Det var nerver, der gjorde, at Manchester City kom skævt fra start i onsdagens Champions League-semifinale ude mod Paris Saint-Germain.
Det siger City-manager Pep Guardiola, som kunne se sine spillere ryste nerverne af sig og vende 0-1 til en 2-1-sejr i løbet af anden halvleg.
PSG tog føringen efter et kvarter og havde flere chancer for at udbygge den, inden Manchester City kom med et modsvar.
– Vi følte, at vi var under pres, efter at de fik det første mål. Vi brugte for mange berøringer på at flytte bolden, og for mange af vores spillere var det første gang, at de spillede en Champions League-semifinale.
– Nogle gange har man brug for at være lidt mere afslappet for at kunne være sig selv. Vi var ikke helt frigjorte.
– De sidste ti minutter af første halvleg var bedre, og anden halvleg var fantastisk. Vi scorede to mål og vandt på udebane, men vi har stadig et hårdt arbejde foran os om seks dage, siger Guardiola i et interview vist på TV3+ med henvisning til returkampen på tirsdag.
Manchester City-stjernen Kevin De Bruyne er enig med sin manager i, at flere af englændernes spillere ikke helt var sig selv i kampens første halve time.
– På det her tidspunkt i turneringen er der et stort pres, og det var der måske nogle af drengene, som mærkede.
– Det var først efter 30 minutter, da vi lavede nogle justeringer, at vi kom bedre med i kampen igen, og vi havde også en god mulighed ved Phil Foden. I anden halvleg spillede vi med større selvtillid og tålmodighed, og så kom åbningerne til os, siger Kevin De Bruyne.
Belgieren stod selv bag udligningen til 1-1, da hans indlæg sejlede hele vejen i mål.
– Jeg prøvede bare at sende den inde i det rigtige område til mine holdkammerater, og uanset om de ville ramme den eller ej, så vidste jeg, at det ville blive farligt, for målmanden kunne ikke nå at reagere. Men det var også lidt heldigt, siger Kevin De Bruyne.
Efterfølgende gjorde Riyad Mahrez det til 2-1 på et frispark.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
FANKLUBBEN
Langt hen ad vejen har det været forrygende
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Messi-statue fjernes
EKSKLUSIVT
