Gravesen om FCK-profil: Få ham på landsholdet!

Thomas Gravesen mener, at FCK-midtbane kunne gøre sig godt på det danske landshold.



Thomas Gravesen var mildest talt ikke imponeret over det danske landshold, efter de hev en sølle 2-1-sejr hjem på udebane mod San Marino. 

I et stort interview med Tipsbladet eftersøgte den danske landsholdslegende noget nyt blod i den røde- og hvide trøje – det kunne blandt andet være FCK’s Lukas Lerager. 

Det fortæller han til Discovery efter FCK’s kamp mod Hvidovre i den seneste spillerunde af Superligaen. 

–  Han kan give noget til holdet med den dynamik, han har. Når han kommer i dybden og i feltet, og han går til den. Han kan godt spille fodbold. Jeg synes, at Lukas Lerager har noget at byde ind med, fortæller han.

Lerager er næppe helt ‘nyt’ blod i landsholdslejren- den danske midtbanespiller har allerede noteret sig 10 kampe i landsholdstrøjen, men han har ikke været udtaget siden 2019 – det var dengang, at Åge Hareide var i spidsen for det danske landshold. 

Discovery-kollega og fodboldekspert Mikkel Bischoff kan godt nikke genkendende til, at Danmark kunne bruge nogle nye kræfter på midtbanen. 

– Det kunne godt være, at han (Lukas Lerager, red.) kunne byde sig til. Det kunne godt være. Jeg tænker også, at Philip Billing kunne pynte på landsholdet, og det er måske lidt den samme type. Det kunne være Lerager, og det kunne også være Billing. I hvert fald noget nyt blod på midtbanen, fortæller Bischoff til Discovery.

De to næste landsholdskampe spilles mod Slovenien og Nordirland den 17. og 20. november. 

Se Thomas Gravesen tale imponeret over FCK i videoen øverst til denne artikel, hvor han afslutningsvis taler lidt om Lukas Lerager og landsholdet.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud