Greve: Jeg kan blive bedre

Mathias Greve leverede en flot præstation mod FC Helsingør, hvor han især i første halvleg var en stor oplevelse.



OB vandt her til aften 2-0 på udebane over FC Helsingør, hvor især Mathias Greve havde en stor andel i, at fynboerne kunne trække sig sejrsrigt ud af opgøret.

Selvom han blev rost efter kampen, så mener den unge midtbanespiller, at han stadig kan bygge på sit spil.

– Jeg synes, at jeg hang lidt i anden halvleg, men i første halvleg, var der god plads til, at jeg kunne gøre mine ting, som jeg er god til. Så en fin kamp, men der kan stadig godt lægges meget på, siger han til TV3 Sport efter kampen.

Mathias Greve var efter kampen tilfreds med odenseanernes første halvleg, som han mener var med til grundlægge sejren.

– Jamen, først og fremmest er det utrolig dejligt med en sejr. Jeg synes, at vores sejr bliver grundlagt på en god første halvleg, anden halvleg bliver lidt noget juks, vi kommer til at løbe lidt for meget efter bolden. Vi skulle have kontrolleret lidt bedre, men vi kommer foran 2-0, og det er vel begrænset, hvad de kreere af store chancer, men vi kan ikke være tilfredse med vores anden halvleg. Så en fin sejr, som bliver grundlagt på en god første halvleg.

OB-træner, Kent Nielsen, var ikke helt tilfreds med sine spilleres præstation i anden halvleg, og var en aktiv herre på sidelinjen i anden halvleg.

– I bund og grund, så råber jeg jo altid meget. Når vi taber, så er det fordi jeg er frustreret, og når vi vinder, så er det fordi jeg er engageret, og i bund og grund er jeg nok den samme altid. Jeg vil jo gerne have, at vi spiller den perfekte bold altid. Jeg synes, at der var nogle muligheder fremad banen med bolden. Det vi forfalder lidt til i anden halvleg, det var at spille nærmeste mand hele tiden. Jeg er tilfreds med 2-0, men jeg vil også gerne vinde 3-0.

Sejren var OBs første i denne sæson efter at man i sidste runde tabte 2-1 til FC Nordsjælland.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Succestræner død af kræft

Portugal skuffede stort mod DR Congo

England – Kroatien

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Canada – Qatar

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Får afvist bud på dansk profil