Manchester Citys manager, Pep Guardiola, har sendt en opfordring til sin stjerneangriber Erling Haaland forud for VM i Qatar: Hold dig nu i god form.
Erling Haaland og resten af det norske landshold kvalificerede sig ikke til VM i år. Derfor er der lagt en måneds ferie ind i nordmandens fodboldkalender, mens der er pause i den engelske topdivision, Premier League.
VM i Qatar starter 20. november og slutter af med finalen 18. december. I den periode kommer Haaland til at opholde sig i hjemlandet Norge og den spanske ferieby, Marbella, oplyser Guardiola.
– Hvor god han bliver i sæsonens anden halvdel, kommer til at afhænge af, hvordan han opfører sig i Marbella, siger den spanske manager.
– Han kommer til at spille golf, forhåbentlig ikke spise og drikke alt for meget og vende tilbage i god form.
Midt i formaningerne til det norske stjerneskud er der dog også plads til lidt rosende ord fra den hæderkronede manager.
– Han er så intelligent. En del af det skyldes hans arbejdsmoral. Han er en af de første, som kommer om morgenen, og en af de sidste, som tager hjem. Han plejer sin fysik til perfektion.
– Han er veluddannet, med hensyn til hvordan han skal gebærde sig professionelt, og han er indstillet på at blive endnu bedre.
– Jeg anede ikke, hvor god han var til at bevæge sig i de små rum inde i feltet. Han laver mange mål inde i feltet. Han bevæger sig væk fra bolden for at være tættere på mål, og sådanne mønstre er ikke nemme for en angriber, siger Guardiola.
Manchester City skal tirsdag op imod Haalands tidligere arbejdsgiver Borussia Dortmund i Champions League-gruppespillet.
Nordmanden og hans hold er ubesejrede i gruppespillet indtil videre og har allerede sikret sig en plads i ottendedelsfinalen med ti point fra fire kampe.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER