Det var nerver, der gjorde, at Manchester City kom skævt fra start i onsdagens Champions League-semifinale ude mod Paris Saint-Germain.
Det siger City-manager Pep Guardiola, som kunne se sine spillere ryste nerverne af sig og vende 0-1 til en 2-1-sejr i løbet af anden halvleg.
PSG tog føringen efter et kvarter og havde flere chancer for at udbygge den, inden Manchester City kom med et modsvar.
– Vi følte, at vi var under pres, efter at de fik det første mål. Vi brugte for mange berøringer på at flytte bolden, og for mange af vores spillere var det første gang, at de spillede en Champions League-semifinale.
– Nogle gange har man brug for at være lidt mere afslappet for at kunne være sig selv. Vi var ikke helt frigjorte.
– De sidste ti minutter af første halvleg var bedre, og anden halvleg var fantastisk. Vi scorede to mål og vandt på udebane, men vi har stadig et hårdt arbejde foran os om seks dage, siger Guardiola i et interview vist på TV3+ med henvisning til returkampen på tirsdag.
Manchester City-stjernen Kevin De Bruyne er enig med sin manager i, at flere af englændernes spillere ikke helt var sig selv i kampens første halve time.
– På det her tidspunkt i turneringen er der et stort pres, og det var der måske nogle af drengene, som mærkede.
– Det var først efter 30 minutter, da vi lavede nogle justeringer, at vi kom bedre med i kampen igen, og vi havde også en god mulighed ved Phil Foden. I anden halvleg spillede vi med større selvtillid og tålmodighed, og så kom åbningerne til os, siger Kevin De Bruyne.
Belgieren stod selv bag udligningen til 1-1, da hans indlæg sejlede hele vejen i mål.
– Jeg prøvede bare at sende den inde i det rigtige område til mine holdkammerater, og uanset om de ville ramme den eller ej, så vidste jeg, at det ville blive farligt, for målmanden kunne ikke nå at reagere. Men det var også lidt heldigt, siger Kevin De Bruyne.
Efterfølgende gjorde Riyad Mahrez det til 2-1 på et frispark.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
