Guardiola om piratplaner: Det er ikke sport

Det er ifølge Manchester City-manager Pep Guardiola ikke sport, når du ikke risikerer noget ved at tabe.



Manchester City er blandt de 12 europæiske storklubber, der har planer om at lancere deres egen udbryderliga, men klubejerne har i hvert fald ikke i alle tilfælde klappet planerne af med deres mest centrale ansatte.

Tirsdag udtrykker City-manager Pep Guardiola foragt for udbryderkonceptet, hvor 15 klubber skal være en fast del af Super League.

– Det er ikke sport, når der ikke er noget forhold mellem indsats og belønning. Det er ikke sport, når du ikke risikerer noget ved at tabe.

– Det er ikke rigtigt, at succes er garanteret for nogle udvalgte klubber, og det er indtrykket, jeg får af pressemeddelelsen, siger Pep Guardiola på et pressemøde ifølge nyhedsbureauet NTB.

Nyheden fra de 12 klubber kom natten til mandag, og kun få timer før hørte Guardiola om planerne.

– Nogle timer i forvejen fik jeg besked om, at der ville komme en pressemeddelelse. Den er der nu, men ingen taler om detaljerne, og hvad de tænker at gøre og skabe. Det er situationen, vi har nu.

6 af de 12 klubber er fra England, men ifølge Guardiola er det ikke de seks managere i Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea, Tottenham og Manchester City, man skal spørge til planerne.

– Ole, Jürgen, Mikel, Thomas, Ryan og jeg er ikke de rette til at svare på spørgsmålene, siger Guardiola med henvisning til de seks managere.

– Det må klubpræsidenterne gøre. Det er ikke komfortabelt for os, når vi ikke har mere information. Havde jeg information, svarede jeg gerne på alt.

Liverpool-manager Jürgen Klopp udtalte sig skeptisk over en udbryderliga allerede i 2019, og mandag aften sagde han, at hans holdning fortsat var den samme.

– Min holdning har ikke ændret sig. Jeg hørte første gang om det i går (søndag, red), og indtil videre har vi kun fået en smule information – mere eller mindre det, man har kunnet læse i aviserne, sagde Klopp ifølge Sky Sports.

– Det er en svær en. Folk er ikke glade for det, og det kan jeg forstå, men jeg kan ikke sige så meget mere om det. Hverken jeg eller spillerne har været involveret i det.

15 af de 20 deltagende klubber i Super League skal ifølge planen være medstiftende hold. Dermed søger klubberne yderligere tre hold for at lande på de 15 hold.

Ud over de engelske klubber er Juventus, Inter og Milan fra Italien og de spanske klubber FC Barcelona, Real Madrid og Atlético Madrid blandt de 12 klubber.

/ritzau/





Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent




LIVE

LIVE: Ikke sket i over 28 år

OB – Randers FC

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

OB siger farvel til seks spillere

Fik blackout på Brøndby Stadion

Manchester United sætter Chelsea på plads

Det er aldrig sket før

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Chelsea – Manchester United

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Steve Cooper storroser stjerne

Mål i begge ender i Farum

‘Det drømmer alle om’

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie