Gravesen hylder BIF-stjerner: Som at se FCK-duo

Makkerparret Frederik Alves – Jacob Rasmussen minder på mange måder om FC Københavns succesfulde stopperduo med Denis Vavro og Andreas Bjelland, mener Thomas Gravesen.



Der er rigtig mange årsager til, at Brøndby går på juleferie med en rigtig god følelse i kroppen.

Klubbene overvintrer på andenpladsen i Superligaen efter et rigtig flot efterår. I Nicolai Vallys har man efterårets profil kåret af trænerne, og så har man den næstbedste defensiv målt ud på antallet af indkasserede mål.

Særligt sidstnævnte kan en stor del af æren tilfaldes Jacob Rasmussen og Frederik Alves, der er fundet ind i et rigtig stærkt samarbejde. Thomas Gravesen er i hvert fald dybt imponeret over de to spillere, som får ham til at tænke tilbage på FC København-duoen Denis Vavro og Andreas Bjelland, som udgjorde et solidt bolværk, før Vavro blev solgt til Lazio for år siden. 

Det fortæller Gravesen til Discovery+, da snakken falder på Frederik Alves, der kom på måltavlen i weekendens 4-0-sejr over Hvidovre.

– Hvor har det været dejligt at se ham læne sig op ad Jacob Rasmussen og den vej blive en super spiller. Man kan sammenligne det lidt med Vavro og Bjelland inde i FC København, hvor Bjelland styrede det, og hvor Vavro blev solgt til FC København for uanede mængder af penge.

– Det er altid rart at have en spiller ved din side, som du kan regne med. Som du ved, at skulle jeg lave en lille fejl, så hjælper han mig. Alves har nu fået en spiller i Rasmussen, som når han laver en lille fejl, bliver der ryddet op. Så kan jeg lidt mere, for der sker ikke noget, lyder det fra Gravesen. 

Frederik Alves har været en af Brøndbys største lyspunkter i denne sæson, og han har i lang tid nu fået ros for sit forudseende og dygtige forsvarsspil. Han var lidt tid om at komme i gang på Vestegnen efter sin hjemkomst til dansk fodbold, men i efteråret har han vist sig fra sit måske højeste niveau i karrieren. 

Jacob Rasmussen kom til klubben i sommer, og han er straks gået ind og taget taktstokken fra sin position som den venstre af de tre stoppere.

Se hele analysen af Brøndby-makkerparret i afspilleren over artiklen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Færdig: Nu er han rejst til København

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jess Thorup indlagt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Froholdt med vild hæder i Portugal

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub