Her er seks bud på en ny Lyngby-træner

Tipsbladet kommer her med seks bud på en ny Lyngby-træner, da klubben chokerede fodbold-Danmark ved at fyre Magne Hoseth fredag.



Superligaen er altid garant for underholdning og drama. Og fredag formiddag har ligaen i den grad leveret det dramatiske.

Magne Hoseth er færdig som cheftræner i Lyngby Boldklub efter blot 50 dage og to kampe. Det skyldes manglende opbakning fra den øvrige trænerstab og spillertruppen, meddeler klubben.

Derfor skal Lyngby nu finde en ny cheftræner igen, og så er spørgsmålet, hvem mon det bliver? Har lister Tipsbladet seks bud.

Mads Kristensen, 32 år, assistenttræner i Lyngby
Mod Hvidovre IF søndag får assistenttrænerne Mads Kristensen og Mikkel Beckmann lov til at overtage tøjlerne. Sidstnævnte er velsagtens det mest kendte navn af de to, men 32-årige Mads Kristensen betragtes som et enormt stort trænertalent. Han er dog kun lige blevet assistenttræner dette forår, efter at han har stået i spidsen for klubbens succesfulde U19-hold.

David Nielsen, 47 år, uden job
Et vildt comeback? David Nielsen står uden job, efter at han for nylig blev fyret i Grækenland. Han har tidligere haft succes hos De Kongeblå, og opgaven om at hjælpe Lyngby Boldklub til overlevelse i en potentielt drabelig bundkamp kunne godt friste den 47-årige skagbo.

235647

David Nielsen. Foto: Imago

Niels Frederiksen, 53 år, uden job
Han blev også sat i forbindelse med jobbet i foråret, Niels Frederiksen, men dengang takkede han ifølge bold.dk nej til et comeback til Lyngby. Hvorfor skulle han så give et andet svar nu? Tjo, det er svært at sige, men han har snart stået uden job i halvandet år, og det må også krible i fingrene for at komme tilbage til trænergerningen.

Glen Riddersholm, 51 år, uden job
Endnu en Superliga-kending. Glen Riddersholm har været i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE – skal han nu prøve sig af på Sjælland? Han står uden job, efter at han stoppede i IFK Norrköping i slutningen af 2023. Han kigger dog mest på trænerjobs i udlandet, fortalte han for nylig til Tipsbladet.

235647

Glen Riddersholm. Foto: Imago

Michael Hansen, 52 år, cheftræner i FC Fredericia
Den tidligere Superliga-spiller leverede en forrygende jobansøgning – hvis man kan kalde det det – i efteråret, da FC Fredericia sendte Lyngby Boldklub ud af pokalen. Michael Hansen var også et varmt emne i Lyngby, da de i 2021 hyrede Freyr Alexandersson, og nu kan flirten måske genoplives. Han har dog netop forlænget med FC Fredericia, så det er ikke lige til.

Christian Lønstrup, 52 år, Hillerød
Han var gennem et være morads i FC Roskilde, men Christian Lønstrup beviser gang på gang, at han er en rigtig dygtig fodboldtræner. Stik imod alle odds har han fået Hillerød Fodbold op i NordicBet Ligaen, og det vil da være underligt, hvis ikke han selv har ambitioner om Superligaen og klubberne i Danmarks bedste række har noteret sig Lønstrups navn.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Griner af AaB-rygte

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Stor derby-bøde til FC København

– Det har man nok aldrig set før

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Har ikke ubegrænset kredit

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Froholdt får kæmpe hæder

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

På rov i FC København

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm