Graversen afslører: Derfor kunne vi få Cho

Cho Gue-sung har allerede medvind på heden, da han scorede i sin debut.



Der var egentlig ikke meget, der tydede på, at det var muligt for FC Midtjylland at hente Cho til klubben. Særligt efter et VM, hvor han scorede to mål for Sydkorea, men det endte alligevel med FCM.

Det kan midtjydernes sportschef Svend Graversen forklare årsagen til. Det sker i et interview med Viaplay.

– Der er det nogle gange, at det handler om timing. Det handler også om et projekt for spilleren og for klubben. De havde et projekt om, at de skulle ende så højt oppe i tabellen i det der forår, som kom efter vintertransfervinduet. Derfor ville de ikke sælge ham. Og dér kunne vi heller ikke være med, så det er jo godt, siger han og fortsætter:.

– Så siger de så, at nu vil de godt være med på den, og når vi har været inde i kampen i så lang tid, så er det nemmere at få startet den dialog om at få sagt til spilleren, at vi har faktisk et projekt, der virker – og det er proven til at kunne sælge spillere også til næste niveau. Det er dét han har købt ind på, lyder det fra Svend Graversen.

Endvidere kan FCM-sportschefen fortælle, at den sydkoreanske angriber allerede har overrasket dem med at være rigtig åben, og at han er en aktiv del af miljøet.

Derudover oplyser Graversen, at de i FCM har haft Cho på deres lister siden august 2022 på baggrund af den data, som de havde på ham.

Tidligere har klubbens direktør Claus Steinlein også været ude og fortælle om, at det var en spiller, som de har fået for en tredjedel af det, som han først kostede. 

Det har været klubber som Bundesliga-klubben Mainz, der også var ude efter ham tidligere.

I FC Midtjylland er der også spillere, der kan være på vej videre. Blandt andet Gustav Isaksen, som FCM nu skulle have fået et bud på. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Liverpool – Brentford

FC København kan få Jens Stage-millioner

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren