Greve: Jeg kan blive bedre

Mathias Greve leverede en flot præstation mod FC Helsingør, hvor han især i første halvleg var en stor oplevelse.



OB vandt her til aften 2-0 på udebane over FC Helsingør, hvor især Mathias Greve havde en stor andel i, at fynboerne kunne trække sig sejrsrigt ud af opgøret.

Selvom han blev rost efter kampen, så mener den unge midtbanespiller, at han stadig kan bygge på sit spil.

– Jeg synes, at jeg hang lidt i anden halvleg, men i første halvleg, var der god plads til, at jeg kunne gøre mine ting, som jeg er god til. Så en fin kamp, men der kan stadig godt lægges meget på, siger han til TV3 Sport efter kampen.

Mathias Greve var efter kampen tilfreds med odenseanernes første halvleg, som han mener var med til grundlægge sejren.

– Jamen, først og fremmest er det utrolig dejligt med en sejr. Jeg synes, at vores sejr bliver grundlagt på en god første halvleg, anden halvleg bliver lidt noget juks, vi kommer til at løbe lidt for meget efter bolden. Vi skulle have kontrolleret lidt bedre, men vi kommer foran 2-0, og det er vel begrænset, hvad de kreere af store chancer, men vi kan ikke være tilfredse med vores anden halvleg. Så en fin sejr, som bliver grundlagt på en god første halvleg.

OB-træner, Kent Nielsen, var ikke helt tilfreds med sine spilleres præstation i anden halvleg, og var en aktiv herre på sidelinjen i anden halvleg.

– I bund og grund, så råber jeg jo altid meget. Når vi taber, så er det fordi jeg er frustreret, og når vi vinder, så er det fordi jeg er engageret, og i bund og grund er jeg nok den samme altid. Jeg vil jo gerne have, at vi spiller den perfekte bold altid. Jeg synes, at der var nogle muligheder fremad banen med bolden. Det vi forfalder lidt til i anden halvleg, det var at spille nærmeste mand hele tiden. Jeg er tilfreds med 2-0, men jeg vil også gerne vinde 3-0.

Sejren var OBs første i denne sæson efter at man i sidste runde tabte 2-1 til FC Nordsjælland.



Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

OB-boss med spændende transferbesked

Sergio Ramos i chokskifte?

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Storhylder Christian Nørgaard

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM-helt fremhæver Duncan

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Conrad Harder assisterer i nederlag

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Pointdeling i vestfransk derby

Video: AGF sænket af panenka-straffe