Pep Guardiola sender advarsel til Erling Haaland

Erling Haaland og Norge skal ikke til VM, men angrebsstjernens manager håber alligevel, han holder sig i form.



Manchester Citys manager, Pep Guardiola, har sendt en opfordring til sin stjerneangriber Erling Haaland forud for VM i Qatar: Hold dig nu i god form.

Erling Haaland og resten af det norske landshold kvalificerede sig ikke til VM i år. Derfor er der lagt en måneds ferie ind i nordmandens fodboldkalender, mens der er pause i den engelske topdivision, Premier League.

VM i Qatar starter 20. november og slutter af med finalen 18. december. I den periode kommer Haaland til at opholde sig i hjemlandet Norge og den spanske ferieby, Marbella, oplyser Guardiola.

– Hvor god han bliver i sæsonens anden halvdel, kommer til at afhænge af, hvordan han opfører sig i Marbella, siger den spanske manager.

– Han kommer til at spille golf, forhåbentlig ikke spise og drikke alt for meget og vende tilbage i god form.

Midt i formaningerne til det norske stjerneskud er der dog også plads til lidt rosende ord fra den hæderkronede manager.

– Han er så intelligent. En del af det skyldes hans arbejdsmoral. Han er en af de første, som kommer om morgenen, og en af de sidste, som tager hjem. Han plejer sin fysik til perfektion.

– Han er veluddannet, med hensyn til hvordan han skal gebærde sig professionelt, og han er indstillet på at blive endnu bedre.

– Jeg anede ikke, hvor god han var til at bevæge sig i de små rum inde i feltet. Han laver mange mål inde i feltet. Han bevæger sig væk fra bolden for at være tættere på mål, og sådanne mønstre er ikke nemme for en angriber, siger Guardiola.

Manchester City skal tirsdag op imod Haalands tidligere arbejdsgiver Borussia Dortmund i Champions League-gruppespillet.

Nordmanden og hans hold er ubesejrede i gruppespillet indtil videre og har allerede sikret sig en plads i ottendedelsfinalen med ti point fra fire kampe.

/ritzau/Reuters





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

FC Midtjylland henter ny back

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa