Manchester Citys manager, Pep Guardiola, har sendt en opfordring til sin stjerneangriber Erling Haaland forud for VM i Qatar: Hold dig nu i god form.
Erling Haaland og resten af det norske landshold kvalificerede sig ikke til VM i år. Derfor er der lagt en måneds ferie ind i nordmandens fodboldkalender, mens der er pause i den engelske topdivision, Premier League.
VM i Qatar starter 20. november og slutter af med finalen 18. december. I den periode kommer Haaland til at opholde sig i hjemlandet Norge og den spanske ferieby, Marbella, oplyser Guardiola.
– Hvor god han bliver i sæsonens anden halvdel, kommer til at afhænge af, hvordan han opfører sig i Marbella, siger den spanske manager.
– Han kommer til at spille golf, forhåbentlig ikke spise og drikke alt for meget og vende tilbage i god form.
Midt i formaningerne til det norske stjerneskud er der dog også plads til lidt rosende ord fra den hæderkronede manager.
– Han er så intelligent. En del af det skyldes hans arbejdsmoral. Han er en af de første, som kommer om morgenen, og en af de sidste, som tager hjem. Han plejer sin fysik til perfektion.
– Han er veluddannet, med hensyn til hvordan han skal gebærde sig professionelt, og han er indstillet på at blive endnu bedre.
– Jeg anede ikke, hvor god han var til at bevæge sig i de små rum inde i feltet. Han laver mange mål inde i feltet. Han bevæger sig væk fra bolden for at være tættere på mål, og sådanne mønstre er ikke nemme for en angriber, siger Guardiola.
Manchester City skal tirsdag op imod Haalands tidligere arbejdsgiver Borussia Dortmund i Champions League-gruppespillet.
Nordmanden og hans hold er ubesejrede i gruppespillet indtil videre og har allerede sikret sig en plads i ottendedelsfinalen med ti point fra fire kampe.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT