Manchester Citys manager, Pep Guardiola, har sendt en opfordring til sin stjerneangriber Erling Haaland forud for VM i Qatar: Hold dig nu i god form.
Erling Haaland og resten af det norske landshold kvalificerede sig ikke til VM i år. Derfor er der lagt en måneds ferie ind i nordmandens fodboldkalender, mens der er pause i den engelske topdivision, Premier League.
VM i Qatar starter 20. november og slutter af med finalen 18. december. I den periode kommer Haaland til at opholde sig i hjemlandet Norge og den spanske ferieby, Marbella, oplyser Guardiola.
– Hvor god han bliver i sæsonens anden halvdel, kommer til at afhænge af, hvordan han opfører sig i Marbella, siger den spanske manager.
– Han kommer til at spille golf, forhåbentlig ikke spise og drikke alt for meget og vende tilbage i god form.
Midt i formaningerne til det norske stjerneskud er der dog også plads til lidt rosende ord fra den hæderkronede manager.
– Han er så intelligent. En del af det skyldes hans arbejdsmoral. Han er en af de første, som kommer om morgenen, og en af de sidste, som tager hjem. Han plejer sin fysik til perfektion.
– Han er veluddannet, med hensyn til hvordan han skal gebærde sig professionelt, og han er indstillet på at blive endnu bedre.
– Jeg anede ikke, hvor god han var til at bevæge sig i de små rum inde i feltet. Han laver mange mål inde i feltet. Han bevæger sig væk fra bolden for at være tættere på mål, og sådanne mønstre er ikke nemme for en angriber, siger Guardiola.
Manchester City skal tirsdag op imod Haalands tidligere arbejdsgiver Borussia Dortmund i Champions League-gruppespillet.
Nordmanden og hans hold er ubesejrede i gruppespillet indtil videre og har allerede sikret sig en plads i ottendedelsfinalen med ti point fra fire kampe.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen
LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TransferLIVE: Koster 900 millioner
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Vilde Messi tangerer VM-rekord
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TOPNYHED