Gravesen: Han bliver det næste 100 millioner-salg

FC København kan godt begynde at forberede sig på et trecifret millionsalg, mener ekspert Thomas Gravesen.



Superligaen slog salgsrekord i sommerens transfervindue, hvor særligt Kamaldeen Sulemana og Mohamed Daramy blev solgt for store millionbeløb, der hidtil har været uset i dansk fodbold. 

Men de høje priser er kommet for at blive, og der render allerede en spiller rundt i Superligaen, som kan blive solgt for mere end 100 millioner kroner ifølge Discoverys fodboldekspert Thomas Gravesen.

Han er angriber og spiller i FC København

– Jonas Wind fra FC København bliver den næste 100 millioner kroners mand. Han er begyndt at score på A-landsholdet igen, og han laver vigtige mål.

– Kommer han i gang i Europa og i FC København, så bliver det også 100 millioner kroner, fortæller den tidligere midtbanegeneral i Discoverys studie.

Han vurderer også, at det er afgørende, at Jonas Wind bliver ved med at score mål, for gør han det, har han hele pakken, der gør ham interessant for udenlandske store klubber.

– Hvis Jonas Wind får succes og bliver ved med at score for det danske A-landshold på den øverste hylde, så tror jeg på det. Der vil helt sikkert være konkurrence omkring Jonas Wind. En spiller, der kan linke op, og som kan spille op. Det er en moderne fodboldspiller, konkluderer Gravesen.

Jonas Wind stod for en flot assist i FC Københavns 2-0 sejr over Randers i søndags, og han har i denne sæson scoret fire mål i syv Superliga-kampe. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

En voldsom ulighed