Profil åben for længere Superliga-ophold

Nathan Trott er ikke afvisende over for at blive i Superligaen til næste sæson.



Brøndby Stadion (Tipsbladet): Han har sæsonen igennem reddet mange point for Vejle Boldklub, og søndag indtog Nathan Trott igen en helterolle for klubben fra Nørreskoven.

Keeperen, der er lejet i West Ham, leverede den ene strålende redning efter den anden og var en afgørende faktor for, at VB rejser hjem fra Brøndby Stadion med et enkelt point.

Han står dog over for en uvis fremtid.

Til sommer udløber lejeaftalen med Vejle Boldklub, altimens hans kontrakt med West Ham også udløber. Det er dog ikke noget, han har stort fokus på, fortæller Nathan Trott i mixed zone efter søndagens kamp.

– For mig er mit fokus på at præstere for Vejle og slutte så højt i tabellen som muligt. I forhold til min kontraktsituation med West Ham tænker jeg ikke så meget på det lige nu. Det er en distraktion, så jeg overlader det til min agent.

– Jeg skal bare fortsætte med at spille, og vi må se, hvilke muligheder der er til sommer. Jeg vil tale med West Ham og se, hvilke andre muligheder der er, og træffe den bedste beslutning for mig, siger Nathan Trott. 

Til gengæld er han åben for at blive i Superligaen fremover.

– Jeg nyder min tid her lige nu, og Superligaen er en god liga. Konkurrencen er virkelig god, så jeg ville ikke have noget imod at blive i Superligaen.

Der er imidlertid også en chance for, at Trott bliver i West Ham. Premier League-klubben har en option på at forlænge samarbejdet. 

Nathan Trott, 25 år, har tidligere været sat i forbindelse med FC København, som mister førstemålmand Kamil Grabara til sommer.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

Medie: De lurer på FCM-profil



LIVE

VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Paraguay – Frankrig

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Australien – Egypten

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Argentina – Kap Verde