Fodboldverdenen er en flygtig størrelse. Nationaliteter mødes under fremmede himmelstrøg med en kamptrøje og en klub som rammen om fællesskabet, venskaber vokser og bliver så pludselig afbrudt, når karrieren kræver nye skift.
Men nogle gange holder venskabet alligevel trods de nye rammer, som for eksempel mellem FC Københavns Christian Grindheim og FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen. De to tilbragte et par sæsoner sammen i Heerenveen, og det hollandske bånd er ubrudt, selv om de nu spiller bold på hver deres side af Storebælt.
– Vi hang jo sammen hver dag i Holland. Vi trænede sammen, og vi var sammen efter træning, når vi for eksempel spillede golf. Samtidig blev vores kærester også gode veninder, blandt andet var de gravide i den samme periode.
– I dag er det også dem, der har den tætteste kontakt. Piger er bedre end drenge til det der med at sende sms’er, tror jeg, men begge vores familier holdt da vinterferie sammen på Gran Canaria for nylig. Så jo, Kristian og jeg kender hinanden rigtig godt, siger Christian Grindheim, der dog ikke får et gensyn på banen med Kristian Bak, for FC Midtjylland-anføreren er for skadet til at spille søndag.
Og det samme gælder sandsynligvis en anden gammel Heerenveen-forbindelse.
– Ja, Jakob Poulsen spillede jo også dernede, og han hjalp mig rigtig meget i min første sæson. Jeg kan for eksempel huske en gang, vi skulle samle et Ikea-skab. Det tog otte timer, og jeg havde nærmest givet op, men han blev ved. Det var stort, siger nordmanden.
Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og har blandt andet taget en snak med Christian Grindheim om de første måneder som FCK’er. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
LIVE: OB-angriber helt ude af truppen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADETS DOM