Tirsdag landede efterårets største Superliga-bombe, da Brøndby IF tog afsked med fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Nyheden kom på bagkant af en suveræn sejr over FC Midtjylland, og nyheden er derfor for de fleste kommet som et chok.
Det gjorde den også for Thomas Gravesen, der udtaler sig til Viaplay Sport News.
– Det er den største nyhed Superligaen næsten nogensinde har set. Den er næsten oppe og være på højde med Ståle Solbakkens fyring i FC København. Der har ikke været nogen indikationer på, at Carsten V. Jensen skulle fyres i Brøndby IF.
I sidste sæson smed man mesterskabet, mens man smed Europa med et samlet nederlag til Legia Warszawa på et tidspunkt, hvor sommerens forstærkninger lod vente på sig.
– Vi har haft med en fodbolddirektør at gøre, som har skreget på penge, så Brøndby kan skydes til tops. Carsten V. Jensen sagde selv til mig, da vi stod sammen oppe i Viborg, at der skulle pres på, og at han skulle have nogle penge, for så skulle han nok garantere, at der blev købt nogle spillere.
Også bestyrelsesformand Jan Bech Andersen har ytret sin holdning om forstærkninger, og alt det lagt sammen får Thomas Gravesen til at drage en dyster konklusion.
– Det ulmer og bobler ude på Vestegnen. Der er uenigheder fra øverste hylde, hvor Carsten V. sad, gennem Jan Bech og hele vejen. Vi står med en trup, som slet ikke ved, hvor de er henne. Vi havde et langt interview med Daniel Wass, som blev spurgt, om han havde snakket kontraktforlængelse med Carsten V. Jensen.
Det havde han ikke, og det samme gør sig gældende for Nicolai Vallys, mens Jesper Sørensen er gået ind i sit sidste kontraktår.
– Nu begynder alle brikkerne at falde på plads. Daniel Wass, Jesper Sørensen og Nicolai Vallys får ikke nye kontrakter. Det kommer til at blive et blodbad ude på Vestegnen. Så for mig er det en gigantisk nyhed.
Brøndby IF hentede til sidst i vinduet Stijn Spierings og Mileta Rajovic, men alligevel har resultaterne haltet. Dog gik man på landsholdspause med en sejr over FC Midtjylland, som altså blev "CV's" sidste som fodbolddirektør i Brøndby.
I afspilleren ovenfor kan du se hele interviewet med Thomas Gravesen, som blev bragt på Viaplay Sport News.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT
VM-Vækkeuret: En hård skæbne
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT