Guardiola: Derfor skiftede jeg Haaland ud

Manchester Citys cheftræner skiftede den 22-årige nordmand ud, inden han nåede at slå målrekord mod Leipzig.



Manchester Citys Erling Haaland var lige ved og næsten, da han scorede fem mål mod Leipzig tirsdag. Det var dog ikke nok til at slå rekorden for flest mål scoret af én spiller i en Champions League-kamp. Den lyder på fem mål.

Nordmanden blev noteret for fem scoringer i Manchester Citys sejr på 7-0 hjemme over tyskerne i Champions Leagues ottendedelsfinale.

Efter 63. minutter valgte Manchester Citys træner, Pep Guardiola, at skifte den 22-årige angriber ud.

– Hvis han havde nået den milepæl, rekorden, som 22-årig, ville hans liv blive kedeligt, siger træneren ifølge nyhedsbureauet Reuters.

– Det er derfor, jeg laver en udskiftning, siger Pep Guardiola.

Stod det til Haaland, var han dog blevet på banen.

Det sidste af de fem mål scorede han efter bare 57 minutters spil, så der var mere end en halv time til at jagte endnu en scoring, som ville gøre ham endnu mere historisk.

– Jeg sagde til ham (Guardiola, red.), at jeg gerne ville score et dobbelt hattrick, men hvad kan jeg gøre, lyder det fra Haaland ifølge BBC efter kampen.

Fra Haalands tidligere træner Marco Rose, som han spillede under i både Salzburg og Borussia Dortmund, lyder det, at nordmanden havde en stor aften.
Rose er nu træner i Leipzig.

– Han var så sulten, siger RB Leipzig-træneren til BT Sport ifølge det norske nyhedsbureau NTB.

– Vi kom aldrig ind i kampen, og det er mit ansvar. Måden, vi lukkede målene ind på, gør det meget bittert. Vi var meget dårlige defensivt i eget felt, og det i en udslagsgivende kamp i Champions League, siger Marco Rose.

Rose var Salzburg-træner fra 2017-2019. Haaland fik debut i klubben under hans ledelse. De to blev genforenet, da Rose blev træner i Dortmund i 2021.

/ritzau/





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Frankrig – Irak

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her kan du se Norge mod Senegal

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Norge – Senegal

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Et skridt tættere Englands største stadion

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos