Thomas Delaney fik søndag comeback i FC København-trøjen efter mere end syv år i udlandet, og det endte med at blive en vidunderlig dag for midtbanespilleren, der scorede sejrsmålet i 3-2-sejren over AGF.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Thomas Delaney gode forudsætninger for på sigt at overgå Jesper Grønkjær som den spiller, der har leveret på det højeste niveau i Superligaen efter en stor karriere i udlandet.
– Han har noget, han skal bevise. Og hvis han skal slå den bedste spiller, der kom hjem, Jesper Grønkjær, jamen så er han godt på vej. Så er det her stilen og måden, man gør det på. Hvis du skal blive den bedste udlandsprofessionelle fodboldspiller, der kommer hjem til den danske Superliga og skal begå sig på Jesper Grønkjærs niveau, så er det det her, Thomas Delaney skal gøre.
– Det, han også giver, det er, at når det ikke går så godt, jamen så har du en mand, der er ligeglad. Han stiller sig forrest og tager mikrofonen og fortæller: 'Det her er FC København. Følg mig igennem det her, så klarer vi det'. Og det viser han. Han går forrest og han scorer. Og det er derfor, at han er lederen inde i FC København allerede nu.
Thomas Delaney fik overdraget anførerbindet i slutfasen af AGF-kampen, da Rasmus Falk gik ud, og ifølge Thomas Gravesen bør anførerbindet også sidde på Delaneys arm.
– Han står jo også forrest. Og han kommer også til at stå forrest, når det går skidt og når der kommer ting og sager. Så er Thomas Delaney også manden, der stiller sig forrest. Og det er derfor, at det (anførerbindet, red.) skal sidde på hans arm. For han gemmer sig aldrig. Han gemmer sig heller ikke på landsholdet. Han stiller sig frem og tager både huggene, men også rosen, siger Thomas Gravesen.
Viaplay-eksperten peger på, at vi allerede nu har fået set en ærgerrig og ambitiøs Thomas Delaney, der har store målsætninger efter returen til FC København.
– Vi er meget taknemmelige, os der sidder og ser Superliga, for de stjerner, der kommer hjem og gør det på den her måde, lyder det fra 'Graver'.
FC København spiller igen torsdag mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der venter endnu en hjemmekamp mod Randers FC søndag.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED