Forrygende Gytkjær: Blev matchvinder mod Juventus

Den danske angriber Christian Gytkjær blev helten, da den lille klub Monza nedlagde storklubbens Juventus.



Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.

Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.

20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.

Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.

Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.

Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.

Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.

Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.

Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.

Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.

Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har budt en milliard

Rodri er blevet opereret i ryggen

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby