Guardiola efter vigtigt PSG-skalp: Vi var presset

Pep Guardiola roser sine spillere for at ændre mentalitet undervejs i CL-semifinalen mod Paris Saint-Germain.



Det var nerver, der gjorde, at Manchester City kom skævt fra start i onsdagens Champions League-semifinale ude mod Paris Saint-Germain.

Det siger City-manager Pep Guardiola, som kunne se sine spillere ryste nerverne af sig og vende 0-1 til en 2-1-sejr i løbet af anden halvleg.

PSG tog føringen efter et kvarter og havde flere chancer for at udbygge den, inden Manchester City kom med et modsvar.

– Vi følte, at vi var under pres, efter at de fik det første mål. Vi brugte for mange berøringer på at flytte bolden, og for mange af vores spillere var det første gang, at de spillede en Champions League-semifinale.

– Nogle gange har man brug for at være lidt mere afslappet for at kunne være sig selv. Vi var ikke helt frigjorte.

– De sidste ti minutter af første halvleg var bedre, og anden halvleg var fantastisk. Vi scorede to mål og vandt på udebane, men vi har stadig et hårdt arbejde foran os om seks dage, siger Guardiola i et interview vist på TV3+ med henvisning til returkampen på tirsdag.

Manchester City-stjernen Kevin De Bruyne er enig med sin manager i, at flere af englændernes spillere ikke helt var sig selv i kampens første halve time.

– På det her tidspunkt i turneringen er der et stort pres, og det var der måske nogle af drengene, som mærkede.

– Det var først efter 30 minutter, da vi lavede nogle justeringer, at vi kom bedre med i kampen igen, og vi havde også en god mulighed ved Phil Foden. I anden halvleg spillede vi med større selvtillid og tålmodighed, og så kom åbningerne til os, siger Kevin De Bruyne.

Belgieren stod selv bag udligningen til 1-1, da hans indlæg sejlede hele vejen i mål.

– Jeg prøvede bare at sende den inde i det rigtige område til mine holdkammerater, og uanset om de ville ramme den eller ej, så vidste jeg, at det ville blive farligt, for målmanden kunne ikke nå at reagere. Men det var også lidt heldigt, siger Kevin De Bruyne.

Efterfølgende gjorde Riyad Mahrez det til 2-1 på et frispark.

/ritzau/






Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Forhandler om Albert Grønbæk

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Erik ten Hag jagter dansker

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog