Guldfugl til Superliga-klub: I kan godt glæde jer!

Tipsbladet har afsløret, at FC Nordsjælland har skrevet kontrakt med 18-årige Prince Amoako Junior, og Superliga-fans kan godt begynde at glæde sig, mener cheftræner Jens Fønsskov Olsen.



FARUM (Tipsbladet): ‘Ghost Town Boy’.

Det kunne lyde som titlen på en film, men det er rent faktisk 18-årige Prince Amoako Juniors kaldenavn.

Et talent med et kæmpe potentiale, som FC Nordsjælland har skrevet kontrakt med.

Det kunne Tipsbladet afsløre onsdag på hans 18-års fødselsdag.

Ghaneseren har været på FC Nordsjællands træningslejr i vinterpausen, og han var sågar med i en træningskamp mod B.93 i januar.

Men hvem er den talentfulde ghaneser, og hvilke forventninger er der til guldfuglen i FC Nordsjælland?

– Jeg tror bare, at jeg vil sige, indtil I ser ham, at der er rigtig meget at glæde sig til. Han er en spændende og kreativ spiller, og så er han en dygtig afslutter. Han kan spille i små rum og på flere positioner oppe foran.

– Han er dygtig relationelt og har noget fart. Derudover kan han faktisk klare sig ret godt defensivt, og så er han en dygtig presspiller. Han har en rigtig fin pakke, der skal vænne sig til at spille seniorfodbold. Når han kommer tilbage på banen, forventer vi, at det kommer til at gå ret hurtigt, fortæller FC Nordsjælland Jens Fønsskov Olsen til Tipsbladet efter torsdagens træning.

Hvornår forventer du, at han skal spille for FC Nordsjælland?

– Det må vi se. Lige nu går hans genoptræning uden tilbageslag indtil nu. Vi bygger ham op stille og roligt, så vi vil ikke forcere noget.

Artiklen fortsætter under billedet.

Mulig Superliga-profil

FC Nordsjælland-træneren er dybt imponeret over stortalentet, og han har store forventninger til den unge offensivspiller.

– Han har bevist, I de kampe, som vi har set ham og de træninger, hvor vi har haft ham med, at han er længere fremme i udviklingen i forhold til andre. Det gør det interessant, og så er vi spændt på, hvor højt der er til loftet.

– Han ser rigtig spændende, men det er der mange, der gør. Vores 06- og 07-årgange er rigtig interessante, og vi har noget topniveau og bredde. Ingen ved, hvem der når det højeste niveau, men vi har nogle, som vi, tror på, kommer til det.

Ser du Prince Amoako Junior som en kommende profil hos jer og i Superligaen?

– Det håber vi på. Det har vi set fra ham, afslutter FC Nordsjælland-cheftræneren.

Ghaneseren har i en længere periode været en del af FC Nordsjællands akademi i Afrika, men nu får han chancen i Danmark.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Nordsjælland sikret sig Junior foran flere storklubber i udlandet.





FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Schweiz sender Colombia ud af VM