Græsk U21-landsholdsspiller på vej til Superligaen

De sidste detaljer mangler stadigvæk at blive ordnet, men Emmanouilidis virker til at være tæt på skiftet.



Den danske Superliga Vejle er efter sigende tæt på at få forstærkning. ‘Jyllands Rubin’ er blevet sat i forbindelse med den græske kantspiller Dimitrios Emmanouilidis, som er på kontrakt i storklubben Panathinaikos.

Det ser dog ikke ud til, at det kommer til at vare særlig meget længere. Det græske medie Novasports kan nu fortælle, at Emmanouilidis skulle have afvist tilbud fra både Holland, Belgien og Tyrkiet og takket ja til Vejle.

Vejle-emnet er 20 år gammel, og han var i sidste sæson udlejet til Fortuna Sittard i Holland, og da han kom tilbage til Athen var meldingen tilsyneladende, at han ikke er en del af Panathinaikos-manager Ivan Jovanovic’ planer.

Prisen på grækeren lader til at være på godt tre millioner kroner, hvor grækerne har fået lavet en aftale om en videresalgsklausul på 25 procent.

I de kommende dage skal Dimitrios Emmanouilidis, hvor de sidste detaljer skal på plads, inden han kan sætte sin underskrift på en kontrakt og skiftet kan falde på plads.

Igennem sin karriere har den mulige Vejle-spiller været en spiller, som har hørt til blandt de største talenter i sin aldersgruppe, og det er blevet til 35 ungdomslandskampe for Grækenland, hvoraf syv af dem har været for U21-landsholdet.

I Vejle er der desuden også sammeligninger med Thomas Gravesen for en af klubbens unge spillere. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Arsenal-dansker vender hjem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Barcelona-stjerne får stor hæder



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland