Viborg FF – AGF 1-1 (1-0)
1-0 Magnus Westergaard (25.)
1-1 Tobias Bech (67.)
Kampens bedste:
Viborg FF:
I Viborg FF må man knibe sig en smule i armen over, at det lykkedes at få Thomas Jørgensen til klubben fra FC København i sommerens transfervindue. Wow, hvor er han bare et stort talent, den 19-årige midtbanespiller. Han traf mange kloge beslutninger mod AGF og udstrålede modenhed sin unge alder til trods. Nu mangler han bare at blive bygget op til at kunne spille 90 minutter i en fodboldkamp.
Når vi nu er ved at uddele roser til Viborg-spillerne, må der unægteligt også ryge et skulderklap i retning af Oscar Hedvall for en fuldstændig fantastisk redning i første halvleg, da han på magisk vis forhindrede Kristian Arnstads helflugter. Hedvall så til gengæld meget skyldig ud ved AGF's udligning, så han er ikke i spil til fidusbamsen, men den der redning? Fremragende!
AGF:
Tobias Bech scorede mod sin tidligere klub, og modsat i sidste sæson ville han gerne fejre det denne gang. AGF-profilen kunne også juble over sin egen præstation, der igen var særdeles strålende. Tobias Bech var klart den farligste AGF-spiller i Viborg, og det er lige før, det ikke er givet, at Patrick Mortensen bliver århusiansk topscorer i denne sæson. Også Felix Beijmo spillede en fin kamp.
Kampens værste:
Altså, hvad i alverden er det, der foregår, Renato Junior? Alene i første halvleg måtte spillet afbrydes en håndfuld gange, fordi Viborgs brasilianer havde dasket en AGF-spiller i græsset grundet alt for store armbevægelser. Og han fik ikke engang en advarsel for det. Det var decideret uklædeligt og hører ingen steder hjemme, selv om der ikke var tale om slag som dem, man ser i en boksering. Som fodboldspiller har man naturligvis også et ansvar for at passe på sine modspillere. Gad vide, om det var bevidst af Renato Junior, at han forsøgte at provokere AGF'erne?
I det hele taget var det en første halvleg med vanvittigt mange slag til ansigtet og feje tricks i duellerne, som ofte var ufine. Det var en virkelig, virkelig grim halvleg – det er lige før, TV 2 Play bør overveje at tage råbåndet af de første 45 minutter og smide direkte i skraldespanden.
Kampens detalje:
Fem sekunder! Så lang tid tog det, fra kampen blev fløjtet op, til der første gang måtte blæses af på grund af en uren nærkamp. AGF-spilleren Nicolai Poulsen havde et sammenstød med hjemmeholdets Renato Junior og røg så en tur i græsset.
Så fik man ligesom et vink med en vognstang om, hvad der ventede i domkirkebyen denne søndag. Det var en fodboldkamp med en skønhed på højde med et trafikuheld.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko