Guardiola efter vigtigt PSG-skalp: Vi var presset

Pep Guardiola roser sine spillere for at ændre mentalitet undervejs i CL-semifinalen mod Paris Saint-Germain.



Det var nerver, der gjorde, at Manchester City kom skævt fra start i onsdagens Champions League-semifinale ude mod Paris Saint-Germain.

Det siger City-manager Pep Guardiola, som kunne se sine spillere ryste nerverne af sig og vende 0-1 til en 2-1-sejr i løbet af anden halvleg.

PSG tog føringen efter et kvarter og havde flere chancer for at udbygge den, inden Manchester City kom med et modsvar.

– Vi følte, at vi var under pres, efter at de fik det første mål. Vi brugte for mange berøringer på at flytte bolden, og for mange af vores spillere var det første gang, at de spillede en Champions League-semifinale.

– Nogle gange har man brug for at være lidt mere afslappet for at kunne være sig selv. Vi var ikke helt frigjorte.

– De sidste ti minutter af første halvleg var bedre, og anden halvleg var fantastisk. Vi scorede to mål og vandt på udebane, men vi har stadig et hårdt arbejde foran os om seks dage, siger Guardiola i et interview vist på TV3+ med henvisning til returkampen på tirsdag.

Manchester City-stjernen Kevin De Bruyne er enig med sin manager i, at flere af englændernes spillere ikke helt var sig selv i kampens første halve time.

– På det her tidspunkt i turneringen er der et stort pres, og det var der måske nogle af drengene, som mærkede.

– Det var først efter 30 minutter, da vi lavede nogle justeringer, at vi kom bedre med i kampen igen, og vi havde også en god mulighed ved Phil Foden. I anden halvleg spillede vi med større selvtillid og tålmodighed, og så kom åbningerne til os, siger Kevin De Bruyne.

Belgieren stod selv bag udligningen til 1-1, da hans indlæg sejlede hele vejen i mål.

– Jeg prøvede bare at sende den inde i det rigtige område til mine holdkammerater, og uanset om de ville ramme den eller ej, så vidste jeg, at det ville blive farligt, for målmanden kunne ikke nå at reagere. Men det var også lidt heldigt, siger Kevin De Bruyne.

Efterfølgende gjorde Riyad Mahrez det til 2-1 på et frispark.

/ritzau/





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Flere Superliga-kamp rykkes

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Marcondes afviser tilbud, men…

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Tordner mod VM-træner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Belgien – Iran



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim