Thomas Gravesen var mildest talt ikke imponeret over det danske landshold, efter de hev en sølle 2-1-sejr hjem på udebane mod San Marino.
I et stort interview med Tipsbladet eftersøgte den danske landsholdslegende noget nyt blod i den røde- og hvide trøje – det kunne blandt andet være FCK’s Lukas Lerager.
Det fortæller han til Discovery efter FCK’s kamp mod Hvidovre i den seneste spillerunde af Superligaen.
– Han kan give noget til holdet med den dynamik, han har. Når han kommer i dybden og i feltet, og han går til den. Han kan godt spille fodbold. Jeg synes, at Lukas Lerager har noget at byde ind med, fortæller han.
Lerager er næppe helt ‘nyt’ blod i landsholdslejren- den danske midtbanespiller har allerede noteret sig 10 kampe i landsholdstrøjen, men han har ikke været udtaget siden 2019 – det var dengang, at Åge Hareide var i spidsen for det danske landshold.
Discovery-kollega og fodboldekspert Mikkel Bischoff kan godt nikke genkendende til, at Danmark kunne bruge nogle nye kræfter på midtbanen.
– Det kunne godt være, at han (Lukas Lerager, red.) kunne byde sig til. Det kunne godt være. Jeg tænker også, at Philip Billing kunne pynte på landsholdet, og det er måske lidt den samme type. Det kunne være Lerager, og det kunne også være Billing. I hvert fald noget nyt blod på midtbanen, fortæller Bischoff til Discovery.
De to næste landsholdskampe spilles mod Slovenien og Nordirland den 17. og 20. november.
Se Thomas Gravesen tale imponeret over FCK i videoen øverst til denne artikel, hvor han afslutningsvis taler lidt om Lukas Lerager og landsholdet.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
