FC Midtjylland fik søndag en god start på superligasæsonen ved at vinde med 3-2 på udebane over Sønderjyske.
Det skete i en afvekslende kamp med underholdning i begge ender.
Sønderjyske kunne godt have fortjent et point i cheftræner Fatah Abdirahmans debut, men FCM hev det længste strå på et mål af Julius Emefile fra en meget spids vinkel.
I tillægstiden fik Sønderjyske tilkendt straffespark, men efter en VAR-gennemgang blev det trukket tilbage.
Landsholdsspilleren Rasmus Nissen Kristensen fik comeback for midtjyderne efter otte år i udlandet, og det markerede han med et tidligt gult kort for at stoppe Olti Hyseni i en omstilling.
Ellers var FCM mest toneangivende offensivt, og det kastede en føring af sig efter 25 minutter.
Valdemar Byskov serverede et hjørnespark perfekt for Mads Bech Sørensen, der svævede flot og længe og headede bolden i målhjørnet til 1-0.
Men mindre end to minutter senere udlignede Sønderjyske.
Den farlige stopper Magnus Jensen stod helt umarkeret foran mål ved et indlæg og headede nemt 1-1-målet ind.
Så var der sat gang i målfesten, og Sønderjyske-keeper Marcus Bundgaard bidrog kort efter med noget af et drop.
Valdemar Byskov sendte et harmløst forsøg mod mål, og Bundgaard fumlede bolden i mål til ny midtjysk føring.
Sønderjyske nåede at svare igen før pausen. Igen var der plads til forbedring i FCM’s opdækning. Denne gang fik Mohamed Cherif Haidara plads til at heade hjemmeholdet på 2-2.
Sønderjyske var fortsat farlig efter pausen. Ikke mindst da FCM-keeper Elias Olafsson var ved at forære bolden væk foran eget mål.
FCM jagtede selvsagt også de tre point og kom nærmere med målet til 3-2 midtvejs i halvlegen.
Indskiftede Julius Emefile tog bolden med i feltet, men hans træk blev langt. Alligevel lykkedes det den 19-årige angriber at score nærmest fra baglinjen til 3-2.
I slutfasen pressede Sønderjyske for den tredje udligning, og det var tæt på.
I tillægstiden fik Sønderjyske tilkendt et straffespark, og Magnus Jensen stod klar til at sparke, da dommeren blev kaldt til VAR-skærmen.
Problemet var bare, at strømmen tilsyneladende var gået, men efter flere minutter fandt dommeren en alternativ skærm. Efter at have gennemset sekvensen blev straffesparket annulleret for offside.
RITZAU
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER