FARUM (Tipsbladet): ‘Ghost Town Boy’.
Det kunne lyde som titlen på en film, men det er rent faktisk 18-årige Prince Amoako Juniors kaldenavn.
Et talent med et kæmpe potentiale, som FC Nordsjælland har skrevet kontrakt med.
Det kunne Tipsbladet afsløre onsdag på hans 18-års fødselsdag.
Ghaneseren har været på FC Nordsjællands træningslejr i vinterpausen, og han var sågar med i en træningskamp mod B.93 i januar.
Men hvem er den talentfulde ghaneser, og hvilke forventninger er der til guldfuglen i FC Nordsjælland?
– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.
– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, fortæller FC Nordsjælland Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet efter torsdagens træning.
Hvornår forventer du, at han skal spille for FC Nordsjælland?
– Det må vi se. Lige nu går hans genoptræning uden tilbageslag indtil nu. Vi bygger ham op stille og roligt, så vi vil ikke forcere noget.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig Superliga-profil
FC Nordsjælland-træneren er dybt imponeret over stortalentet, og han har store forventninger til den unge offensivspiller.
– Han har bevist, I de kampe, som vi har set ham og de træninger, hvor vi har haft ham med, at han er længere fremme i udviklingen i forhold til andre. Det gør det interessant, og så er vi spændt på, hvor højt der er til loftet.
– Han ser rigtig spændende, men det er der mange, der gør. Vores 06- og 07-årgange er rigtig interessante, og vi har noget topniveau og bredde. Ingen ved, hvem der når det højeste niveau, men vi har nogle, som vi, tror på, kommer til det.
Ser du Prince Amoako Junior som en kommende profil hos jer og i Superligaen?
– Det håber vi på. Det har vi set fra ham, afslutter FC Nordsjælland-cheftræneren.
Ghaneseren har i en længere periode været en del af FC Nordsjællands akademi i Afrika, men nu får han chancen i Danmark.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland sikret sig Junior foran flere storklubber i udlandet.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
Her kan du se de danske hold i Europa
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL