Blot 50 dage nåede Magne Hoseth at være cheftræner for Lyngby Boldklub, før 'De Kongeblå' mistede tålmodigheden med nordmanden.
Efter to nederlag i forårets to første Superliga-kampe er Hoseth færdig i Lyngby, og ifølge Thomas Gravesen siger fyringen alt om, hvor stort presset er i Danmarks bedste række.
– Jeg synes, at det her er et tydeligt tegn på, hvor stort et job det er at være Superliga-cheftræner. Uanset om det er i bund-seks eller top-seks, så er det at være Superliga-cheftræner blevet et topjob. Hvis ikke dine kompetencer er i top, både i forhold til det sportslige, men så sandeligt også i forhold til mandskabspleje, så er Superliga-jobbet for stort til dig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg synes, at det er flot af Lyngby, at de handler. For du har ikke 10 chancer til at gå og kigge, om nu træneren er den rigtige, og til at sige ‘det skal nok blive godt på et tidspunkt’. Lyngby Boldklub har reageret lynhurtigt. Og så vil tiden vise, om de har gjort det rigtige.
Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke.
Thomas GravesenEkspert, Discovery
Siger den lynhurtige fyring også noget om, at Lyngby ikke gjorde deres arbejde godt nok, da de ansatte Magne Hoseth?
– Ja, man kan vende den om og så sige, at nu ser vi en fodboldklub, der måske ikke har gjort benarbejdet godt nok, og måske ikke har haft de rigtige samtaler med Magne Hoseth inden man ansætter ham. Opgaven var for stor.
– Måske sagde Magne Hoseth de rigtige ting, dengang man ansatte ham, men han kunne så simpelthen ikke føre dem ud i livet, når han så var i jobbet. Det viste sig, at det faktisk er et stort, stort job at være cheftræner i Superligaen. Så ja, den går begge veje, lyder det fra Discovery-eksperten.
Er du chokeret over, at Hoseth kun fik 50 dage i jobbet?
– Det, jeg er mest chokeret over, er Lyngbys start her i foråret. Deres start har trukket dem direkte ned i nedrykningskampen. Der er ingen luft. Der er ingenting længere, og det er to kampe, der har gjort det. Og det viser også bare, hvad Superligaen er. Det er det, jeg er mest overrasket over, siger 'Graver'.
Ifølge Thomas Gravesen er Lyngby Boldklub lige nu en helt oplagt kandidat til at rykke ud af Superligaen. Foto: Imago
Enorm opgave i vente
Den tidligere Real Madrid-stjerne peger nu på Lyngby som en helt oplagt nedrykningskandidat.
– Med udgangspunkt i det, jeg har set i de to første kampe under Magne Hoseth, der mener jeg helt klart, at Lyngby er blevet trukket helt, helt ind i dybet. Og især på grund af den måde, som de andre klubber dernede bider fra sig på. Der vil jeg sige, at Lyngby er helt, helt inde i den aller-allerhårdeste kerne af klubber, der kan rykke ud, siger Thomas Gravesen.
Det står endnu ikke klart, hvem der skal afløse Magne Hoseth som cheftræner, men ifølge Thomas Gravesen er det helt essentielt, at Lyngby henter en træner med 'enorm erfaring', hvis det skal lykkes den nordsjællandske klub at undgå en nedrykning.
– Freyr Alexandersson gjorde det jo på magisk vis i sidste sæson, hvor han sikrede overlevelse for Lyngby. På magisk vis. Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
Lyngby Boldklub spiller søndag klokken 14 hjemme mod Hvidovre IF.
Tipsbladet er kommet med en række bud på, hvem der kan blive Lyngbys næste cheftræner. Det kan du læse om HER.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Her skal Sepp Piontek begraves
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
‘Han er tilgivet’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Liverpool – West Ham United
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE