Der er rigtig mange årsager til, at Brøndby går på juleferie med en rigtig god følelse i kroppen.
Klubbene overvintrer på andenpladsen i Superligaen efter et rigtig flot efterår. I Nicolai Vallys har man efterårets profil kåret af trænerne, og så har man den næstbedste defensiv målt ud på antallet af indkasserede mål.
Særligt sidstnævnte kan en stor del af æren tilfaldes Jacob Rasmussen og Frederik Alves, der er fundet ind i et rigtig stærkt samarbejde. Thomas Gravesen er i hvert fald dybt imponeret over de to spillere, som får ham til at tænke tilbage på FC København-duoen Denis Vavro og Andreas Bjelland, som udgjorde et solidt bolværk, før Vavro blev solgt til Lazio for år siden.
Det fortæller Gravesen til Discovery+, da snakken falder på Frederik Alves, der kom på måltavlen i weekendens 4-0-sejr over Hvidovre.
– Hvor har det været dejligt at se ham læne sig op ad Jacob Rasmussen og den vej blive en super spiller. Man kan sammenligne det lidt med Vavro og Bjelland inde i FC København, hvor Bjelland styrede det, og hvor Vavro blev solgt til FC København for uanede mængder af penge.
– Det er altid rart at have en spiller ved din side, som du kan regne med. Som du ved, at skulle jeg lave en lille fejl, så hjælper han mig. Alves har nu fået en spiller i Rasmussen, som når han laver en lille fejl, bliver der ryddet op. Så kan jeg lidt mere, for der sker ikke noget, lyder det fra Gravesen.
Frederik Alves har været en af Brøndbys største lyspunkter i denne sæson, og han har i lang tid nu fået ros for sit forudseende og dygtige forsvarsspil. Han var lidt tid om at komme i gang på Vestegnen efter sin hjemkomst til dansk fodbold, men i efteråret har han vist sig fra sit måske højeste niveau i karrieren.
Jacob Rasmussen kom til klubben i sommer, og han er straks gået ind og taget taktstokken fra sin position som den venstre af de tre stoppere.
Se hele analysen af Brøndby-makkerparret i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
10. gang i træk
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
El Clásico kan afgøre det hele
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
OPTAKT
