sætte sin underskrift på en kontrakt og skiftet kan falde på plads.

Igennem sin karriere har den mulige Vejle-spiller været en spiller, som har hørt til blandt de største talenter i sin aldersgruppe, og det er blevet til 35 ungdomslandskampe for Grækenland, hvoraf syv af dem har været for U21-landsholdet.

I Vejle er der desuden også sammeligninger med Thomas Gravesen for en af klubbens unge spillere. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Transferfri stjerne i København

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe