Guldfugl til Superliga-klub: I kan godt glæde jer!

Tipsbladet har afsløret, at FC Nordsjælland har skrevet kontrakt med 18-årige Prince Amoako Junior, og Superliga-fans kan godt begynde at glæde sig, mener cheftræner Jens Fønsskov Olsen.



FARUM (Tipsbladet): ‘Ghost Town Boy’.

Det kunne lyde som titlen på en film, men det er rent faktisk 18-årige Prince Amoako Juniors kaldenavn.

Et talent med et kæmpe potentiale, som FC Nordsjælland har skrevet kontrakt med.

Det kunne Tipsbladet afsløre onsdag på hans 18-års fødselsdag.

Ghaneseren har været på FC Nordsjællands træningslejr i vinterpausen, og han var sågar med i en træningskamp mod B.93 i januar.

Men hvem er den talentfulde ghaneser, og hvilke forventninger er der til guldfuglen i FC Nordsjælland?

– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.

– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, fortæller FC Nordsjælland Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet efter torsdagens træning.

Hvornår forventer du, at han skal spille for FC Nordsjælland?

– Det må vi se. Lige nu går hans genoptræning uden tilbageslag indtil nu. Vi bygger ham op stille og roligt, så vi vil ikke forcere noget.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig Superliga-profil

FC Nordsjælland-træneren er dybt imponeret over stortalentet, og han har store forventninger til den unge offensivspiller.

– Han har bevist, I de kampe, som vi har set ham og de træninger, hvor vi har haft ham med, at han er længere fremme i udviklingen i forhold til andre. Det gør det interessant, og så er vi spændt på, hvor højt der er til loftet.

– Han ser rigtig spændende, men det er der mange, der gør. Vores 06- og 07-årgange er rigtig interessante, og vi har noget topniveau og bredde. Ingen ved, hvem der når det højeste niveau, men vi har nogle, som vi, tror på, kommer til det.

Ser du Prince Amoako Junior som en kommende profil hos jer og i Superligaen?

– Det håber vi på. Det har vi set fra ham, afslutter FC Nordsjælland-cheftræneren.

Ghaneseren har i en længere periode været en del af FC Nordsjællands akademi i Afrika, men nu får han chancen i Danmark.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland sikret sig Junior foran flere storklubber i udlandet.





Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK




AC_Horsens_1 LIVE

LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Han er færdig i Brøndby

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Spår stor transferaktivitet i FC København

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg