Blot 50 dage nåede Magne Hoseth at være cheftræner for Lyngby Boldklub, før 'De Kongeblå' mistede tålmodigheden med nordmanden.
Efter to nederlag i forårets to første Superliga-kampe er Hoseth færdig i Lyngby, og ifølge Thomas Gravesen siger fyringen alt om, hvor stort presset er i Danmarks bedste række.
– Jeg synes, at det her er et tydeligt tegn på, hvor stort et job det er at være Superliga-cheftræner. Uanset om det er i bund-seks eller top-seks, så er det at være Superliga-cheftræner blevet et topjob. Hvis ikke dine kompetencer er i top, både i forhold til det sportslige, men så sandeligt også i forhold til mandskabspleje, så er Superliga-jobbet for stort til dig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg synes, at det er flot af Lyngby, at de handler. For du har ikke 10 chancer til at gå og kigge, om nu træneren er den rigtige, og til at sige ‘det skal nok blive godt på et tidspunkt’. Lyngby Boldklub har reageret lynhurtigt. Og så vil tiden vise, om de har gjort det rigtige.
Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke.
Thomas GravesenEkspert, Discovery
Siger den lynhurtige fyring også noget om, at Lyngby ikke gjorde deres arbejde godt nok, da de ansatte Magne Hoseth?
– Ja, man kan vende den om og så sige, at nu ser vi en fodboldklub, der måske ikke har gjort benarbejdet godt nok, og måske ikke har haft de rigtige samtaler med Magne Hoseth inden man ansætter ham. Opgaven var for stor.
– Måske sagde Magne Hoseth de rigtige ting, dengang man ansatte ham, men han kunne så simpelthen ikke føre dem ud i livet, når han så var i jobbet. Det viste sig, at det faktisk er et stort, stort job at være cheftræner i Superligaen. Så ja, den går begge veje, lyder det fra Discovery-eksperten.
Er du chokeret over, at Hoseth kun fik 50 dage i jobbet?
– Det, jeg er mest chokeret over, er Lyngbys start her i foråret. Deres start har trukket dem direkte ned i nedrykningskampen. Der er ingen luft. Der er ingenting længere, og det er to kampe, der har gjort det. Og det viser også bare, hvad Superligaen er. Det er det, jeg er mest overrasket over, siger 'Graver'.
Ifølge Thomas Gravesen er Lyngby Boldklub lige nu en helt oplagt kandidat til at rykke ud af Superligaen. Foto: Imago
Enorm opgave i vente
Den tidligere Real Madrid-stjerne peger nu på Lyngby som en helt oplagt nedrykningskandidat.
– Med udgangspunkt i det, jeg har set i de to første kampe under Magne Hoseth, der mener jeg helt klart, at Lyngby er blevet trukket helt, helt ind i dybet. Og især på grund af den måde, som de andre klubber dernede bider fra sig på. Der vil jeg sige, at Lyngby er helt, helt inde i den aller-allerhårdeste kerne af klubber, der kan rykke ud, siger Thomas Gravesen.
Det står endnu ikke klart, hvem der skal afløse Magne Hoseth som cheftræner, men ifølge Thomas Gravesen er det helt essentielt, at Lyngby henter en træner med 'enorm erfaring', hvis det skal lykkes den nordsjællandske klub at undgå en nedrykning.
– Freyr Alexandersson gjorde det jo på magisk vis i sidste sæson, hvor han sikrede overlevelse for Lyngby. På magisk vis. Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
Lyngby Boldklub spiller søndag klokken 14 hjemme mod Hvidovre IF.
Tipsbladet er kommet med en række bud på, hvem der kan blive Lyngbys næste cheftræner. Det kan du læse om HER.

TransferLIVE: Overvejer drastiske midler

Fyret!

Afvist af Brøndby – nu er der forhandlinger

På vej til Superligaen?

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Tottenham præsenterer FC København-emne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

FC København bekræfter

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Kan købes til spotpris

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

FCM-spiller solgt – her er prisen

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

– Det skal være en rigtig god pris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn