Tøj fra aflyst guldfest kan ende til destruktion

FC Midtjylland vil helst undgå uheldige billeder på nettet og sender derfor ubrugt guldtøj til destruktion.



Der går sjældent mange minutter, fra slutfløjtet lyder i en pokalfinale eller sidste superligarunde, til spillere og trænere fra mesterholdet står med guldtrøjer, kasketter og parykker på.

Og ofte fylder fansene hurtigt derefter gadebilledet med spritnye trøjer til minde om den store dag.

Men når Superliga-titlen som i år balancerer på en knivsæg, er flere hold nødt til at forberede sig på festen. Og så ser meget af det indkøbte guldtøj aldrig dagens lys, forklarer FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen.

– Umiddelbart er det noget, man destruerer og aldrig viser frem, siger han.

Brøndby og FC Midtjylland har før sidste runde søndag samme antal point, men midtjydernes målscore er markant ringere, og reelt kan de ikke selv afgøre det.

Af samme årsag har FC Midtjylland købt konservativt ind denne gang.

Kun når klubben har skæbnen i egne hænder, står lageret af guldmerchandise klar, og til søndag er der derfor blot skaffet en bunke trøjer til spillerne i tilfælde af en triumf.

– Vi vil undgå den situation, hvor vi har flere tusinde trøjer, vi skal destruere, lyder det fra Jacob Jørgensen.

Noget anderledes forholder det sig i en pokalfinale, hvor man bliver nødt til at forberede sig på at vinde og derfor kan stå tilbage med mange ubrugelige souvenirs, tilføjer han.

Spørgsmålet er, om der generelt kunne findes et mere bæredygtigt alternativ til at skaffe trøjerne af vejen.

– Vi synes, at der findes mange gode initiativer, og vi sender blandt andet meget sportsudstyr til Afrika.

– Men vi synes ikke, at det ville klæde nogen, at der løb nogen rundt med FC Midtjylland-trøjer, hvor der står ”Dansk mester 2024”, hvis vi ikke bliver det. Det ville vi faktisk synes, var åndssvagt, og der kunne komme nogle uheldige billeder af det, som vi ikke synes, ville være til gavn for nogen, siger han.

Også AGF ville undgå at stå med for mange ubrugelige varer, da klubben tidligere i maj stod i pokalfinalen med mulighed for at vinde sin første titel i 28 år.

Aarhusianerne havde hverken fået forproduceret guldtrøjer eller sjove hatte til spillere og fans, fortæller marketingdirektør Asger Munkholm.

– Vi har ikke købt 10.000 pokalvindertrøjer hjem, som nu skal ligge i en container og rådne. Det ville være ressourcespild, hvis vi så tabte, som vi gjorde, og i vores hoveder ville det være at "jinxe" det alt for meget, siger han.

Tilovers var til gengæld en del trøjer med motiv af selve finalen, som ikke var blevet solgt op til kampen.

Og de har ikke overraskende været knap så attraktive siden. Men som en del af AGF's bæredygtighedsstrategi bliver de genanvendt, understreger Asger Munkholm.

– Vi står selvfølgelig med nogle varer, vi ikke kan bruge, og der har vi et program for, hvordan vi kommer af med dem på den mest forsvarlige måde, siger marketingdirektøren.

Brøndby ønsker ikke at oplyse om sine indkøb og forberedelser før søndagens matchbold mod AGF og konstaterer blot i et skriftligt svar, at klubben "ikke har vundet noget endnu".

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Stor transfer kollapser

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Tæt på en falliterklæring, FCK

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

“Han skal være 3.000 gange bedre”



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Han er på vej væk fra AGF

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Per Frimann hylder Brøndby

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Forlader AGF – lægetjek booket

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Afviser kæmpebud

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Brøndby afviser to danske klubber

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

Londonderby med mål

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Jakub Trefil skifter til Danmark

Viborg præsenterer ny spiller

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue