Thomas Delaney fik søndag comeback i FC København-trøjen efter mere end syv år i udlandet, og det endte med at blive en vidunderlig dag for midtbanespilleren, der scorede sejrsmålet i 3-2-sejren over AGF.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Thomas Delaney gode forudsætninger for på sigt at overgå Jesper Grønkjær som den spiller, der har leveret på det højeste niveau i Superligaen efter en stor karriere i udlandet.
– Han har noget, han skal bevise. Og hvis han skal slå den bedste spiller, der kom hjem, Jesper Grønkjær, jamen så er han godt på vej. Så er det her stilen og måden, man gør det på. Hvis du skal blive den bedste udlandsprofessionelle fodboldspiller, der kommer hjem til den danske Superliga og skal begå sig på Jesper Grønkjærs niveau, så er det det her, Thomas Delaney skal gøre.
– Det, han også giver, det er, at når det ikke går så godt, jamen så har du en mand, der er ligeglad. Han stiller sig forrest og tager mikrofonen og fortæller: 'Det her er FC København. Følg mig igennem det her, så klarer vi det'. Og det viser han. Han går forrest og han scorer. Og det er derfor, at han er lederen inde i FC København allerede nu.
Thomas Delaney fik overdraget anførerbindet i slutfasen af AGF-kampen, da Rasmus Falk gik ud, og ifølge Thomas Gravesen bør anførerbindet også sidde på Delaneys arm.
– Han står jo også forrest. Og han kommer også til at stå forrest, når det går skidt og når der kommer ting og sager. Så er Thomas Delaney også manden, der stiller sig forrest. Og det er derfor, at det (anførerbindet, red.) skal sidde på hans arm. For han gemmer sig aldrig. Han gemmer sig heller ikke på landsholdet. Han stiller sig frem og tager både huggene, men også rosen, siger Thomas Gravesen.
Viaplay-eksperten peger på, at vi allerede nu har fået set en ærgerrig og ambitiøs Thomas Delaney, der har store målsætninger efter returen til FC København.
– Vi er meget taknemmelige, os der sidder og ser Superliga, for de stjerner, der kommer hjem og gør det på den her måde, lyder det fra 'Graver'.
FC København spiller igen torsdag mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der venter endnu en hjemmekamp mod Randers FC søndag.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
FC København bekræfter transfer
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
NYHEDER
Thomasberg vinder i sin OB-debut
AVIS