Guardiola-forbandelsen: Slutter den i aften?

Under Pep Guardiola har Manchester City aldrig været længere end kvartfinalen i Champions League.



Når snakken falder på verdens bedste fodboldtrænere, vil de fleste formentlig nævne Manchester Citys Pep Guardiola som en af de første.

Den spanske træner er både i den brede befolkning og blandt trænerkolleger højt agtet og respekteret for sin evne til at skabe resultater med offensiv og teknisk betonet fodbold.

Det fik i 2016 Manchester City til at udstyre Guardiola med en kæmpe kontrakt. Han var træneren, som kunne og skulle skaffe de stenrige ejere fra Abu Dhabi klubfodboldens hellige gral, Champions League-trofæet.

– Lige fra da jeg kom hertil, har jeg fået at vide af ejerne, at jeg skal vinde Champions League, har Guardiola fortalt.

Men når han onsdag sender sine udvalgte på banen i Dortmund for at forsvare en 2-1-føring i dobbeltopgøret mod Borussia Dortmund, er det i håbet om for første gang at nå frem til semifinalerne. I femte forsøg.

Faktum er nemlig, at trods smuk fodbold og verdensstjerner over hele holdkortet har City og Guardiola skuffet fire ud af fire gange i klubfodboldens fineste turnering.

I gruppespillene har man vadet igennem som et ægte storhold, men en ottendedelsfinale og tre kvartfinaler på stribe harmonerer slet ikke med den selvforståelse, der er i klubben.

– Nyt år, samme resultat, lød det bittert fra midtbanestjernen Kevin De Bruyne, da holdet i sidste sæson blev slået ud af Lyon.

Den 29-årige belgier forlængede for nylig sin kontrakt frem til 2025. Ved den lejlighed efterlod han ingen tvivl om sine ambitioner med klubben.

– At vinde alt, svarede han prompte, da han blev spurgt til, hvad målet var for ham i City.

Hverken Guardiola eller de højtbetalte stjernespillere er tilfredse med “bare” at vinde Premier League i denne sæson. Det har de prøvet to gange og er på vej til en tredje titel. Men det er ikke det, holdet er købt ind til.

– Vi er virkelig fokuserede på at vinde, at levere en god præstation og blive verdens bedste hold, siger den engelske angriber Raheem Sterling inden returkampen i Tyskland ifølge Reuters.

Leeds-manager Marcelo Bielsa, sagde for nylig til Marca om Guardiola:

– Han er en magisk mand. Den måde, han fortolker spillet, og de ting, han indarbejder, gør, at man forelsker sig i fodbold.

/ritzau/





Officielt: Højlund får ny stjernetræner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

AGF-scoop: Hijackede transfer