“Græsprofessor Paaske”: Drop nu de koncerter!

Græsekspert fastslår, at FC København kun får en god bane, hvis man stopper med at afholde store koncerter i Parken.



Musikken spiller lidt for godt i FC København og Parken. Det mener i hvert fald i hvert fald formanden for Groundsman Association Denmark, Karsten Paaske, der har givet et interview til Ekstra Bladet.

Grønsværen i nationalarenaen har igen-igen været udsat for hård kritik, efter at en koncert med Suspekt den 15. september har slidt en stor del af banen.

I 2023 har blandt andre Coldplay og Bruce Springsteen også underholdt foran tusindvis af mennesker på Danmarks største stadion, og det er en ganske lukrativ del af forretningen i Parken at afholde store koncerter, men hvis FC København skal have en ordentlig bane året rundt, er man nødt til at droppe koncerterne, fastslår Karsten Paaske, der i øvrigt ikke køber FCK's forklaring, at banen er blevet fejlbehandlet.

– Jeg vil i højere grad sige, at der er sket en fejldisposition. For jeg må sige, at jeg i den grad undrer mig over, at man både vil holde koncerter og spille Champions League-fodbold i Parken. Koncerter hører ikke til på en græsbane, når der samtidig skal spilles international topfodbold kort efter, siger Paaske til Ekstra Bladet.

Det er ikke første gang, at formanden for Groundsman Association Denmark er ude med riven efter græsset i Parken, og det er ikke nogen hemmelighed, at Karsten Paaske næppe er på julekort med Parkens bestyrelsesformand Allan Agerholm.

I 2022 langede FCK-bossen kraftigt ud efter Karsten Paaske, der havde givet et kritisk interview til B.T.

–  Der er rigtig mange, der har kloget sig om, hvordan man driver plæne i Parken. Inklusiv græsprofessor Paaske fra Groundsmen Denmark, B.T. journalister og alle mulige andre. Den (banen, red.) inkluderer at bruge teknologier, som jeg tror, at Groundsmen Denmark aldrig nogensinde har hørt om. Så til græsprofessor Paaske og B.T. – hvis I har lyst til at lære lidt mere om græsplæner, så kom herind. Kig, lær og få en øl sammen med os, lød det fra Agerholm.

Noget tyder da også på, at Parken ikke lige foreløbig har tænkt sig at droppe at afholde store koncerter – flere er således allerede lagt i kalenderen i 2024. 14. og 16. juni spiller Metallica i København, og ugen efter giver The Minds of 99 koncert tre dage i træk i Parken. 

På det tidspunkt er der sommerpause i Superligaen, og man må formode, at græstæppet i Parken bliver udskiftet umiddelbart efter de fem koncerter. 



EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

– En humørdræber

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Millionregn over Ståle Solbakken

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Alle storroser Dario Osorio

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Riemer svarer på Tøftings kritik

Her trækkes der lod til VM

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh