Blot 50 dage nåede Magne Hoseth at være cheftræner for Lyngby Boldklub, før 'De Kongeblå' mistede tålmodigheden med nordmanden.
Efter to nederlag i forårets to første Superliga-kampe er Hoseth færdig i Lyngby, og ifølge Thomas Gravesen siger fyringen alt om, hvor stort presset er i Danmarks bedste række.
– Jeg synes, at det her er et tydeligt tegn på, hvor stort et job det er at være Superliga-cheftræner. Uanset om det er i bund-seks eller top-seks, så er det at være Superliga-cheftræner blevet et topjob. Hvis ikke dine kompetencer er i top, både i forhold til det sportslige, men så sandeligt også i forhold til mandskabspleje, så er Superliga-jobbet for stort til dig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg synes, at det er flot af Lyngby, at de handler. For du har ikke 10 chancer til at gå og kigge, om nu træneren er den rigtige, og til at sige ‘det skal nok blive godt på et tidspunkt’. Lyngby Boldklub har reageret lynhurtigt. Og så vil tiden vise, om de har gjort det rigtige.
Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke.
Thomas GravesenEkspert, Discovery
Siger den lynhurtige fyring også noget om, at Lyngby ikke gjorde deres arbejde godt nok, da de ansatte Magne Hoseth?
– Ja, man kan vende den om og så sige, at nu ser vi en fodboldklub, der måske ikke har gjort benarbejdet godt nok, og måske ikke har haft de rigtige samtaler med Magne Hoseth inden man ansætter ham. Opgaven var for stor.
– Måske sagde Magne Hoseth de rigtige ting, dengang man ansatte ham, men han kunne så simpelthen ikke føre dem ud i livet, når han så var i jobbet. Det viste sig, at det faktisk er et stort, stort job at være cheftræner i Superligaen. Så ja, den går begge veje, lyder det fra Discovery-eksperten.
Er du chokeret over, at Hoseth kun fik 50 dage i jobbet?
– Det, jeg er mest chokeret over, er Lyngbys start her i foråret. Deres start har trukket dem direkte ned i nedrykningskampen. Der er ingen luft. Der er ingenting længere, og det er to kampe, der har gjort det. Og det viser også bare, hvad Superligaen er. Det er det, jeg er mest overrasket over, siger 'Graver'.
Ifølge Thomas Gravesen er Lyngby Boldklub lige nu en helt oplagt kandidat til at rykke ud af Superligaen. Foto: Imago
Enorm opgave i vente
Den tidligere Real Madrid-stjerne peger nu på Lyngby som en helt oplagt nedrykningskandidat.
– Med udgangspunkt i det, jeg har set i de to første kampe under Magne Hoseth, der mener jeg helt klart, at Lyngby er blevet trukket helt, helt ind i dybet. Og især på grund af den måde, som de andre klubber dernede bider fra sig på. Der vil jeg sige, at Lyngby er helt, helt inde i den aller-allerhårdeste kerne af klubber, der kan rykke ud, siger Thomas Gravesen.
Det står endnu ikke klart, hvem der skal afløse Magne Hoseth som cheftræner, men ifølge Thomas Gravesen er det helt essentielt, at Lyngby henter en træner med 'enorm erfaring', hvis det skal lykkes den nordsjællandske klub at undgå en nedrykning.
– Freyr Alexandersson gjorde det jo på magisk vis i sidste sæson, hvor han sikrede overlevelse for Lyngby. På magisk vis. Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
Lyngby Boldklub spiller søndag klokken 14 hjemme mod Hvidovre IF.
Tipsbladet er kommet med en række bud på, hvem der kan blive Lyngbys næste cheftræner. Det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Bayern slår rekord i ny storsejr
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Tottenham under stregen
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Brøndby-fans sender åbent brev
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT