Der går sjældent mange minutter, fra slutfløjtet lyder i en pokalfinale eller sidste superligarunde, til spillere og trænere fra mesterholdet står med guldtrøjer, kasketter og parykker på.
Og ofte fylder fansene hurtigt derefter gadebilledet med spritnye trøjer til minde om den store dag.
Men når Superliga-titlen som i år balancerer på en knivsæg, er flere hold nødt til at forberede sig på festen. Og så ser meget af det indkøbte guldtøj aldrig dagens lys, forklarer FC Midtjyllands kommercielle direktør, Jacob Jørgensen.
– Umiddelbart er det noget, man destruerer og aldrig viser frem, siger han.
Brøndby og FC Midtjylland har før sidste runde søndag samme antal point, men midtjydernes målscore er markant ringere, og reelt kan de ikke selv afgøre det.
Af samme årsag har FC Midtjylland købt konservativt ind denne gang.
Kun når klubben har skæbnen i egne hænder, står lageret af guldmerchandise klar, og til søndag er der derfor blot skaffet en bunke trøjer til spillerne i tilfælde af en triumf.
– Vi vil undgå den situation, hvor vi har flere tusinde trøjer, vi skal destruere, lyder det fra Jacob Jørgensen.
Noget anderledes forholder det sig i en pokalfinale, hvor man bliver nødt til at forberede sig på at vinde og derfor kan stå tilbage med mange ubrugelige souvenirs, tilføjer han.
Spørgsmålet er, om der generelt kunne findes et mere bæredygtigt alternativ til at skaffe trøjerne af vejen.
– Vi synes, at der findes mange gode initiativer, og vi sender blandt andet meget sportsudstyr til Afrika.
– Men vi synes ikke, at det ville klæde nogen, at der løb nogen rundt med FC Midtjylland-trøjer, hvor der står ”Dansk mester 2024”, hvis vi ikke bliver det. Det ville vi faktisk synes, var åndssvagt, og der kunne komme nogle uheldige billeder af det, som vi ikke synes, ville være til gavn for nogen, siger han.
Også AGF ville undgå at stå med for mange ubrugelige varer, da klubben tidligere i maj stod i pokalfinalen med mulighed for at vinde sin første titel i 28 år.
Aarhusianerne havde hverken fået forproduceret guldtrøjer eller sjove hatte til spillere og fans, fortæller marketingdirektør Asger Munkholm.
– Vi har ikke købt 10.000 pokalvindertrøjer hjem, som nu skal ligge i en container og rådne. Det ville være ressourcespild, hvis vi så tabte, som vi gjorde, og i vores hoveder ville det være at "jinxe" det alt for meget, siger han.
Tilovers var til gengæld en del trøjer med motiv af selve finalen, som ikke var blevet solgt op til kampen.
Og de har ikke overraskende været knap så attraktive siden. Men som en del af AGF's bæredygtighedsstrategi bliver de genanvendt, understreger Asger Munkholm.
– Vi står selvfølgelig med nogle varer, vi ikke kan bruge, og der har vi et program for, hvordan vi kommer af med dem på den mest forsvarlige måde, siger marketingdirektøren.
Brøndby ønsker ikke at oplyse om sine indkøb og forberedelser før søndagens matchbold mod AGF og konstaterer blot i et skriftligt svar, at klubben "ikke har vundet noget endnu".
/ritzau/
LIVE
LIVE: Fyring på vej? Aflyser kamp
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
FC København skriver kontrakt med juvel
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
Betyder det David Nielsen-fyring?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
I chok: Har aldrig set lignende
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’