Graversen afslører: Derfor kunne vi få Cho

Cho Gue-sung har allerede medvind på heden, da han scorede i sin debut.



Der var egentlig ikke meget, der tydede på, at det var muligt for FC Midtjylland at hente Cho til klubben. Særligt efter et VM, hvor han scorede to mål for Sydkorea, men det endte alligevel med FCM.

Det kan midtjydernes sportschef Svend Graversen forklare årsagen til. Det sker i et interview med Viaplay.

– Der er det nogle gange, at det handler om timing. Det handler også om et projekt for spilleren og for klubben. De havde et projekt om, at de skulle ende så højt oppe i tabellen i det der forår, som kom efter vintertransfervinduet. Derfor ville de ikke sælge ham. Og dér kunne vi heller ikke være med, så det er jo godt, siger han og fortsætter:.

– Så siger de så, at nu vil de godt være med på den, og når vi har været inde i kampen i så lang tid, så er det nemmere at få startet den dialog om at få sagt til spilleren, at vi har faktisk et projekt, der virker – og det er proven til at kunne sælge spillere også til næste niveau. Det er dét han har købt ind på, lyder det fra Svend Graversen.

Endvidere kan FCM-sportschefen fortælle, at den sydkoreanske angriber allerede har overrasket dem med at være rigtig åben, og at han er en aktiv del af miljøet.

Derudover oplyser Graversen, at de i FCM har haft Cho på deres lister siden august 2022 på baggrund af den data, som de havde på ham.

Tidligere har klubbens direktør Claus Steinlein også været ude og fortælle om, at det var en spiller, som de har fået for en tredjedel af det, som han først kostede. 

Det har været klubber som Bundesliga-klubben Mainz, der også var ude efter ham tidligere.

I FC Midtjylland er der også spillere, der kan være på vej videre. Blandt andet Gustav Isaksen, som FCM nu skulle have fået et bud på. Læs mere om det her.





Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!




LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Tysk VM-chok

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’