Søndag er det 30 år siden, at Danmark gik amok i eufori over EM-triumfen i 1992.
30 år siden at de danske landsholdsspillere efter udelukkelsen af Jugoslavien måtte aflyse deres ferie og rejse til Sverige, hvor de endte med at skabe en af fodboldhistoriens største sensationer.
Kulminationen kom en fredag aften i Göteborg, hvor John "Faxe" Jensen ramte bolden "lige i røven" og sendte Danmarks på sejrskurs mod Tyskland i finalen, der endte 2-0.
Derfor manglede det da også bare, at Jensens støvle i disse dage igen kan opleves på Nationalmuseet.
Umiddelbart efter sejren forgyldte og udstillede Nationalmuseet John "Faxe" Jensens støvler, og fra den 20. juni til 3. juli kan den ene støvle opleves samme sted.
Søndag kiggede "Faxe" tilmed forbi i anledningen af finalens jubilæumsdag.
Udstillingen på Nationalmuseet er en understregning af, hvor meget finalemålet kom til at betyde for Faxes karriere og hverdagsliv. Selv 30 år efter drømmetræffet.
Når "Faxe" går i supermarkedet for at handle, kan han sjældent gøre det uforstyrret.
– De tiårige knægte kommer hen og spørger om en autograf eller et billede. Så er det deres far, der har sendt dem over. Nogle siger også "fedt mål", fordi de har set det på YouTube. Det går igennem generationer, siger "Faxe".
– Jeg bliver ikke stoppet hver dag, men det er tit. Jeg er på en måde blevet en personificering på triumfen med det mål. men jeg bliver aldrig træt af det. Det har gjort så mange mennesker glade, og alle husker, hvor de var den aften.
Jubelscenen efter målet pryder også forsiden til bogen "Den ramte jeg sgu lige i røven", som udkom 23. juni.
Titlen hentyder til Jensens umiddelbare kommentar efter finalen, men faktisk var det den danske topscorer i turneringen, Henrik "Store" Larsen, der stod fader til udtrykket, da han slyngede det ud internt på holdet efter sit drømmemål mod Frankrig.
Det er en af bogens anekdoter fra et langt fodboldliv, der blandt andet talte otte mesterskaber med Brøndby som spiller, fire år i Arsenal, en assistentrolle under Michael Laudrup og et sensationelt mesterskab med Herfølge som spillende træner i 2000.
Selv uden EM i 1992 har "Faxe" et cv, som mange ville være stolte af, men hvad ville hans eftermæle egentlig have været uden målet i finalen?
– Jeg havde nok været på en anden hylde og været anset som en mere ordinær spiller, der havde vundet nogle mesterskaber og været med til at vinde EM. Jeg havde nok ikke haft den legendestatus, som jeg kan føle, jeg har. Det mål var prikken over i'et.
"Faxe" havde håbet at bruge EM som udstillingsvindue til at komme til engelsk fodbold, men han indrømmer, at det måske ikke var blevet en storklub som Arsenal uden finalemålet. Også selv om Arsenal havde fulgt ham op til EM.
– Uden målet var det måske ikke blevet Arsenal. De tænkte nok, "kan han score i EM-finalen, kan han score mange mål for Arsenal". Så scorede jeg ikke i to et halvt år, men fik credit alligevel og blev en slags kultfigur, fordi jeg arbejdede hårdt for holdet.
– Men når man siger "Faxe", vil folk nok altid tænke "ham, der ramte den lige i røven i finalen", mener den tidligere midtbanespiller.
Men fylder EM-triumfen så i virkeligheden uforholdsmæssigt meget, når man taler om en person, der i alt vandt ti danske mesterskaber, Europa Cuppen med Arsenal og i fællesskab med Michael Laudrup gjorde mange danske fodboldentusiaster til Getafe-fans fra 2007 og to år frem?
– Det synes jeg ikke, for det var prædikatet fra den øverste hylde.
– For den nørdede fan kom EM nok til at fylde for meget, og nogle glemte måske, at jeg også kunne spille fodbold. Ti mesterskaber vinder man trods alt ikke med et "lucky punch", det kræver hårdt arbejde og talent.
Det er da også den brede palet af oplevelser i fodboldverdenen, der gav "Faxe" lyst til at udgive sine erindringer.
Han fik sin første henvendelse med henblik på at skrive bogen for 13 år siden, men ville gerne vente, til karrieren var helt slut.
Nu er det tid, selv om "Faxe" stadig arbejder som scout for Arsenal og er frisk på endnu et trænerjob, hvis der eksempelvis skulle komme et godt tilbud fra USA.
– Jeg synes, jeg har mange gode historier, der ikke skal gå tabt, og som min kammerat sagde, "hvad hvis de ikke når at komme ud"?, med hentydning til man kan blive kørt ned eller blive syg i morgen.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket