Thomas Delaney fik søndag comeback i FC København-trøjen efter mere end syv år i udlandet, og det endte med at blive en vidunderlig dag for midtbanespilleren, der scorede sejrsmålet i 3-2-sejren over AGF.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen har Thomas Delaney gode forudsætninger for på sigt at overgå Jesper Grønkjær som den spiller, der har leveret på det højeste niveau i Superligaen efter en stor karriere i udlandet.
– Han har noget, han skal bevise. Og hvis han skal slå den bedste spiller, der kom hjem, Jesper Grønkjær, jamen så er han godt på vej. Så er det her stilen og måden, man gør det på. Hvis du skal blive den bedste udlandsprofessionelle fodboldspiller, der kommer hjem til den danske Superliga og skal begå sig på Jesper Grønkjærs niveau, så er det det her, Thomas Delaney skal gøre.
– Det, han også giver, det er, at når det ikke går så godt, jamen så har du en mand, der er ligeglad. Han stiller sig forrest og tager mikrofonen og fortæller: 'Det her er FC København. Følg mig igennem det her, så klarer vi det'. Og det viser han. Han går forrest og han scorer. Og det er derfor, at han er lederen inde i FC København allerede nu.
Thomas Delaney fik overdraget anførerbindet i slutfasen af AGF-kampen, da Rasmus Falk gik ud, og ifølge Thomas Gravesen bør anførerbindet også sidde på Delaneys arm.
– Han står jo også forrest. Og han kommer også til at stå forrest, når det går skidt og når der kommer ting og sager. Så er Thomas Delaney også manden, der stiller sig forrest. Og det er derfor, at det (anførerbindet, red.) skal sidde på hans arm. For han gemmer sig aldrig. Han gemmer sig heller ikke på landsholdet. Han stiller sig frem og tager både huggene, men også rosen, siger Thomas Gravesen.
Viaplay-eksperten peger på, at vi allerede nu har fået set en ærgerrig og ambitiøs Thomas Delaney, der har store målsætninger efter returen til FC København.
– Vi er meget taknemmelige, os der sidder og ser Superliga, for de stjerner, der kommer hjem og gør det på den her måde, lyder det fra 'Graver'.
FC København spiller igen torsdag mod Bruno's Magpies i Conference League-kvalifikationen, inden der venter endnu en hjemmekamp mod Randers FC søndag.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER