Gravesen hylder Delaney: Kan blive den bedste

Thomas Gravesen er voldsomt begejstret over Thomas Delaneys retur til Superligaen.



Thomas Delaney fik søndag comeback i FC København-trøjen efter mere end syv år i udlandet, og det endte med at blive en vidunderlig dag for midtbanespilleren, der scorede sejrsmålet i 3-2-sejren over AGF. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Thomas Delaney gode forudsætninger for på sigt at overgå Jesper Grønkjær som den spiller, der har leveret på det højeste niveau i Superligaen efter en stor karriere i udlandet. 

– Han har noget, han skal bevise. Og hvis han skal slå den bedste spiller, der kom hjem, Jesper Grønkjær, jamen så er han godt på vej. Så er det her stilen og måden, man gør det på. Hvis du skal blive den bedste udlandsprofessionelle fodboldspiller, der kommer hjem til den danske Superliga og skal begå sig på Jesper Grønkjærs niveau, så er det det her, Thomas Delaney skal gøre. 

– Det, han også giver, det er, at når det ikke går så godt, jamen så har du en mand, der er ligeglad. Han stiller sig forrest og tager mikrofonen og fortæller: 'Det her er FC København. Følg mig igennem det her, så klarer vi det'. Og det viser han. Han går forrest og han scorer. Og det er derfor, at han er lederen inde i FC København allerede nu. 

Thomas Delaney fik overdraget anførerbindet i slutfasen af AGF-kampen, da Rasmus Falk gik ud, og ifølge Thomas Gravesen bør anførerbindet også sidde på Delaneys arm. 

– Han står jo også forrest. Og han kommer også til at stå forrest, når det går skidt og når der kommer ting og sager. Så er Thomas Delaney også manden, der stiller sig forrest. Og det er derfor, at det (anførerbindet, red.) skal sidde på hans arm. For han gemmer sig aldrig. Han gemmer sig heller ikke på landsholdet. Han stiller sig frem og tager både huggene, men også rosen, siger Thomas Gravesen. 

Viaplay-eksperten peger på, at vi allerede nu har fået set en ærgerrig og ambitiøs Thomas Delaney, der har store målsætninger efter returen til FC København.

– Vi er meget taknemmelige, os der sidder og ser Superliga, for de stjerner, der kommer hjem og gør det på den her måde, lyder det fra 'Graver'. 

FC København spiller igen torsdag mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der venter endnu en hjemmekamp mod Randers FC søndag. 



Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Alle storroser Dario Osorio

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Lukas Lerager er færdig i FC København

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Steve Coopers højre hånd afviser

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storklub meldes interesseret

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

– Det er så ringe, begge dele!

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks