Video : Tipsbladet
Superliga

Forstår Alm-fyring: Altid nye undskyldninger

Andreas Alm havde aldrig udstrålingen til at være træner for en stor klub som OB. Sådan lyder vurderingen fra Thomas Gravesen, der også opfordrer den fynske klub til at sige farvel til sportsdirektør Björn Wesström.

Sædet har længe brændt under Andreas Alm, og efter onsdagens pokalexit mod FC Fredericia gik den ikke længere i OB for den svenske cheftræner. 

Den fynske klub har torsdag formiddag fyret Andreas Alm, og det er ikke en kæmpe overraskelse for Discovery-ekspert Thomas Gravesen.

- Min første tanke er, at der er noget, der har været undervejs. Det har længe været en snak, der har floreret om Andreas Alm. Jeg synes også, at man har kunnet se på Andreas Alms udtryk og hans fremtoning, at det var en mand, der ikke havde det, der skulle til, for at være cheftræner i OB, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet. 

Hvor meget af OB's nuværende krisesituation peger i sportsdirektør Björn Wesströms retning?

- Det hele. Det hele. Björn Wesström og Andreas Alm hænger sammen. De arbejdede sammen i Sverige (i AIK, red.), og i OB har de jo også været som pot og pande. De har hele tiden beskyttet hinanden og de har hele tiden talt hinandens sag, siger Thomas Gravesen og fortsætter:

- Det er klart, at de to står for OB’s sportslige udtryk, og derfor er det også klart, at pilen peger på både Andreas Alm og Björn Wesström. Helt klart.

Ifølge den tidligere Real Madrid-spiller er der derfor ingen tvivl om, at OB også bør fyre Björn Wesström. 

- Jeg synes, at Björn Wesström har haft chancen til at bygge et OB-hold op. Han har haft mulighed for at købe… er det 10 spillere, han har købt? Han har givet sin træner det vilkår. ‘Nu har du fået alle de nye spillere, nu skal du performe’.

- Men jeg mener helt klart, at en træner skal involveres meget mere, end Andreas Alm er blevet under Björn Wesström. For han har jo ikke haft noget som helst at skulle have sagt om hvilke spillere, der kom ind.

OB solgte Issam Jebali i januar, og i sommer forsvandt profiler som Yankuba Minteh, Jeppe Tverskov og Mads Frøkjær-Jensen også fra den fynske klub, hvor Björn Wesström til gengæld hentede en række mere eller mindre ukendte spillere ind som erstatning. Derfor har sportsdirektøren svigtet, vurderer Thomas Gravesen. 

- Der er bare blevet afleveret 10 nye spillere, og så er der blevet fjernet nogle af de allerbedste spillere, som OB havde. Der er bestemt ikke blevet givet tilbage af samme kvalitet, når vi ser på de spillere, som OB har solgt. Her tænker jeg på spillere som Tverskov og Jebali oppe foran, siger Discovery-eksperten. 

Andreas Alm har ikke haft de bedste arbejdsvilkår i denne sæson, men ifølge Thomas Gravesen ændrer det ikke ved, at svenskeren har vist, at han ikke er den rette mand til jobbet i OB. 

- Det, man har set på Andreas Alm og de interviews, han har givet til Discovery og Viaplay, det er en træner, der hele tiden har fundet på undskyldninger. Hver eneste gang, der var et kritisk spørgsmål til ham, der har han hele tiden stået i forsvarsposition, siger Thomas Gravesen og fortsætter: 

- Han har aldrig haft overskud til at være den her person, det kræver, at være Superliga-træner i dag. Hvis man sætter spørgsmålstegn ved hans taktik og de her ting, så har han bare svaret fuldstændig i øst og vest. Han har ikke virket som en træner, der har haft ilden til at være Superliga-træner. Og især ikke i en stor klub som OB. Det er en af de største klubber, der er i Danmark.


Andreas Alm blev ansat i OB i sommeren 2021, men svenskeren er færdig i den fynske klub efter onsdagens 3-1-nederlag til FC Fredericia i pokalturneringen (Foto: Getty Images). 

OB skal skyde højere
Thomas Gravesen henviser samtidig til, at der har været historier om, at Alms samarbejde med assistenttræner Frank Hjortebjerg har været brændt sammen. 

- Man har også hørt, at kommunikationen mellem spillerne og træneren heller ikke var sådan et overflødighedshorn af lækre ting. Det virkede til, at han havde tabt klubben, både assistenttrænere og spillere og det hele. Jeg tror faktisk kun, at der var Björn Wesström tilbage, som kunne se, at Andreas Alm kunne løfte den her opgave.

Allerede i sommer, hvor OB hentede en masse nye ukendte navne ind, begyndte alarmklokkerne at ringe hos Discovery-eksperten. 

- Det ikke går at hente 20 nye spillere. Det er for svært. Det kan godt være, at det er gode spillere, der kommer ind, men det kræver relationer. Det kræver, at man finder hinanden.

- Det kræver, at når man så kommer under pres, at man så ikke bare står 11 individuelle spillere, som lige er kommet til en klub. Der er nødt til at være nogen, der har klubbens DNA og ved, hvad man gør, når det brænder på, siger 'Graver'. 

Discovery-eksperten argumenterer afslutningsvist for, at OB nu bør tage en ambitiøs tilgang i processen med at finde klubbens næste permanente cheftræner. 

- Jeg synes, at OB skal begynde at skyde lidt højere. De skal ikke bare tage en for at tage en. OB har brug for at have en ved roret, som har det, der skal til, for at styre OB, den store, store klub på Fyn.

- Du er nødt til ikke bare at købe spillere, du skal også købe en træner. Du skal ikke bare vælge en træner. Du skal købe en træner og sige: ‘Den måde, du spiller på i din klub, det kunne jeg godt tænke mig, at vi havde her i OB. Vi vil gerne have dig’.

Direkte adspurgt kan Thomas Gravesen ikke pege på en træner, der kan løfte OB tilbage på rette spor, idet landsholdslegenden har svært ved at pege på en toptræner, der vil acceptere at arbejde i en klub, hvor sportschefen har så stor magt.