Guardiola: Derfor skiftede jeg Haaland ud

Manchester Citys cheftræner skiftede den 22-årige nordmand ud, inden han nåede at slå målrekord mod Leipzig.



Manchester Citys Erling Haaland var lige ved og næsten, da han scorede fem mål mod Leipzig tirsdag. Det var dog ikke nok til at slå rekorden for flest mål scoret af én spiller i en Champions League-kamp. Den lyder på fem mål.

Nordmanden blev noteret for fem scoringer i Manchester Citys sejr på 7-0 hjemme over tyskerne i Champions Leagues ottendedelsfinale.

Efter 63. minutter valgte Manchester Citys træner, Pep Guardiola, at skifte den 22-årige angriber ud.

– Hvis han havde nået den milepæl, rekorden, som 22-årig, ville hans liv blive kedeligt, siger træneren ifølge nyhedsbureauet Reuters.

– Det er derfor, jeg laver en udskiftning, siger Pep Guardiola.

Stod det til Haaland, var han dog blevet på banen.

Det sidste af de fem mål scorede han efter bare 57 minutters spil, så der var mere end en halv time til at jagte endnu en scoring, som ville gøre ham endnu mere historisk.

– Jeg sagde til ham (Guardiola, red.), at jeg gerne ville score et dobbelt hattrick, men hvad kan jeg gøre, lyder det fra Haaland ifølge BBC efter kampen.

Fra Haalands tidligere træner Marco Rose, som han spillede under i både Salzburg og Borussia Dortmund, lyder det, at nordmanden havde en stor aften.
Rose er nu træner i Leipzig.

– Han var så sulten, siger RB Leipzig-træneren til BT Sport ifølge det norske nyhedsbureau NTB.

– Vi kom aldrig ind i kampen, og det er mit ansvar. Måden, vi lukkede målene ind på, gør det meget bittert. Vi var meget dårlige defensivt i eget felt, og det i en udslagsgivende kamp i Champions League, siger Marco Rose.

Rose var Salzburg-træner fra 2017-2019. Haaland fik debut i klubben under hans ledelse. De to blev genforenet, da Rose blev træner i Dortmund i 2021.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Sydafrika – Canada

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen