Her er seks bud på en ny Lyngby-træner

Tipsbladet kommer her med seks bud på en ny Lyngby-træner, da klubben chokerede fodbold-Danmark ved at fyre Magne Hoseth fredag.



Superligaen er altid garant for underholdning og drama. Og fredag formiddag har ligaen i den grad leveret det dramatiske.

Magne Hoseth er færdig som cheftræner i Lyngby Boldklub efter blot 50 dage og to kampe. Det skyldes manglende opbakning fra den øvrige trænerstab og spillertruppen, meddeler klubben.

Derfor skal Lyngby nu finde en ny cheftræner igen, og så er spørgsmålet, hvem mon det bliver? Har lister Tipsbladet seks bud.

Mads Kristensen, 32 år, assistenttræner i Lyngby
Mod Hvidovre IF søndag får assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann lov til at overtage tøjlerne. Sidstnævnte er velsagtens det mest kendte navn af de to, men 32-årige Mads Kristensen betragtes som et enormt stort trænertalent. Han er dog kun lige blevet assistenttræner dette forår, efter at han har stået i spidsen for klubbens succesfulde U19-hold.

David Nielsen, 47 år, uden job
Et vildt comeback? David Nielsen står uden job, efter at han for nylig blev fyret i Grækenland. Han har tidligere haft succes hos De Kongeblå, og opgaven om at hjælpe Lyngby Boldklub til overlevelse i en potentielt drabelig bundkamp kunne godt friste den 47-årige skagbo.

235647

David Nielsen. Foto: Imago

Niels Frederiksen, 53 år, uden job
Han blev også sat i forbindelse med jobbet i foråret, Niels Frederiksen, men dengang takkede han ifølge bold.dk nej til et comeback til Lyngby. Hvorfor skulle han så give et andet svar nu? Tjo, det er svært at sige, men han har snart stået uden job i halvandet år, og det må også krible i fingrene for at komme tilbage til trænergerningen.

Glen Riddersholm, 51 år, uden job
Endnu en Superliga-kending. Glen Riddersholm har været i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE – skal han nu prøve sig af på Sjælland? Han står uden job, efter at han stoppede i IFK Norrköping i slutningen af 2023. Han kigger dog mest på trænerjobs i udlandet, fortalte han for nylig til Tipsbladet.

235647

Glen Riddersholm. Foto: Imago

Michael Hansen, 52 år, cheftræner i FC Fredericia
Den tidligere Superliga-spiller leverede en forrygende jobansøgning – hvis man kan kalde det det – i efteråret, da FC Fredericia sendte Lyngby Boldklub ud af pokalen. Michael Hansen var også et varmt emne i Lyngby, da de i 2021 hyrede Freyr Alexandersson, og nu kan flirten måske genoplives. Han har dog netop forlænget med FC Fredericia, så det er ikke lige til.

Christian Lønstrup, 52 år, Hillerød
Han var gennem et være morads i FC Roskilde, men Christian Lønstrup beviser gang på gang, at han er en rigtig dygtig fodboldtræner. Stik imod alle odds har han fået Hillerød Fodbold op i NordicBet Ligaen, og det vil da være underligt, hvis ikke han selv har ambitioner om Superligaen og klubberne i Danmarks bedste række har noteret sig Lønstrups navn.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

OB – Randers FC

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Det drømmer alle om’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Vejle Boldklub – FC København

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden