Guld-Glen efter pokaltriumf: Har allerede tankerne på næste kamp

Der er ikke meget tid til at fejre SønderjyskEs første pokaltitel i klubbens historie for cheftræner Glen Riddersholm.



Glen Riddersholm ledte SønderjyskE til pokaltitlen onsdag aften med en sejr over AaB, men cheftræneren er allerede videre i teksten.

Det forklarer han til TV3 Sport.

– Jeg lever så meget i det her, at jeg allerede har tankerne på lørdagens kamp. Det er sådan trænere fungerer. Jeg er glad, men jeg er videre til næste kamp, da jeg kan se vi mangler Julius (Eskesen, red.) og nogle andre spillere, siger Riddersholm.

– Det kan være, jeg kigger mig tilbage og ser, hvad jeg har været med til at skabe, når jeg bliver gammel.

Sønderjyderne løb med titlen som pokalvindere på to mål af Anders K. Jacobsen.

Den erfarne angriber kom til SønderjyskE fra OB i vinter, og efter en telefonsamtale var Riddersholm sikker i sin sag med at hente ham

– Han overbeviste mig i en telefon samtale, hvor han sagde, at han stadig var sulten. Det var vigtigt for mig at høre.

– Med en erfaren herre som AK skal jeg ikke lære ham at spille fodbold. En gut som ham lever på sit instinkt og skal have lov til at være frigjort.

I anden halvleg af pokalfinalen blev SønderjyskE reduceret til 10 mand. Julius Eskesen fik sit andet gule kort for film og måtte derfor se resten af kampen fra sidelinjen.

Riddersholm var ikke tilfreds med det første gule kort til Eskesen, og det røde kort var heller ikke på sin plads ifølge cheftræneren.

– Jeg er uforstående over for, at vi får et rødt kort. 

På lørdag skal Riddersholm igen spille en vigtig kamp. Denne gælder det kampen om overlevelse i 3F Superligaen, når de hjemme tager imod OB på Sydbank Park.

Kampen fløjtes i gang klokken 18.00.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Et markant problem for Silkeborg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Randers FC – Vejle Boldklub

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg