Forrygende Gytkjær: Blev matchvinder mod Juventus

Den danske angriber Christian Gytkjær blev helten, da den lille klub Monza nedlagde storklubbens Juventus.



Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.

Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.

20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.

Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.

Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.

Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.

Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.

Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.

Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.

Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.

Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Chok i Wolfsburg

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Arsenal-træner er rasende

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’