Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.
Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.
20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.
Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.
Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.
Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.
Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.
Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.
Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.
Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.
Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.
/ritzau/
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg