Gravesen i chok: Det bliver et blodbad i Brøndby

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen er meget overrasket over Carsten V. Jensens afskedigelse i Brøndby IF.



Tirsdag landede efterårets største Superliga-bombe, da Brøndby IF tog afsked med fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Nyheden kom på bagkant af en suveræn sejr over FC Midtjylland, og nyheden er derfor for de fleste kommet som et chok.

Det gjorde den også for Thomas Gravesen, der udtaler sig til Viaplay Sport News.

– Det er den største nyhed Superligaen næsten nogensinde har set. Den er næsten oppe og være på højde med Ståle Solbakkens fyring i FC København. Der har ikke været nogen indikationer på, at Carsten V. Jensen skulle fyres i Brøndby IF.

I sidste sæson smed man mesterskabet, mens man smed Europa med et samlet nederlag til Legia Warszawa på et tidspunkt, hvor sommerens forstærkninger lod vente på sig.

– Vi har haft med en fodbolddirektør at gøre, som har skreget på penge, så Brøndby kan skydes til tops. Carsten V. Jensen sagde selv til mig, da vi stod sammen oppe i Viborg, at der skulle pres på, og at han skulle have nogle penge, for så skulle han nok garantere, at der blev købt nogle spillere.

Også bestyrelsesformand Jan Bech Andersen har ytret sin holdning om forstærkninger, og alt det lagt sammen får Thomas Gravesen til at drage en dyster konklusion.

– Det ulmer og bobler ude på Vestegnen. Der er uenigheder fra øverste hylde, hvor Carsten V. sad, gennem Jan Bech og hele vejen. Vi står med en trup, som slet ikke ved, hvor de er henne. Vi havde et langt interview med Daniel Wass, som blev spurgt, om han havde snakket kontraktforlængelse med Carsten V. Jensen.

Det havde han ikke, og det samme gør sig gældende for Nicolai Vallys, mens Jesper Sørensen er gået ind i sit sidste kontraktår.

– Nu begynder alle brikkerne at falde på plads. Daniel Wass, Jesper Sørensen og Nicolai Vallys får ikke nye kontrakter. Det kommer til at blive et blodbad ude på Vestegnen. Så for mig er det en gigantisk nyhed.

Brøndby IF hentede til sidst i vinduet Stijn Spierings og Mileta Rajovic, men alligevel har resultaterne haltet. Dog gik man på landsholdspause med en sejr over FC Midtjylland, som altså blev "CV's" sidste som fodbolddirektør i Brøndby.

I afspilleren ovenfor kan du se hele interviewet med Thomas Gravesen, som blev bragt på Viaplay Sport News.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Brøndby bekræfter salg

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Hård kritik af FC København-stjerne

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem