Fodboldverdenen er en flygtig størrelse. Nationaliteter mødes under fremmede himmelstrøg med en kamptrøje og en klub som rammen om fællesskabet, venskaber vokser og bliver så pludselig afbrudt, når karrieren kræver nye skift.
Men nogle gange holder venskabet alligevel trods de nye rammer, som for eksempel mellem FC Københavns Christian Grindheim og FC Midtjyllands Kristian Bak Nielsen. De to tilbragte et par sæsoner sammen i Heerenveen, og det hollandske bånd er ubrudt, selv om de nu spiller bold på hver deres side af Storebælt.
– Vi hang jo sammen hver dag i Holland. Vi trænede sammen, og vi var sammen efter træning, når vi for eksempel spillede golf. Samtidig blev vores kærester også gode veninder, blandt andet var de gravide i den samme periode.
– I dag er det også dem, der har den tætteste kontakt. Piger er bedre end drenge til det der med at sende sms’er, tror jeg, men begge vores familier holdt da vinterferie sammen på Gran Canaria for nylig. Så jo, Kristian og jeg kender hinanden rigtig godt, siger Christian Grindheim, der dog ikke får et gensyn på banen med Kristian Bak, for FC Midtjylland-anføreren er for skadet til at spille søndag.
Og det samme gælder sandsynligvis en anden gammel Heerenveen-forbindelse.
– Ja, Jakob Poulsen spillede jo også dernede, og han hjalp mig rigtig meget i min første sæson. Jeg kan for eksempel huske en gang, vi skulle samle et Ikea-skab. Det tog otte timer, og jeg havde nærmest givet op, men han blev ved. Det var stort, siger nordmanden.
Læs mere: Tipsbladet sætter fokus på FCK’s midtbane og har blandt andet taget en snak med Christian Grindheim om de første måneder som FCK’er. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT