Gutter, for fanden, stop nu med at slå hinanden!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Viborg FF og AGF.



Viborg FF – AGF 1-1 (1-0)

1-0 Magnus Westergaard (25.)

1-1 Tobias Bech (67.)

Kampens bedste:

Viborg FF:
I Viborg FF må man knibe sig en smule i armen over, at det lykkedes at få Thomas Jørgensen til klubben fra FC København i sommerens transfervindue. Wow, hvor er han bare et stort talent, den 19-årige midtbanespiller. Han traf mange kloge beslutninger mod AGF og udstrålede modenhed sin unge alder til trods. Nu mangler han bare at blive bygget op til at kunne spille 90 minutter i en fodboldkamp.

Når vi nu er ved at uddele roser til Viborg-spillerne, må der unægteligt også ryge et skulderklap i retning af Oscar Hedvall for en fuldstændig fantastisk redning i første halvleg, da han på magisk vis forhindrede Kristian Arnstads helflugter. Hedvall så til gengæld meget skyldig ud ved AGF's udligning, så han er ikke i spil til fidusbamsen, men den der redning? Fremragende! 

AGF:
Tobias Bech scorede mod sin tidligere klub, og modsat i sidste sæson ville han gerne fejre det denne gang. AGF-profilen kunne også juble over sin egen præstation, der igen var særdeles strålende. Tobias Bech var klart den farligste AGF-spiller i Viborg, og det er lige før, det ikke er givet, at Patrick Mortensen bliver århusiansk topscorer i denne sæson. Også Felix Beijmo spillede en fin kamp. 

Kampens værste:
Altså, hvad i alverden er det, der foregår, Renato Junior? Alene i første halvleg måtte spillet afbrydes en håndfuld gange, fordi Viborgs brasilianer havde dasket en AGF-spiller i græsset grundet alt for store armbevægelser. Og han fik ikke engang en advarsel for det. Det var decideret uklædeligt og hører ingen steder hjemme, selv om der ikke var tale om slag som dem, man ser i en boksering. Som fodboldspiller har man naturligvis også et ansvar for at passe på sine modspillere. Gad vide, om det var bevidst af Renato Junior, at han forsøgte at provokere AGF'erne? 

I det hele taget var det en første halvleg med vanvittigt mange slag til ansigtet og feje tricks i duellerne, som ofte var ufine. Det var en virkelig, virkelig grim halvleg – det er lige før, TV 2 Play bør overveje at tage råbåndet af de første 45 minutter og smide direkte i skraldespanden. 

Kampens detalje: 
Fem sekunder! Så lang tid tog det, fra kampen blev fløjtet op, til der første gang måtte blæses af på grund af en uren nærkamp. AGF-spilleren Nicolai Poulsen havde et sammenstød med hjemmeholdets Renato Junior og røg så en tur i græsset.

Så fik man ligesom et vink med en vognstang om, hvad der ventede i domkirkebyen denne søndag. Det var en fodboldkamp med en skønhed på højde med et trafikuheld. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Sker for første gang i 20 år for Real Betis