Brøndby Stadion (Tipsbladet): Han har sæsonen igennem reddet mange point for Vejle Boldklub, og søndag indtog Nathan Trott igen en helterolle for klubben fra Nørreskoven.
Keeperen, der er lejet i West Ham, leverede den ene strålende redning efter den anden og var en afgørende faktor for, at VB rejser hjem fra Brøndby Stadion med et enkelt point.
Han står dog over for en uvis fremtid.
Til sommer udløber lejeaftalen med Vejle Boldklub, altimens hans kontrakt med West Ham også udløber. Det er dog ikke noget, han har stort fokus på, fortæller Nathan Trott i mixed zone efter søndagens kamp.
– For mig er mit fokus på at præstere for Vejle og slutte så højt i tabellen som muligt. I forhold til min kontraktsituation med West Ham tænker jeg ikke så meget på det lige nu. Det er en distraktion, så jeg overlader det til min agent.
– Jeg skal bare fortsætte med at spille, og vi må se, hvilke muligheder der er til sommer. Jeg vil tale med West Ham og se, hvilke andre muligheder der er, og træffe den bedste beslutning for mig, siger Nathan Trott.
Til gengæld er han åben for at blive i Superligaen fremover.
– Jeg nyder min tid her lige nu, og Superligaen er en god liga. Konkurrencen er virkelig god, så jeg ville ikke have noget imod at blive i Superligaen.
Der er imidlertid også en chance for, at Trott bliver i West Ham. Premier League-klubben har en option på at forlænge samarbejdet.
Nathan Trott, 25 år, har tidligere været sat i forbindelse med FC København, som mister førstemålmand Kamil Grabara til sommer.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT