Blot 50 dage nåede Magne Hoseth at være cheftræner for Lyngby Boldklub, før 'De Kongeblå' mistede tålmodigheden med nordmanden.
Efter to nederlag i forårets to første Superliga-kampe er Hoseth færdig i Lyngby, og ifølge Thomas Gravesen siger fyringen alt om, hvor stort presset er i Danmarks bedste række.
– Jeg synes, at det her er et tydeligt tegn på, hvor stort et job det er at være Superliga-cheftræner. Uanset om det er i bund-seks eller top-seks, så er det at være Superliga-cheftræner blevet et topjob. Hvis ikke dine kompetencer er i top, både i forhold til det sportslige, men så sandeligt også i forhold til mandskabspleje, så er Superliga-jobbet for stort til dig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg synes, at det er flot af Lyngby, at de handler. For du har ikke 10 chancer til at gå og kigge, om nu træneren er den rigtige, og til at sige ‘det skal nok blive godt på et tidspunkt’. Lyngby Boldklub har reageret lynhurtigt. Og så vil tiden vise, om de har gjort det rigtige.
Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke.
Thomas GravesenEkspert, Discovery
Siger den lynhurtige fyring også noget om, at Lyngby ikke gjorde deres arbejde godt nok, da de ansatte Magne Hoseth?
– Ja, man kan vende den om og så sige, at nu ser vi en fodboldklub, der måske ikke har gjort benarbejdet godt nok, og måske ikke har haft de rigtige samtaler med Magne Hoseth inden man ansætter ham. Opgaven var for stor.
– Måske sagde Magne Hoseth de rigtige ting, dengang man ansatte ham, men han kunne så simpelthen ikke føre dem ud i livet, når han så var i jobbet. Det viste sig, at det faktisk er et stort, stort job at være cheftræner i Superligaen. Så ja, den går begge veje, lyder det fra Discovery-eksperten.
Er du chokeret over, at Hoseth kun fik 50 dage i jobbet?
– Det, jeg er mest chokeret over, er Lyngbys start her i foråret. Deres start har trukket dem direkte ned i nedrykningskampen. Der er ingen luft. Der er ingenting længere, og det er to kampe, der har gjort det. Og det viser også bare, hvad Superligaen er. Det er det, jeg er mest overrasket over, siger 'Graver'.
Ifølge Thomas Gravesen er Lyngby Boldklub lige nu en helt oplagt kandidat til at rykke ud af Superligaen. Foto: Imago
Enorm opgave i vente
Den tidligere Real Madrid-stjerne peger nu på Lyngby som en helt oplagt nedrykningskandidat.
– Med udgangspunkt i det, jeg har set i de to første kampe under Magne Hoseth, der mener jeg helt klart, at Lyngby er blevet trukket helt, helt ind i dybet. Og især på grund af den måde, som de andre klubber dernede bider fra sig på. Der vil jeg sige, at Lyngby er helt, helt inde i den aller-allerhårdeste kerne af klubber, der kan rykke ud, siger Thomas Gravesen.
Det står endnu ikke klart, hvem der skal afløse Magne Hoseth som cheftræner, men ifølge Thomas Gravesen er det helt essentielt, at Lyngby henter en træner med 'enorm erfaring', hvis det skal lykkes den nordsjællandske klub at undgå en nedrykning.
– Freyr Alexandersson gjorde det jo på magisk vis i sidste sæson, hvor han sikrede overlevelse for Lyngby. På magisk vis. Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
Lyngby Boldklub spiller søndag klokken 14 hjemme mod Hvidovre IF.
Tipsbladet er kommet med en række bud på, hvem der kan blive Lyngbys næste cheftræner. Det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Arsenal-træner er rasende
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen