Musikken spiller lidt for godt i FC København og Parken. Det mener i hvert fald i hvert fald formanden for Groundsman Association Denmark, Karsten Paaske, der har givet et interview til Ekstra Bladet.
Grønsværen i nationalarenaen har igen-igen været udsat for hård kritik, efter at en koncert med Suspekt den 15. september har slidt en stor del af banen.
I 2023 har blandt andre Coldplay og Bruce Springsteen også underholdt foran tusindvis af mennesker på Danmarks største stadion, og det er en ganske lukrativ del af forretningen i Parken at afholde store koncerter, men hvis FC København skal have en ordentlig bane året rundt, er man nødt til at droppe koncerterne, fastslår Karsten Paaske, der i øvrigt ikke køber FCK's forklaring, at banen er blevet fejlbehandlet.
– Jeg vil i højere grad sige, at der er sket en fejldisposition. For jeg må sige, at jeg i den grad undrer mig over, at man både vil holde koncerter og spille Champions League-fodbold i Parken. Koncerter hører ikke til på en græsbane, når der samtidig skal spilles international topfodbold kort efter, siger Paaske til Ekstra Bladet.
Det er ikke første gang, at formanden for Groundsman Association Denmark er ude med riven efter græsset i Parken, og det er ikke nogen hemmelighed, at Karsten Paaske næppe er på julekort med Parkens bestyrelsesformand Allan Agerholm.
I 2022 langede FCK-bossen kraftigt ud efter Karsten Paaske, der havde givet et kritisk interview til B.T.
– Der er rigtig mange, der har kloget sig om, hvordan man driver plæne i Parken. Inklusiv græsprofessor Paaske fra Groundsmen Denmark, B.T. journalister og alle mulige andre. Den (banen, red.) inkluderer at bruge teknologier, som jeg tror, at Groundsmen Denmark aldrig nogensinde har hørt om. Så til græsprofessor Paaske og B.T. – hvis I har lyst til at lære lidt mere om græsplæner, så kom herind. Kig, lær og få en øl sammen med os, lød det fra Agerholm.
Noget tyder da også på, at Parken ikke lige foreløbig har tænkt sig at droppe at afholde store koncerter – flere er således allerede lagt i kalenderen i 2024. 14. og 16. juni spiller Metallica i København, og ugen efter giver The Minds of 99 koncert tre dage i træk i Parken.
På det tidspunkt er der sommerpause i Superligaen, og man må formode, at græstæppet i Parken bliver udskiftet umiddelbart efter de fem koncerter.
LIVE
LIVE: FC Københavns startopstilling klar
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Så blev det officielt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG