Grindheim og vennerne fra FCM

FCK’s norske midtbanemand holder stadig ferie med Kristian Bak fra FC Midtjylland.



Fodboldverdenen er en flygtig størrelse. Nationaliteter mødes under fremmede himmelstrøg med en kamptrøje og en klub som rammen om fællesskabet, venskaber vokser og bliver så pludselig afbrudt, når karrieren kræver nye skift.

Men nogle gange holder venskabet alligevel trods de nye rammer, som for eksempel mellem FC Københavns Christian Grindheim og FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen. De to tilbragte et par sæsoner sammen i Heerenveen, og det hollandske bånd er ubrudt, selv om de nu spiller bold på hver deres side af Storebælt.

– Vi hang jo sammen hver dag i Holland. Vi trænede sammen, og vi var sammen efter træning, når vi for eksempel spillede golf. Samtidig blev vores kærester også gode veninder, blandt andet var de gravide i den samme periode.

– I dag er det også dem, der har den tætteste kontakt. Piger er bedre end drenge til det der med at sende sms’er, tror jeg, men begge vores familier holdt da vinterferie sammen på Gran Canaria for nylig. Så jo, Kristian og jeg kender hinanden rigtig godt, siger Christian Grindheim, der dog ikke får et gensyn på banen med Kristian Bak, for FC Midtjylland-anføreren er for skadet til at spille søndag.

Og det samme gælder sandsynligvis en anden gammel Heerenveen-forbindelse.

– Ja, Jakob Poulsen spillede jo også dernede, og han hjalp mig rigtig meget i min første sæson. Jeg kan for eksempel huske en gang, vi skulle samle et Ikea-skab. Det tog otte timer, og jeg havde nærmest givet op, men han blev ved. Det var stort, siger nordmanden.

Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og har blandt andet taget en snak med Christian Grindheim om de første måneder som FCK’er. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag