Greve: Jeg kan blive bedre

Mathias Greve leverede en flot præstation mod FC Helsingør, hvor han især i første halvleg var en stor oplevelse.



OB vandt her til aften 2-0 på udebane over FC Helsingør, hvor især Mathias Greve havde en stor andel i, at fynboerne kunne trække sig sejrsrigt ud af opgøret.

Selvom han blev rost efter kampen, så mener den unge midtbanespiller, at han stadig kan bygge på sit spil.

– Jeg synes, at jeg hang lidt i anden halvleg, men i første halvleg, var der god plads til, at jeg kunne gøre mine ting, som jeg er god til. Så en fin kamp, men der kan stadig godt lægges meget på, siger han til TV3 Sport efter kampen.

Mathias Greve var efter kampen tilfreds med odenseanernes første halvleg, som han mener var med til grundlægge sejren.

– Jamen, først og fremmest er det utrolig dejligt med en sejr. Jeg synes, at vores sejr bliver grundlagt på en god første halvleg, anden halvleg bliver lidt noget juks, vi kommer til at løbe lidt for meget efter bolden. Vi skulle have kontrolleret lidt bedre, men vi kommer foran 2-0, og det er vel begrænset, hvad de kreere af store chancer, men vi kan ikke være tilfredse med vores anden halvleg. Så en fin sejr, som bliver grundlagt på en god første halvleg.

OB-træner, Kent Nielsen, var ikke helt tilfreds med sine spilleres præstation i anden halvleg, og var en aktiv herre på sidelinjen i anden halvleg.

– I bund og grund, så råber jeg jo altid meget. Når vi taber, så er det fordi jeg er frustreret, og når vi vinder, så er det fordi jeg er engageret, og i bund og grund er jeg nok den samme altid. Jeg vil jo gerne have, at vi spiller den perfekte bold altid. Jeg synes, at der var nogle muligheder fremad banen med bolden. Det vi forfalder lidt til i anden halvleg, det var at spille nærmeste mand hele tiden. Jeg er tilfreds med 2-0, men jeg vil også gerne vinde 3-0.

Sejren var OBs første i denne sæson efter at man i sidste runde tabte 2-1 til FC Nordsjælland.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Liverpool – Chelsea

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Premier League-klub går all-in

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris