Gyldent finalemål ændrede “Faxes” liv og karriere

Søndag er det 30 år siden, at John "Faxe" Jensens ramte bolden "lige i røven" og sendte Danmark mod EM-triumf.



Søndag er det 30 år siden, at Danmark gik amok i eufori over EM-triumfen i 1992.

30 år siden at de danske landsholdsspillere efter udelukkelsen af Jugoslavien måtte aflyse deres ferie og rejse til Sverige, hvor de endte med at skabe en af fodboldhistoriens største sensationer.

Kulminationen kom en fredag aften i Göteborg, hvor John "Faxe" Jensen ramte bolden "lige i røven" og sendte Danmarks på sejrskurs mod Tyskland i finalen, der endte 2-0.

Derfor manglede det da også bare, at Jensens støvle i disse dage igen kan opleves på Nationalmuseet.

Umiddelbart efter sejren forgyldte og udstillede Nationalmuseet John "Faxe" Jensens støvler, og fra den 20. juni til 3. juli kan den ene støvle opleves samme sted.

Søndag kiggede "Faxe" tilmed forbi i anledningen af finalens jubilæumsdag.

Udstillingen på Nationalmuseet er en understregning af, hvor meget finalemålet kom til at betyde for Faxes karriere og hverdagsliv. Selv 30 år efter drømmetræffet.

Når "Faxe" går i supermarkedet for at handle, kan han sjældent gøre det uforstyrret.

– De tiårige knægte kommer hen og spørger om en autograf eller et billede. Så er det deres far, der har sendt dem over. Nogle siger også "fedt mål", fordi de har set det på YouTube. Det går igennem generationer, siger "Faxe".

– Jeg bliver ikke stoppet hver dag, men det er tit. Jeg er på en måde blevet en personificering på triumfen med det mål. men jeg bliver aldrig træt af det. Det har gjort så mange mennesker glade, og alle husker, hvor de var den aften.

Jubelscenen efter målet pryder også forsiden til bogen "Den ramte jeg sgu lige i røven", som udkom 23. juni.

Titlen hentyder til Jensens umiddelbare kommentar efter finalen, men faktisk var det den danske topscorer i turneringen, Henrik "Store" Larsen, der stod fader til udtrykket, da han slyngede det ud internt på holdet efter sit drømmemål mod Frankrig.

Det er en af bogens anekdoter fra et langt fodboldliv, der blandt andet talte otte mesterskaber med Brøndby som spiller, fire år i Arsenal, en assistentrolle under Michael Laudrup og et sensationelt mesterskab med Herfølge som spillende træner i 2000.

Selv uden EM i 1992 har "Faxe" et cv, som mange ville være stolte af, men hvad ville hans eftermæle egentlig have været uden målet i finalen?

– Jeg havde nok været på en anden hylde og været anset som en mere ordinær spiller, der havde vundet nogle mesterskaber og været med til at vinde EM. Jeg havde nok ikke haft den legendestatus, som jeg kan føle, jeg har. Det mål var prikken over i'et.

"Faxe" havde håbet at bruge EM som udstillingsvindue til at komme til engelsk fodbold, men han indrømmer, at det måske ikke var blevet en storklub som Arsenal uden finalemålet. Også selv om Arsenal havde fulgt ham op til EM.

– Uden målet var det måske ikke blevet Arsenal. De tænkte nok, "kan han score i EM-finalen, kan han score mange mål for Arsenal". Så scorede jeg ikke i to et halvt år, men fik credit alligevel og blev en slags kultfigur, fordi jeg arbejdede hårdt for holdet.

– Men når man siger "Faxe", vil folk nok altid tænke "ham, der ramte den lige i røven i finalen", mener den tidligere midtbanespiller.

Men fylder EM-triumfen så i virkeligheden uforholdsmæssigt meget, når man taler om en person, der i alt vandt ti danske mesterskaber, Europa Cuppen med Arsenal og i fællesskab med Michael Laudrup gjorde mange danske fodboldentusiaster til Getafe-fans fra 2007 og to år frem?

– Det synes jeg ikke, for det var prædikatet fra den øverste hylde.

– For den nørdede fan kom EM nok til at fylde for meget, og nogle glemte måske, at jeg også kunne spille fodbold. Ti mesterskaber vinder man trods alt ikke med et "lucky punch", det kræver hårdt arbejde og talent.

Det er da også den brede palet af oplevelser i fodboldverdenen, der gav "Faxe" lyst til at udgive sine erindringer.

Han fik sin første henvendelse med henblik på at skrive bogen for 13 år siden, men ville gerne vente, til karrieren var helt slut.

Nu er det tid, selv om "Faxe" stadig arbejder som scout for Arsenal og er frisk på endnu et trænerjob, hvis der eksempelvis skulle komme et godt tilbud fra USA.

– Jeg synes, jeg har mange gode historier, der ikke skal gå tabt, og som min kammerat sagde, "hvad hvis de ikke når at komme ud"?, med hentydning til man kan blive kørt ned eller blive syg i morgen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Nørgaard kommenterer exitrygte

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby

‘FCK er nødt til at lytte’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Choktransfer på vej? 

Storklub har taget kontakt

Transferudmelding fra Vallys

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

AaB-angriber på vej til Serie A

– Han er bare ren verdensklasse!

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Medie: FC København nægter

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Afviser stort bud på dansker

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius