Gutter, for fanden, stop nu med at slå hinanden!

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-kampen mellem Viborg FF og AGF.



Viborg FF – AGF 1-1 (1-0)

1-0 Magnus Westergaard (25.)

1-1 Tobias Bech (67.)

Kampens bedste:

Viborg FF:
I Viborg FF må man knibe sig en smule i armen over, at det lykkedes at få Thomas Jørgensen til klubben fra FC København i sommerens transfervindue. Wow, hvor er han bare et stort talent, den 19-årige midtbanespiller. Han traf mange kloge beslutninger mod AGF og udstrålede modenhed sin unge alder til trods. Nu mangler han bare at blive bygget op til at kunne spille 90 minutter i en fodboldkamp.

Når vi nu er ved at uddele roser til Viborg-spillerne, må der unægteligt også ryge et skulderklap i retning af Oscar Hedvall for en fuldstændig fantastisk redning i første halvleg, da han på magisk vis forhindrede Kristian Arnstads helflugter. Hedvall så til gengæld meget skyldig ud ved AGF's udligning, så han er ikke i spil til fidusbamsen, men den der redning? Fremragende! 

AGF:
Tobias Bech scorede mod sin tidligere klub, og modsat i sidste sæson ville han gerne fejre det denne gang. AGF-profilen kunne også juble over sin egen præstation, der igen var særdeles strålende. Tobias Bech var klart den farligste AGF-spiller i Viborg, og det er lige før, det ikke er givet, at Patrick Mortensen bliver århusiansk topscorer i denne sæson. Også Felix Beijmo spillede en fin kamp. 

Kampens værste:
Altså, hvad i alverden er det, der foregår, Renato Junior? Alene i første halvleg måtte spillet afbrydes en håndfuld gange, fordi Viborgs brasilianer havde dasket en AGF-spiller i græsset grundet alt for store armbevægelser. Og han fik ikke engang en advarsel for det. Det var decideret uklædeligt og hører ingen steder hjemme, selv om der ikke var tale om slag som dem, man ser i en boksering. Som fodboldspiller har man naturligvis også et ansvar for at passe på sine modspillere. Gad vide, om det var bevidst af Renato Junior, at han forsøgte at provokere AGF'erne? 

I det hele taget var det en første halvleg med vanvittigt mange slag til ansigtet og feje tricks i duellerne, som ofte var ufine. Det var en virkelig, virkelig grim halvleg – det er lige før, TV 2 Play bør overveje at tage råbåndet af de første 45 minutter og smide direkte i skraldespanden. 

Kampens detalje: 
Fem sekunder! Så lang tid tog det, fra kampen blev fløjtet op, til der første gang måtte blæses af på grund af en uren nærkamp. AGF-spilleren Nicolai Poulsen havde et sammenstød med hjemmeholdets Renato Junior og røg så en tur i græsset.

Så fik man ligesom et vink med en vognstang om, hvad der ventede i domkirkebyen denne søndag. Det var en fodboldkamp med en skønhed på højde med et trafikuheld. 





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tjekkiet – Danmark

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Stor profil glad for Brøndby

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør