Thomas Delaney fik søndag comeback i FC København-trøjen efter mere end syv år i udlandet, og det endte med at blive en vidunderlig dag for midtbanespilleren, der scorede sejrsmålet i 3-2-sejren over AGF.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Thomas Delaney gode forudsætninger for på sigt at overgå Jesper Grønkjær som den spiller, der har leveret på det højeste niveau i Superligaen efter en stor karriere i udlandet.
– Han har noget, han skal bevise. Og hvis han skal slå den bedste spiller, der kom hjem, Jesper Grønkjær, jamen så er han godt på vej. Så er det her stilen og måden, man gør det på. Hvis du skal blive den bedste udlandsprofessionelle fodboldspiller, der kommer hjem til den danske Superliga og skal begå sig på Jesper Grønkjærs niveau, så er det det her, Thomas Delaney skal gøre.
– Det, han også giver, det er, at når det ikke går så godt, jamen så har du en mand, der er ligeglad. Han stiller sig forrest og tager mikrofonen og fortæller: 'Det her er FC København. Følg mig igennem det her, så klarer vi det'. Og det viser han. Han går forrest og han scorer. Og det er derfor, at han er lederen inde i FC København allerede nu.
Thomas Delaney fik overdraget anførerbindet i slutfasen af AGF-kampen, da Rasmus Falk gik ud, og ifølge Thomas Gravesen bør anførerbindet også sidde på Delaneys arm.
– Han står jo også forrest. Og han kommer også til at stå forrest, når det går skidt og når der kommer ting og sager. Så er Thomas Delaney også manden, der stiller sig forrest. Og det er derfor, at det (anførerbindet, red.) skal sidde på hans arm. For han gemmer sig aldrig. Han gemmer sig heller ikke på landsholdet. Han stiller sig frem og tager både huggene, men også rosen, siger Thomas Gravesen.
Viaplay-eksperten peger på, at vi allerede nu har fået set en ærgerrig og ambitiøs Thomas Delaney, der har store målsætninger efter returen til FC København.
– Vi er meget taknemmelige, os der sidder og ser Superliga, for de stjerner, der kommer hjem og gør det på den her måde, lyder det fra 'Graver'.
FC København spiller igen torsdag mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der venter endnu en hjemmekamp mod Randers FC søndag.
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads