AaB kunne onsdag skrive et af de knap så sjove kapitler, da de efter efter en halv time var bagud 0-4 mod Silkeborg IF.
Heldigvis for nordjyderne blev nederlaget ikke større, men det er stadigvæk endnu et skrækkeligt nederlag, som gør, at AaB blot har vundet en enkelt Superliga-kamp siden slutningen af september.
Derfor kan de heller ikke se sig fri for at være en del af nedrykningskampen med tre point ned til Lyngby BK og stregen.
I Onside-studiet fik de knap så kærlig behandling, da fodboldekspert Thomas Gravesen var efter cheftræner Menno van Dam.
– Jeg synes, det er skræmmende, at Menno van Dam ikke rigtig vil tage ansvar. Han bliver ved med at skubbe det foran sig. Han bliver nødt til at erkende, at der er noget rivende galt i AaB. Det virker ikke, det du gør, Menno van Dam. Det er helt ved siden af skiven, det der er gang i oppe i AaB, og han tager ikke nok ansvar for det.
– Jeg tror, de er på vej mod afgrunden, når der sidder en i førersædet, som ikke rigtig vil erkende, at det ikke fungerer. Så går sportschefen ud og fortæller, at der er fuld tro på, at tingene virker, mens de har vundet én fodboldkamp i 16 runder. Så er der nogle ting, som ikke helt stemmer overens med det, AaB har været garant for i mange, mange år, siger Thomas Gravesen.
Rykker AaB ned?
0 Votes
Heller ikke Peter Sørensen har mange rosende ord at sende i retning af aalborgenserne.
– Jeg synes, AaB er ekstremt skuffende. Deres udvikling er fuldstændig fraværende. Fra Menno van Dam i første runde talte om en kompromisløs og ufravigelig spillestil til, de hverken kan det ene eller andet.
– De kan hverken bygge spillet op nede fra eller afslutte det tæt på målet. De kan ikke forsvare sig og har ikke noget højt erobringsspil, de vil kendes på. Deres karakteristika med højintense løb ligger rystende lavt.
AaB kan dog hænge deres hat på, at de lige nu har overhånden og selv kan afgøre deres Superliga-skæbne. Der resterer seks runder af Superligaen.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele Onside-studiet om AaB.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED