Viborg har været blandt de seneste sæsoners helt store succeshistorier i den danske Superliga.
Forrige sæson bød på en syvendeplads og kvalifikation til Europa. Sidste sæson sluttede man så lige udenfor medaljerne med store profiler på holdet. I denne sæson har man ikke helt nået fordums højder.
Viborg er gået ind til årets sidste landsholdstermin på ottendepladsen i Superligaen, hvor man har skrabet 16 point sammen efter de første 15 spillerunder. En smule bekymrende er det dog, at man kun har nettet 14 gange, hvilket er næstdårligst i hele Superligaen. Det er blandt andet også der, at klubbens sportschef Mads Agesen har spottet, at man halter efter. Det påpeger han overfor Tipsbladet.
– Vi har vel fået som fortjent og forventet, men der er stadig mere at gå på. Vi har slidt lidt med at lave mål nok og modtaget for store chancer, så det bruger vi pausen på for at se, hvordan vi kan korrigere frem mod resten af sæsonen.
Han understreger, at det ser fornuftigt ud, men at der er plads til forbedringer. Derudover bliver Viborg udstyret med data fra Football Radar, som man har adgang til via sit ejerskab, der viser, at der er nogle marginaler, som er gået imod dem.
Rent offensivt skal der flere mål på tavlen, og derfor analyserer Agesen og trænerteamet på, hvordan holdet kan få tilført flere målscorere. Anosike Ementa er klubtopscorer med fire ligamål, men efter ham er det kun Serginho, som med to scoringer har nettet mere end en enkelt gang i Superligaen.
Anosike Ementa har været et lyspunkt for Viborg indtil videre i denne sæson. Foto: Jan Christensen/Getty Images.
Han slår fast, at man ikke kan forvente ret meget mere af Ementa, som har et halvt målpoint pr. kamp i denne sæson med sine fire scoringer og tre assister i 14 kampe. Generelt ser han en rigtig god case i den tårnhøje angriber, som man i sommer turde satse på, selv om han aldrig nåede at score et seniormål for AaB.
– Nu har alle folk skreget på, at Jay-Roy aldrig er blevet erstattet, men vi har alligevel formået at tage en spiller, som havde scoret nul mål i 37 kampe i AaB, som nu har et halvt målpoint pr. kamp. Fire mål og tre assister i 14 kampe – det er acceptabelt. Der kan vi ikke forvente ret meget mere. Så det, vi kigger på, er, hvordan vi offensivt kan få bragt flere målscorere ind på holdet. Det analyserer vi frem til nu.
Han understreger, at Anosike Ementa havde et uforløst potentiale i AaB, og at de i Viborg måske i større grad formår at sætte ham mere i spil i forhold til den type, han er. Der vil være dyk, indrømmer Agesen, som ser et større loft på topscoreren.
– Han er på vej, og han arbejder stenhårdt. Hvis omverdenen har større forventninger til en spiller som det, så ser vi nok lidt anderledes på det.
Grot er ikke top of mind
Viborg slider altså med scoringerne i denne sæson, og det kom også til udtryk, da man mødte AGF inden landsholdsterminen. Her tabte man 2-0 og manglede tydeligvis Ementa, der havde karantæne, eller en anden angriber, der kunne skubbe bolden i kassen.
Sådan en havde man frem til februar i år, hvor man solgte Jay-Roy Grot til japanske Kashiwa Reysol for mange millioner. Grots sidste sæson i Viborg var fremragende med ni scoringer i Superliga-efteråret, men i Japan har det indtil videre været rigtig sløjt med en enkelt scoring i 17 ligakampe, ligesom opholdet også har været plaget af skader.
Jay-Roy Grot scorede 15 gange i 50 kampe for Viborg, men særligt hans sidste efterår i klubben var stærkt. Foto: Rene Schütze/Getty Images.
Men kunne man forestille sig, at Viborg og klubbens tidligere topscorer bliver genforenet for at løse begges problemer? Den dør vil Agesen ikke helt smække.
– Jeg vil ikke udelukke noget, men det ligger ikke lige først for, at vi henter ham hjem, siger han og uddyber:
– I respekt for at vi har de niere, vi gerne vil have, tror jeg ikke, det er noget, der ligger top of mind, at Jay-Roy skal tilbage til Viborg. Jeg tror også, at han lønmæssigt er stukket lidt af for vores budgetter. Der skal en del til, for at det kan lykkes. Jeg tror ikke, han har spillet så meget qua nogle skader derovre.
– Jeg tror, man skal holde fast i, at det var endnu en spiller, man tog ind, udviklede på og solgte videre med stor profit. Det er det, vi håber, at vi kan gøre med nogle af vores egne spillere igen.
Sådan en spiller kan meget vel være Anosike Ementa, hvis han fortsætter den udvikling, som lige nu peger i den rigtige retning.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT