Thomas Gravesen var mildest talt ikke imponeret over det danske landshold, efter de hev en sølle 2-1-sejr hjem på udebane mod San Marino.
I et stort interview med Tipsbladet eftersøgte den danske landsholdslegende noget nyt blod i den røde- og hvide trøje – det kunne blandt andet være FCK’s Lukas Lerager.
Det fortæller han til Discovery efter FCK’s kamp mod Hvidovre i den seneste spillerunde af Superligaen.
– Han kan give noget til holdet med den dynamik, han har. Når han kommer i dybden og i feltet, og han går til den. Han kan godt spille fodbold. Jeg synes, at Lukas Lerager har noget at byde ind med, fortæller han.
Lerager er næppe helt ‘nyt’ blod i landsholdslejren- den danske midtbanespiller har allerede noteret sig 10 kampe i landsholdstrøjen, men han har ikke været udtaget siden 2019 – det var dengang, at Åge Hareide var i spidsen for det danske landshold.
Discovery-kollega og fodboldekspert Mikkel Bischoff kan godt nikke genkendende til, at Danmark kunne bruge nogle nye kræfter på midtbanen.
– Det kunne godt være, at han (Lukas Lerager, red.) kunne byde sig til. Det kunne godt være. Jeg tænker også, at Philip Billing kunne pynte på landsholdet, og det er måske lidt den samme type. Det kunne være Lerager, og det kunne også være Billing. I hvert fald noget nyt blod på midtbanen, fortæller Bischoff til Discovery.
De to næste landsholdskampe spilles mod Slovenien og Nordirland den 17. og 20. november.
Se Thomas Gravesen tale imponeret over FCK i videoen øverst til denne artikel, hvor han afslutningsvis taler lidt om Lukas Lerager og landsholdet.
LIVE
LIVE: Patrick Mortensen i chok
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
