Grindheim og vennerne fra FCM

FCK’s norske midtbanemand holder stadig ferie med Kristian Bak fra FC Midtjylland.



Fodboldverdenen er en flygtig størrelse. Nationaliteter mødes under fremmede himmelstrøg med en kamptrøje og en klub som rammen om fællesskabet, venskaber vokser og bliver så pludselig afbrudt, når karrieren kræver nye skift.

Men nogle gange holder venskabet alligevel trods de nye rammer, som for eksempel mellem FC Københavns Christian Grindheim og FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen. De to tilbragte et par sæsoner sammen i Heerenveen, og det hollandske bånd er ubrudt, selv om de nu spiller bold på hver deres side af Storebælt.

– Vi hang jo sammen hver dag i Holland. Vi trænede sammen, og vi var sammen efter træning, når vi for eksempel spillede golf. Samtidig blev vores kærester også gode veninder, blandt andet var de gravide i den samme periode.

– I dag er det også dem, der har den tætteste kontakt. Piger er bedre end drenge til det der med at sende sms’er, tror jeg, men begge vores familier holdt da vinterferie sammen på Gran Canaria for nylig. Så jo, Kristian og jeg kender hinanden rigtig godt, siger Christian Grindheim, der dog ikke får et gensyn på banen med Kristian Bak, for FC Midtjylland-anføreren er for skadet til at spille søndag.

Og det samme gælder sandsynligvis en anden gammel Heerenveen-forbindelse.

– Ja, Jakob Poulsen spillede jo også dernede, og han hjalp mig rigtig meget i min første sæson. Jeg kan for eksempel huske en gang, vi skulle samle et Ikea-skab. Det tog otte timer, og jeg havde nærmest givet op, men han blev ved. Det var stort, siger nordmanden.

Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og har blandt andet taget en snak med Christian Grindheim om de første måneder som FCK’er. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.







LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson med hård kritik

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Færdig i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind