Gravesen: Han bliver det næste 100 millioner-salg

FC København kan godt begynde at forberede sig på et trecifret millionsalg, mener ekspert Thomas Gravesen.



Superligaen slog salgsrekord i sommerens transfervindue, hvor særligt Kamaldeen Sulemana og Mohamed Daramy blev solgt for store millionbeløb, der hidtil har været uset i dansk fodbold. 

Men de høje priser er kommet for at blive, og der render allerede en spiller rundt i Superligaen, som kan blive solgt for mere end 100 millioner kroner ifølge Discoverys fodboldekspert Thomas Gravesen.

Han er angriber og spiller i FC København

– Jonas Wind fra FC København bliver den næste 100 millioner kroners mand. Han er begyndt at score på A-landsholdet igen, og han laver vigtige mål.

– Kommer han i gang i Europa og i FC København, så bliver det også 100 millioner kroner, fortæller den tidligere midtbanegeneral i Discoverys studie.

Han vurderer også, at det er afgørende, at Jonas Wind bliver ved med at score mål, for gør han det, har han hele pakken, der gør ham interessant for udenlandske store klubber.

– Hvis Jonas Wind får succes og bliver ved med at score for det danske A-landshold på den øverste hylde, så tror jeg på det. Der vil helt sikkert være konkurrence omkring Jonas Wind. En spiller, der kan linke op, og som kan spille op. Det er en moderne fodboldspiller, konkluderer Gravesen.

Jonas Wind stod for en flot assist i FC Københavns 2-0 sejr over Randers i søndags, og han har i denne sæson scoret fire mål i syv Superliga-kampe. 





Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – Randers FC

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen