Gyldent finalemål ændrede “Faxes” liv og karriere

Søndag er det 30 år siden, at John "Faxe" Jensens ramte bolden "lige i røven" og sendte Danmark mod EM-triumf.



Søndag er det 30 år siden, at Danmark gik amok i eufori over EM-triumfen i 1992.

30 år siden at de danske landsholdsspillere efter udelukkelsen af Jugoslavien måtte aflyse deres ferie og rejse til Sverige, hvor de endte med at skabe en af fodboldhistoriens største sensationer.

Kulminationen kom en fredag aften i Göteborg, hvor John "Faxe" Jensen ramte bolden "lige i røven" og sendte Danmarks på sejrskurs mod Tyskland i finalen, der endte 2-0.

Derfor manglede det da også bare, at Jensens støvle i disse dage igen kan opleves på Nationalmuseet.

Umiddelbart efter sejren forgyldte og udstillede Nationalmuseet John "Faxe" Jensens støvler, og fra den 20. juni til 3. juli kan den ene støvle opleves samme sted.

Søndag kiggede "Faxe" tilmed forbi i anledningen af finalens jubilæumsdag.

Udstillingen på Nationalmuseet er en understregning af, hvor meget finalemålet kom til at betyde for Faxes karriere og hverdagsliv. Selv 30 år efter drømmetræffet.

Når "Faxe" går i supermarkedet for at handle, kan han sjældent gøre det uforstyrret.

– De tiårige knægte kommer hen og spørger om en autograf eller et billede. Så er det deres far, der har sendt dem over. Nogle siger også "fedt mål", fordi de har set det på YouTube. Det går igennem generationer, siger "Faxe".

– Jeg bliver ikke stoppet hver dag, men det er tit. Jeg er på en måde blevet en personificering på triumfen med det mål. men jeg bliver aldrig træt af det. Det har gjort så mange mennesker glade, og alle husker, hvor de var den aften.

Jubelscenen efter målet pryder også forsiden til bogen "Den ramte jeg sgu lige i røven", som udkom 23. juni.

Titlen hentyder til Jensens umiddelbare kommentar efter finalen, men faktisk var det den danske topscorer i turneringen, Henrik "Store" Larsen, der stod fader til udtrykket, da han slyngede det ud internt på holdet efter sit drømmemål mod Frankrig.

Det er en af bogens anekdoter fra et langt fodboldliv, der blandt andet talte otte mesterskaber med Brøndby som spiller, fire år i Arsenal, en assistentrolle under Michael Laudrup og et sensationelt mesterskab med Herfølge som spillende træner i 2000.

Selv uden EM i 1992 har "Faxe" et cv, som mange ville være stolte af, men hvad ville hans eftermæle egentlig have været uden målet i finalen?

– Jeg havde nok været på en anden hylde og været anset som en mere ordinær spiller, der havde vundet nogle mesterskaber og været med til at vinde EM. Jeg havde nok ikke haft den legendestatus, som jeg kan føle, jeg har. Det mål var prikken over i'et.

"Faxe" havde håbet at bruge EM som udstillingsvindue til at komme til engelsk fodbold, men han indrømmer, at det måske ikke var blevet en storklub som Arsenal uden finalemålet. Også selv om Arsenal havde fulgt ham op til EM.

– Uden målet var det måske ikke blevet Arsenal. De tænkte nok, "kan han score i EM-finalen, kan han score mange mål for Arsenal". Så scorede jeg ikke i to et halvt år, men fik credit alligevel og blev en slags kultfigur, fordi jeg arbejdede hårdt for holdet.

– Men når man siger "Faxe", vil folk nok altid tænke "ham, der ramte den lige i røven i finalen", mener den tidligere midtbanespiller.

Men fylder EM-triumfen så i virkeligheden uforholdsmæssigt meget, når man taler om en person, der i alt vandt ti danske mesterskaber, Europa Cuppen med Arsenal og i fællesskab med Michael Laudrup gjorde mange danske fodboldentusiaster til Getafe-fans fra 2007 og to år frem?

– Det synes jeg ikke, for det var prædikatet fra den øverste hylde.

– For den nørdede fan kom EM nok til at fylde for meget, og nogle glemte måske, at jeg også kunne spille fodbold. Ti mesterskaber vinder man trods alt ikke med et "lucky punch", det kræver hårdt arbejde og talent.

Det er da også den brede palet af oplevelser i fodboldverdenen, der gav "Faxe" lyst til at udgive sine erindringer.

Han fik sin første henvendelse med henblik på at skrive bogen for 13 år siden, men ville gerne vente, til karrieren var helt slut.

Nu er det tid, selv om "Faxe" stadig arbejder som scout for Arsenal og er frisk på endnu et trænerjob, hvis der eksempelvis skulle komme et godt tilbud fra USA.

– Jeg synes, jeg har mange gode historier, der ikke skal gå tabt, og som min kammerat sagde, "hvad hvis de ikke når at komme ud"?, med hentydning til man kan blive kørt ned eller blive syg i morgen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Han er Tottenhams ønsketræner

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Kasper Hjulmand

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild stime før Danmark-brag

Stor profil glad for Brøndby

Klar på chokskifte

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dybt bekymret over VM i USA

Han er også færdig i FC København

Sendt hjem fra FC København-træning

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!

Dansk klub i salg – lægetjek booket

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Randers var tæt på – nu er han et monster

‘Vil du være multimillionær?’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

– Hele holdet er trygge ved ham

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark