Forrygende Gytkjær: Blev matchvinder mod Juventus

Den danske angriber Christian Gytkjær blev helten, da den lille klub Monza nedlagde storklubbens Juventus.



Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.

Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.

20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.

Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.

Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.

Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.

Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.

Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.

Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.

Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.

Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Spanien har et ekstra øje på Messi

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme