Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen går til den.



AaB kunne onsdag skrive et af de knap så sjove kapitler, da de efter efter en halv time var bagud 0-4 mod Silkeborg IF.

Heldigvis for nordjyderne blev nederlaget ikke større, men det er stadigvæk endnu et skrækkeligt nederlag, som gør, at AaB blot har vundet en enkelt Superliga-kamp siden slutningen af september.

Derfor kan de heller ikke se sig fri for at være en del af nedrykningskampen med tre point ned til Lyngby BK og stregen.

I Onside-studiet fik de knap så kærlig behandling, da fodboldekspert Thomas Gravesen var efter cheftræner Menno van Dam.

– Jeg synes, det er skræmmende, at Menno van Dam ikke rigtig vil tage ansvar. Han bliver ved med at skubbe det foran sig. Han bliver nødt til at erkende, at der er noget rivende galt i AaB. Det virker ikke, det du gør, Menno van Dam. Det er helt ved siden af skiven, det der er gang i oppe i AaB, og han tager ikke nok ansvar for det.

– Jeg tror, de er på vej mod afgrunden, når der sidder en i førersædet, som ikke rigtig vil erkende, at det ikke fungerer. Så går sportschefen ud og fortæller, at der er fuld tro på, at tingene virker, mens de har vundet én fodboldkamp i 16 runder. Så er der nogle ting, som ikke helt stemmer overens med det, AaB har været garant for i mange, mange år, siger Thomas Gravesen.

Rykker AaB ned?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Heller ikke Peter Sørensen har mange rosende ord at sende i retning af aalborgenserne.

– Jeg synes, AaB er ekstremt skuffende. Deres udvikling er fuldstændig fraværende. Fra Menno van Dam i første runde talte om en kompromisløs og ufravigelig spillestil til, de hverken kan det ene eller andet.

– De kan hverken bygge spillet op nede fra eller afslutte det tæt på målet. De kan ikke forsvare sig og har ikke noget højt erobringsspil, de vil kendes på. Deres karakteristika med højintense løb ligger rystende lavt.

AaB kan dog hænge deres hat på, at de lige nu har overhånden og selv kan afgøre deres Superliga-skæbne. Der resterer seks runder af Superligaen.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele Onside-studiet om AaB.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere