Forrygende Gytkjær: Blev matchvinder mod Juventus

Den danske angriber Christian Gytkjær blev helten, da den lille klub Monza nedlagde storklubbens Juventus.



Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.

Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.

20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.

Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.

Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.

Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.

Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.

Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.

Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.

Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.

Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.

/ritzau/





Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

– Han har en “grim” side

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

‘Sort uheld’ i Viborg

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Spændende transfermelding om Maxsø

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Dansk klub har lagt hele strategien om

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.