Her er seks bud på en ny Lyngby-træner

Tipsbladet kommer her med seks bud på en ny Lyngby-træner, da klubben chokerede fodbold-Danmark ved at fyre Magne Hoseth fredag.



Superligaen er altid garant for underholdning og drama. Og fredag formiddag har ligaen i den grad leveret det dramatiske.

Magne Hoseth er færdig som cheftræner i Lyngby Boldklub efter blot 50 dage og to kampe. Det skyldes manglende opbakning fra den øvrige trænerstab og spillertruppen, meddeler klubben.

Derfor skal Lyngby nu finde en ny cheftræner igen, og så er spørgsmålet, hvem mon det bliver? Har lister Tipsbladet seks bud.

Mads Kristensen, 32 år, assistenttræner i Lyngby
Mod Hvidovre IF søndag får assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann lov til at overtage tøjlerne. Sidstnævnte er velsagtens det mest kendte navn af de to, men 32-årige Mads Kristensen betragtes som et enormt stort trænertalent. Han er dog kun lige blevet assistenttræner dette forår, efter at han har stået i spidsen for klubbens succesfulde U19-hold.

David Nielsen, 47 år, uden job
Et vildt comeback? David Nielsen står uden job, efter at han for nylig blev fyret i Grækenland. Han har tidligere haft succes hos De Kongeblå, og opgaven om at hjælpe Lyngby Boldklub til overlevelse i en potentielt drabelig bundkamp kunne godt friste den 47-årige skagbo.

235647

David Nielsen. Foto: Imago

Niels Frederiksen, 53 år, uden job
Han blev også sat i forbindelse med jobbet i foråret, Niels Frederiksen, men dengang takkede han ifølge bold.dk nej til et comeback til Lyngby. Hvorfor skulle han så give et andet svar nu? Tjo, det er svært at sige, men han har snart stået uden job i halvandet år, og det må også krible i fingrene for at komme tilbage til trænergerningen.

Glen Riddersholm, 51 år, uden job
Endnu en Superliga-kending. Glen Riddersholm har været i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE – skal han nu prøve sig af på Sjælland? Han står uden job, efter at han stoppede i IFK Norrköping i slutningen af 2023. Han kigger dog mest på trænerjobs i udlandet, fortalte han for nylig til Tipsbladet.

235647

Glen Riddersholm. Foto: Imago

Michael Hansen, 52 år, cheftræner i FC Fredericia
Den tidligere Superliga-spiller leverede en forrygende jobansøgning – hvis man kan kalde det det – i efteråret, da FC Fredericia sendte Lyngby Boldklub ud af pokalen. Michael Hansen var også et varmt emne i Lyngby, da de i 2021 hyrede Freyr Alexandersson, og nu kan flirten måske genoplives. Han har dog netop forlænget med FC Fredericia, så det er ikke lige til.

Christian Lønstrup, 52 år, Hillerød
Han var gennem et være morads i FC Roskilde, men Christian Lønstrup beviser gang på gang, at han er en rigtig dygtig fodboldtræner. Stik imod alle odds har han fået Hillerød Fodbold op i NordicBet Ligaen, og det vil da være underligt, hvis ikke han selv har ambitioner om Superligaen og klubberne i Danmarks bedste række har noteret sig Lønstrups navn.





LIVE

TransferLIVE: Chokmelding om Guardiola

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Michael Carrick storhylder



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Verdensstjernes søn landet i København

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Dansk landsholdsspiller imponerer

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub