AaB kunne onsdag skrive et af de knap så sjove kapitler, da de efter efter en halv time var bagud 0-4 mod Silkeborg IF.
Heldigvis for nordjyderne blev nederlaget ikke større, men det er stadigvæk endnu et skrækkeligt nederlag, som gør, at AaB blot har vundet en enkelt Superliga-kamp siden slutningen af september.
Derfor kan de heller ikke se sig fri for at være en del af nedrykningskampen med tre point ned til Lyngby BK og stregen.
I Onside-studiet fik de knap så kærlig behandling, da fodboldekspert Thomas Gravesen var efter cheftræner Menno van Dam.
– Jeg synes, det er skræmmende, at Menno van Dam ikke rigtig vil tage ansvar. Han bliver ved med at skubbe det foran sig. Han bliver nødt til at erkende, at der er noget rivende galt i AaB. Det virker ikke, det du gør, Menno van Dam. Det er helt ved siden af skiven, det der er gang i oppe i AaB, og han tager ikke nok ansvar for det.
– Jeg tror, de er på vej mod afgrunden, når der sidder en i førersædet, som ikke rigtig vil erkende, at det ikke fungerer. Så går sportschefen ud og fortæller, at der er fuld tro på, at tingene virker, mens de har vundet én fodboldkamp i 16 runder. Så er der nogle ting, som ikke helt stemmer overens med det, AaB har været garant for i mange, mange år, siger Thomas Gravesen.
Rykker AaB ned?
0 Votes
Heller ikke Peter Sørensen har mange rosende ord at sende i retning af aalborgenserne.
– Jeg synes, AaB er ekstremt skuffende. Deres udvikling er fuldstændig fraværende. Fra Menno van Dam i første runde talte om en kompromisløs og ufravigelig spillestil til, de hverken kan det ene eller andet.
– De kan hverken bygge spillet op nede fra eller afslutte det tæt på målet. De kan ikke forsvare sig og har ikke noget højt erobringsspil, de vil kendes på. Deres karakteristika med højintense løb ligger rystende lavt.
AaB kan dog hænge deres hat på, at de lige nu har overhånden og selv kan afgøre deres Superliga-skæbne. Der resterer seks runder af Superligaen.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele Onside-studiet om AaB.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
OPTAKT
Mexico – Ecuador
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM