Greve: Jeg kan blive bedre

Mathias Greve leverede en flot præstation mod FC Helsingør, hvor han især i første halvleg var en stor oplevelse.



OB vandt her til aften 2-0 på udebane over FC Helsingør, hvor især Mathias Greve havde en stor andel i, at fynboerne kunne trække sig sejrsrigt ud af opgøret.

Selvom han blev rost efter kampen, så mener den unge midtbanespiller, at han stadig kan bygge på sit spil.

– Jeg synes, at jeg hang lidt i anden halvleg, men i første halvleg, var der god plads til, at jeg kunne gøre mine ting, som jeg er god til. Så en fin kamp, men der kan stadig godt lægges meget på, siger han til TV3 Sport efter kampen.

Mathias Greve var efter kampen tilfreds med odenseanernes første halvleg, som han mener var med til grundlægge sejren.

– Jamen, først og fremmest er det utrolig dejligt med en sejr. Jeg synes, at vores sejr bliver grundlagt på en god første halvleg, anden halvleg bliver lidt noget juks, vi kommer til at løbe lidt for meget efter bolden. Vi skulle have kontrolleret lidt bedre, men vi kommer foran 2-0, og det er vel begrænset, hvad de kreere af store chancer, men vi kan ikke være tilfredse med vores anden halvleg. Så en fin sejr, som bliver grundlagt på en god første halvleg.

OB-træner, Kent Nielsen, var ikke helt tilfreds med sine spilleres præstation i anden halvleg, og var en aktiv herre på sidelinjen i anden halvleg.

– I bund og grund, så råber jeg jo altid meget. Når vi taber, så er det fordi jeg er frustreret, og når vi vinder, så er det fordi jeg er engageret, og i bund og grund er jeg nok den samme altid. Jeg vil jo gerne have, at vi spiller den perfekte bold altid. Jeg synes, at der var nogle muligheder fremad banen med bolden. Det vi forfalder lidt til i anden halvleg, det var at spille nærmeste mand hele tiden. Jeg er tilfreds med 2-0, men jeg vil også gerne vinde 3-0.

Sejren var OBs første i denne sæson efter at man i sidste runde tabte 2-1 til FC Nordsjælland.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FC København jagter Romane Amane

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

Jordan – Argentina

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Colombia – Portugal

Neestrup og co. henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud