Forrygende Gytkjær: Blev matchvinder mod Juventus

Den danske angriber Christian Gytkjær blev helten, da den lille klub Monza nedlagde storklubbens Juventus.



Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.

Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.

20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.

Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.

Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.

Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.

Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.

Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.

Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.

Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.

Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Argentina – Schweiz

Uventet transferdrejning

OB henter finsk landsholdsspiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Fredberg henter italiensk legende