Pep Guardiola sender advarsel til Erling Haaland

Erling Haaland og Norge skal ikke til VM, men angrebsstjernens manager håber alligevel, han holder sig i form.



Manchester Citys manager, Pep Guardiola, har sendt en opfordring til sin stjerneangriber Erling Haaland forud for VM i Qatar: Hold dig nu i god form.

Erling Haaland og resten af det norske landshold kvalificerede sig ikke til VM i år. Derfor er der lagt en måneds ferie ind i nordmandens fodboldkalender, mens der er pause i den engelske topdivision, Premier League.

VM i Qatar starter 20. november og slutter af med finalen 18. december. I den periode kommer Haaland til at opholde sig i hjemlandet Norge og den spanske ferieby, Marbella, oplyser Guardiola.

– Hvor god han bliver i sæsonens anden halvdel, kommer til at afhænge af, hvordan han opfører sig i Marbella, siger den spanske manager.

– Han kommer til at spille golf, forhåbentlig ikke spise og drikke alt for meget og vende tilbage i god form.

Midt i formaningerne til det norske stjerneskud er der dog også plads til lidt rosende ord fra den hæderkronede manager.

– Han er så intelligent. En del af det skyldes hans arbejdsmoral. Han er en af de første, som kommer om morgenen, og en af de sidste, som tager hjem. Han plejer sin fysik til perfektion.

– Han er veluddannet, med hensyn til hvordan han skal gebærde sig professionelt, og han er indstillet på at blive endnu bedre.

– Jeg anede ikke, hvor god han var til at bevæge sig i de små rum inde i feltet. Han laver mange mål inde i feltet. Han bevæger sig væk fra bolden for at være tættere på mål, og sådanne mønstre er ikke nemme for en angriber, siger Guardiola.

Manchester City skal tirsdag op imod Haalands tidligere arbejdsgiver Borussia Dortmund i Champions League-gruppespillet.

Nordmanden og hans hold er ubesejrede i gruppespillet indtil videre og har allerede sikret sig en plads i ottendedelsfinalen med ti point fra fire kampe.

/ritzau/Reuters





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Panama – England

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana