Der går sjældent mange minutter, fra slutfløjtet lyder i en pokalfinale eller sidste superligarunde, til spillere og trænere fra mesterholdet står med guldtrøjer, kasketter og parykker på.
Og ofte fylder fansene hurtigt derefter gadebilledet med spritnye trøjer til minde om den store dag.
Men når Superliga-titlen som i år balancerer på en knivsæg, er flere hold nødt til at forberede sig på festen. Og så ser meget af det indkøbte guldtøj aldrig dagens lys, forklarer FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen.
– Umiddelbart er det noget, man destruerer og aldrig viser frem, siger han.
Brøndby og FC Midtjylland har før sidste runde søndag samme antal point, men midtjydernes målscore er markant ringere, og reelt kan de ikke selv afgøre det.
Af samme årsag har FC Midtjylland købt konservativt ind denne gang.
Kun når klubben har skæbnen i egne hænder, står lageret af guldmerchandise klar, og til søndag er der derfor blot skaffet en bunke trøjer til spillerne i tilfælde af en triumf.
– Vi vil undgå den situation, hvor vi har flere tusinde trøjer, vi skal destruere, lyder det fra Jacob Jørgensen.
Noget anderledes forholder det sig i en pokalfinale, hvor man bliver nødt til at forberede sig på at vinde og derfor kan stå tilbage med mange ubrugelige souvenirs, tilføjer han.
Spørgsmålet er, om der generelt kunne findes et mere bæredygtigt alternativ til at skaffe trøjerne af vejen.
– Vi synes, at der findes mange gode initiativer, og vi sender blandt andet meget sportsudstyr til Afrika.
– Men vi synes ikke, at det ville klæde nogen, at der løb nogen rundt med FC Midtjylland-trøjer, hvor der står ”Dansk mester 2024”, hvis vi ikke bliver det. Det ville vi faktisk synes, var åndssvagt, og der kunne komme nogle uheldige billeder af det, som vi ikke synes, ville være til gavn for nogen, siger han.
Også AGF ville undgå at stå med for mange ubrugelige varer, da klubben tidligere i maj stod i pokalfinalen med mulighed for at vinde sin første titel i 28 år.
Aarhusianerne havde hverken fået forproduceret guldtrøjer eller sjove hatte til spillere og fans, fortæller marketingdirektør Asger Munkholm.
– Vi har ikke købt 10.000 pokalvindertrøjer hjem, som nu skal ligge i en container og rådne. Det ville være ressourcespild, hvis vi så tabte, som vi gjorde, og i vores hoveder ville det være at "jinxe" det alt for meget, siger han.
Tilovers var til gengæld en del trøjer med motiv af selve finalen, som ikke var blevet solgt op til kampen.
Og de har ikke overraskende været knap så attraktive siden. Men som en del af AGF's bæredygtighedsstrategi bliver de genanvendt, understreger Asger Munkholm.
– Vi står selvfølgelig med nogle varer, vi ikke kan bruge, og der har vi et program for, hvordan vi kommer af med dem på den mest forsvarlige måde, siger marketingdirektøren.
Brøndby ønsker ikke at oplyse om sine indkøb og forberedelser før søndagens matchbold mod AGF og konstaterer blot i et skriftligt svar, at klubben "ikke har vundet noget endnu".
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
AVIS
Kan købes til spotpris
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
EKSKLUSIVT
Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
LIGE NU
Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen