Viborg FF – AGF 1-1 (1-0)
1-0 Magnus Westergaard (25.)
1-1 Tobias Bech (67.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
I Viborg FF må man knibe sig en smule i armen over, at det lykkedes at få Thomas Jørgensen til klubben fra FC København i sommerens transfervindue. Wow, hvor er han bare et stort talent, den 19-årige midtbanespiller. Han traf mange kloge beslutninger mod AGF og udstrålede modenhed sin unge alder til trods. Nu mangler han bare at blive bygget op til at kunne spille 90 minutter i en fodboldkamp.
Når vi nu er ved at uddele roser til Viborg-spillerne, må der unægteligt også ryge et skulderklap i retning af Oscar Hedvall for en fuldstændig fantastisk redning i første halvleg, da han på magisk vis forhindrede Kristian Arnstads helflugter. Hedvall så til gengæld meget skyldig ud ved AGF's udligning, så han er ikke i spil til fidusbamsen, men den der redning? Fremragende!
AGF:
Tobias Bech scorede mod sin tidligere klub, og modsat i sidste sæson ville han gerne fejre det denne gang. AGF-profilen kunne også juble over sin egen præstation, der igen var særdeles strålende. Tobias Bech var klart den farligste AGF-spiller i Viborg, og det er lige før, det ikke er givet, at Patrick Mortensen bliver århusiansk topscorer i denne sæson. Også Felix Beijmo spillede en fin kamp.
Kampens værste:
Altså, hvad i alverden er det, der foregår, Renato Junior? Alene i første halvleg måtte spillet afbrydes en håndfuld gange, fordi Viborgs brasilianer havde dasket en AGF-spiller i græsset grundet alt for store armbevægelser. Og han fik ikke engang en advarsel for det. Det var decideret uklædeligt og hører ingen steder hjemme, selv om der ikke var tale om slag som dem, man ser i en boksering. Som fodboldspiller har man naturligvis også et ansvar for at passe på sine modspillere. Gad vide, om det var bevidst af Renato Junior, at han forsøgte at provokere AGF'erne?
I det hele taget var det en første halvleg med vanvittigt mange slag til ansigtet og feje tricks i duellerne, som ofte var ufine. Det var en virkelig, virkelig grim halvleg – det er lige før, TV 2 Play bør overveje at tage råbåndet af de første 45 minutter og smide direkte i skraldespanden.
Kampens detalje:
Fem sekunder! Så lang tid tog det, fra kampen blev fløjtet op, til der første gang måtte blæses af på grund af en uren nærkamp. AGF-spilleren Nicolai Poulsen havde et sammenstød med hjemmeholdets Renato Junior og røg så en tur i græsset.
Så fik man ligesom et vink med en vognstang om, hvad der ventede i domkirkebyen denne søndag. Det var en fodboldkamp med en skønhed på højde med et trafikuheld.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT