Gravesen i chok: Det bliver et blodbad i Brøndby

Viaplays fodboldekspert Thomas Gravesen er meget overrasket over Carsten V. Jensens afskedigelse i Brøndby IF.



Tirsdag landede efterårets største Superliga-bombe, da Brøndby IF tog afsked med fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Nyheden kom på bagkant af en suveræn sejr over FC Midtjylland, og nyheden er derfor for de fleste kommet som et chok.

Det gjorde den også for Thomas Gravesen, der udtaler sig til Viaplay Sport News.

– Det er den største nyhed Superligaen næsten nogensinde har set. Den er næsten oppe og være på højde med Ståle Solbakkens fyring i FC København. Der har ikke været nogen indikationer på, at Carsten V. Jensen skulle fyres i Brøndby IF.

I sidste sæson smed man mesterskabet, mens man smed Europa med et samlet nederlag til Legia Warszawa på et tidspunkt, hvor sommerens forstærkninger lod vente på sig.

– Vi har haft med en fodbolddirektør at gøre, som har skreget på penge, så Brøndby kan skydes til tops. Carsten V. Jensen sagde selv til mig, da vi stod sammen oppe i Viborg, at der skulle pres på, og at han skulle have nogle penge, for så skulle han nok garantere, at der blev købt nogle spillere.

Også bestyrelsesformand Jan Bech Andersen har ytret sin holdning om forstærkninger, og alt det lagt sammen får Thomas Gravesen til at drage en dyster konklusion.

– Det ulmer og bobler ude på Vestegnen. Der er uenigheder fra øverste hylde, hvor Carsten V. sad, gennem Jan Bech og hele vejen. Vi står med en trup, som slet ikke ved, hvor de er henne. Vi havde et langt interview med Daniel Wass, som blev spurgt, om han havde snakket kontraktforlængelse med Carsten V. Jensen.

Det havde han ikke, og det samme gør sig gældende for Nicolai Vallys, mens Jesper Sørensen er gået ind i sit sidste kontraktår.

– Nu begynder alle brikkerne at falde på plads. Daniel Wass, Jesper Sørensen og Nicolai Vallys får ikke nye kontrakter. Det kommer til at blive et blodbad ude på Vestegnen. Så for mig er det en gigantisk nyhed.

Brøndby IF hentede til sidst i vinduet Stijn Spierings og Mileta Rajovic, men alligevel har resultaterne haltet. Dog gik man på landsholdspause med en sejr over FC Midtjylland, som altså blev "CV's" sidste som fodbolddirektør i Brøndby.

I afspilleren ovenfor kan du se hele interviewet med Thomas Gravesen, som blev bragt på Viaplay Sport News.





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende

Brasiliansk VM-mavepuster

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Melder ud om fremtiden efter nedrykning