Gravesen hylder BIF-stjerner: Som at se FCK-duo

Makkerparret Frederik Alves – Jacob Rasmussen minder på mange måder om FC Københavns succesfulde stopperduo med Denis Vavro og Andreas Bjelland, mener Thomas Gravesen.



Der er rigtig mange årsager til, at Brøndby går på juleferie med en rigtig god følelse i kroppen.

Klubbene overvintrer på andenpladsen i Superligaen efter et rigtig flot efterår. I Nicolai Vallys har man efterårets profil kåret af trænerne, og så har man den næstbedste defensiv målt ud på antallet af indkasserede mål.

Særligt sidstnævnte kan en stor del af æren tilfaldes Jacob Rasmussen og Frederik Alves, der er fundet ind i et rigtig stærkt samarbejde. Thomas Gravesen er i hvert fald dybt imponeret over de to spillere, som får ham til at tænke tilbage på FC København-duoen Denis Vavro og Andreas Bjelland, som udgjorde et solidt bolværk, før Vavro blev solgt til Lazio for år siden. 

Det fortæller Gravesen til Discovery+, da snakken falder på Frederik Alves, der kom på måltavlen i weekendens 4-0-sejr over Hvidovre.

– Hvor har det været dejligt at se ham læne sig op ad Jacob Rasmussen og den vej blive en super spiller. Man kan sammenligne det lidt med Vavro og Bjelland inde i FC København, hvor Bjelland styrede det, og hvor Vavro blev solgt til FC København for uanede mængder af penge.

– Det er altid rart at have en spiller ved din side, som du kan regne med. Som du ved, at skulle jeg lave en lille fejl, så hjælper han mig. Alves har nu fået en spiller i Rasmussen, som når han laver en lille fejl, bliver der ryddet op. Så kan jeg lidt mere, for der sker ikke noget, lyder det fra Gravesen. 

Frederik Alves har været en af Brøndbys største lyspunkter i denne sæson, og han har i lang tid nu fået ros for sit forudseende og dygtige forsvarsspil. Han var lidt tid om at komme i gang på Vestegnen efter sin hjemkomst til dansk fodbold, men i efteråret har han vist sig fra sit måske højeste niveau i karrieren. 

Jacob Rasmussen kom til klubben i sommer, og han er straks gået ind og taget taktstokken fra sin position som den venstre af de tre stoppere.

Se hele analysen af Brøndby-makkerparret i afspilleren over artiklen.



Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Steve Coopers højre hånd afviser

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

– Jeg var mega ked af det

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Pione Sisto på vej væk?

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

– Han tog mig på røven!

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Ny kæmpeklub er interesseret

Hylder ny United-spiller

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Forventer friske danskere efter fiasko