Graversen afslører: Derfor kunne vi få Cho

Cho Gue-sung har allerede medvind på heden, da han scorede i sin debut.



Der var egentlig ikke meget, der tydede på, at det var muligt for FC Midtjylland at hente Cho til klubben. Særligt efter et VM, hvor han scorede to mål for Sydkorea, men det endte alligevel med FCM.

Det kan midtjydernes sportschef Svend Graversen forklare årsagen til. Det sker i et interview med Viaplay.

– Der er det nogle gange, at det handler om timing. Det handler også om et projekt for spilleren og for klubben. De havde et projekt om, at de skulle ende så højt oppe i tabellen i det der forår, som kom efter vintertransfervinduet. Derfor ville de ikke sælge ham. Og dér kunne vi heller ikke være med, så det er jo godt, siger han og fortsætter:.

– Så siger de så, at nu vil de godt være med på den, og når vi har været inde i kampen i så lang tid, så er det nemmere at få startet den dialog om at få sagt til spilleren, at vi har faktisk et projekt, der virker – og det er proven til at kunne sælge spillere også til næste niveau. Det er dét han har købt ind på, lyder det fra Svend Graversen.

Endvidere kan FCM-sportschefen fortælle, at den sydkoreanske angriber allerede har overrasket dem med at være rigtig åben, og at han er en aktiv del af miljøet.

Derudover oplyser Graversen, at de i FCM har haft Cho på deres lister siden august 2022 på baggrund af den data, som de havde på ham.

Tidligere har klubbens direktør Claus Steinlein også været ude og fortælle om, at det var en spiller, som de har fået for en tredjedel af det, som han først kostede. 

Det har været klubber som Bundesliga-klubben Mainz, der også var ude efter ham tidligere.

I FC Midtjylland er der også spillere, der kan være på vej videre. Blandt andet Gustav Isaksen, som FCM nu skulle have fået et bud på. Læs mere om det her.





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Har budt en milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Rodri er blevet opereret i ryggen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Zinedine Zidane præsenteret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez