Blot 50 dage nåede Magne Hoseth at være cheftræner for Lyngby Boldklub, før 'De Kongeblå' mistede tålmodigheden med nordmanden.
Efter to nederlag i forårets to første Superliga-kampe er Hoseth færdig i Lyngby, og ifølge Thomas Gravesen siger fyringen alt om, hvor stort presset er i Danmarks bedste række.
– Jeg synes, at det her er et tydeligt tegn på, hvor stort et job det er at være Superliga-cheftræner. Uanset om det er i bund-seks eller top-seks, så er det at være Superliga-cheftræner blevet et topjob. Hvis ikke dine kompetencer er i top, både i forhold til det sportslige, men så sandeligt også i forhold til mandskabspleje, så er Superliga-jobbet for stort til dig, siger Thomas Gravesen til Tipsbladet og fortsætter:
– Jeg synes, at det er flot af Lyngby, at de handler. For du har ikke 10 chancer til at gå og kigge, om nu træneren er den rigtige, og til at sige ‘det skal nok blive godt på et tidspunkt’. Lyngby Boldklub har reageret lynhurtigt. Og så vil tiden vise, om de har gjort det rigtige.
Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke.
Thomas GravesenEkspert, Discovery
Siger den lynhurtige fyring også noget om, at Lyngby ikke gjorde deres arbejde godt nok, da de ansatte Magne Hoseth?
– Ja, man kan vende den om og så sige, at nu ser vi en fodboldklub, der måske ikke har gjort benarbejdet godt nok, og måske ikke har haft de rigtige samtaler med Magne Hoseth inden man ansætter ham. Opgaven var for stor.
– Måske sagde Magne Hoseth de rigtige ting, dengang man ansatte ham, men han kunne så simpelthen ikke føre dem ud i livet, når han så var i jobbet. Det viste sig, at det faktisk er et stort, stort job at være cheftræner i Superligaen. Så ja, den går begge veje, lyder det fra Discovery-eksperten.
Er du chokeret over, at Hoseth kun fik 50 dage i jobbet?
– Det, jeg er mest chokeret over, er Lyngbys start her i foråret. Deres start har trukket dem direkte ned i nedrykningskampen. Der er ingen luft. Der er ingenting længere, og det er to kampe, der har gjort det. Og det viser også bare, hvad Superligaen er. Det er det, jeg er mest overrasket over, siger 'Graver'.
Ifølge Thomas Gravesen er Lyngby Boldklub lige nu en helt oplagt kandidat til at rykke ud af Superligaen. Foto: Imago
Enorm opgave i vente
Den tidligere Real Madrid-stjerne peger nu på Lyngby som en helt oplagt nedrykningskandidat.
– Med udgangspunkt i det, jeg har set i de to første kampe under Magne Hoseth, der mener jeg helt klart, at Lyngby er blevet trukket helt, helt ind i dybet. Og især på grund af den måde, som de andre klubber dernede bider fra sig på. Der vil jeg sige, at Lyngby er helt, helt inde i den aller-allerhårdeste kerne af klubber, der kan rykke ud, siger Thomas Gravesen.
Det står endnu ikke klart, hvem der skal afløse Magne Hoseth som cheftræner, men ifølge Thomas Gravesen er det helt essentielt, at Lyngby henter en træner med 'enorm erfaring', hvis det skal lykkes den nordsjællandske klub at undgå en nedrykning.
– Freyr Alexandersson gjorde det jo på magisk vis i sidste sæson, hvor han sikrede overlevelse for Lyngby. På magisk vis. Kan man snyde døden to gange? Det tror jeg ikke, lyder det afslutningsvist fra Thomas Gravesen.
Lyngby Boldklub spiller søndag klokken 14 hjemme mod Hvidovre IF.
Tipsbladet er kommet med en række bud på, hvem der kan blive Lyngbys næste cheftræner. Det kan du læse om HER.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæk Wass: Han filmede!
AVIS
Ny melding om fremtiden
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud