Gravesen hugger til Superliga-træner: Skræmmende!

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen går til den.



AaB kunne onsdag skrive et af de knap så sjove kapitler, da de efter efter en halv time var bagud 0-4 mod Silkeborg IF.

Heldigvis for nordjyderne blev nederlaget ikke større, men det er stadigvæk endnu et skrækkeligt nederlag, som gør, at AaB blot har vundet en enkelt Superliga-kamp siden slutningen af september.

Derfor kan de heller ikke se sig fri for at være en del af nedrykningskampen med tre point ned til Lyngby BK og stregen.

I Onside-studiet fik de knap så kærlig behandling, da fodboldekspert Thomas Gravesen var efter cheftræner Menno van Dam.

– Jeg synes, det er skræmmende, at Menno van Dam ikke rigtig vil tage ansvar. Han bliver ved med at skubbe det foran sig. Han bliver nødt til at erkende, at der er noget rivende galt i AaB. Det virker ikke, det du gør, Menno van Dam. Det er helt ved siden af skiven, det der er gang i oppe i AaB, og han tager ikke nok ansvar for det.

– Jeg tror, de er på vej mod afgrunden, når der sidder en i førersædet, som ikke rigtig vil erkende, at det ikke fungerer. Så går sportschefen ud og fortæller, at der er fuld tro på, at tingene virker, mens de har vundet én fodboldkamp i 16 runder. Så er der nogle ting, som ikke helt stemmer overens med det, AaB har været garant for i mange, mange år, siger Thomas Gravesen.

Rykker AaB ned?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Heller ikke Peter Sørensen har mange rosende ord at sende i retning af aalborgenserne.

– Jeg synes, AaB er ekstremt skuffende. Deres udvikling er fuldstændig fraværende. Fra Menno van Dam i første runde talte om en kompromisløs og ufravigelig spillestil til, de hverken kan det ene eller andet.

– De kan hverken bygge spillet op nede fra eller afslutte det tæt på målet. De kan ikke forsvare sig og har ikke noget højt erobringsspil, de vil kendes på. Deres karakteristika med højintense løb ligger rystende lavt.

AaB kan dog hænge deres hat på, at de lige nu har overhånden og selv kan afgøre deres Superliga-skæbne. Der resterer seks runder af Superligaen.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele Onside-studiet om AaB.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool præsenterer succestræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Benhård kritik af Danmark

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig