Fodboldverdenen er en flygtig størrelse. Nationaliteter mødes under fremmede himmelstrøg med en kamptrøje og en klub som rammen om fællesskabet, venskaber vokser og bliver så pludselig afbrudt, når karrieren kræver nye skift.
Men nogle gange holder venskabet alligevel trods de nye rammer, som for eksempel mellem FC Københavns Christian Grindheim og FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen. De to tilbragte et par sæsoner sammen i Heerenveen, og det hollandske bånd er ubrudt, selv om de nu spiller bold på hver deres side af Storebælt.
– Vi hang jo sammen hver dag i Holland. Vi trænede sammen, og vi var sammen efter træning, når vi for eksempel spillede golf. Samtidig blev vores kærester også gode veninder, blandt andet var de gravide i den samme periode.
– I dag er det også dem, der har den tætteste kontakt. Piger er bedre end drenge til det der med at sende sms’er, tror jeg, men begge vores familier holdt da vinterferie sammen på Gran Canaria for nylig. Så jo, Kristian og jeg kender hinanden rigtig godt, siger Christian Grindheim, der dog ikke får et gensyn på banen med Kristian Bak, for FC Midtjylland-anføreren er for skadet til at spille søndag.
Og det samme gælder sandsynligvis en anden gammel Heerenveen-forbindelse.
– Ja, Jakob Poulsen spillede jo også dernede, og han hjalp mig rigtig meget i min første sæson. Jeg kan for eksempel huske en gang, vi skulle samle et Ikea-skab. Det tog otte timer, og jeg havde nærmest givet op, men han blev ved. Det var stort, siger nordmanden.
Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og har blandt andet taget en snak med Christian Grindheim om de første måneder som FCK’er. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
OPTAKT
PSG – Bayern München
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED