Juventus er havnet i et hul, som Christian Gytkjær søndag gravede dybere.
Den danske angriber scorede kampens enlige mål, da Serie A-oprykkeren AC Monza på hjemmebane overraskede stort og gjorde det af med den skrantende storklub fra Torino.
20 minutter efter sin indskiftning sneg han sig i kampens 74. minut ind bag Juventus-defensiven og prikkede et indlæg forbi reservekeeper Mattia Perin.
Forinden havde Angel Di Maria gjort livet svært for Juventus, der var ramt af flere karantæner og skader. Argentineren blev således smidt ud allerede i første halvleg, da han fik direkte rødt kort.
Det er første gang i sæsonen, at Christian Gytkjær lykkes med at finde netmaskerne. Den tidligere landsholdsangriber er udelukkende blevet brugt som indskifter, på trods af at han i sidste sæson var fast mand i angrebet.
Med sit mål sikrede han samtidig Monza den første sejr i sæsonen. Klubben havde inden søndagens opgør spillet en uafgjort kamp og tabt fem.
Dermed faldt de tre point på et tørt sted. De sørgede nemlig for, at oprykkerne ikke længere er sidst i Serie A.
Storklubben Juventus har fået en sløj start på sæsonen og må lige nu nøjes med en placering som nummer otte i Serie A.
Flere profiler døjer med skader, og klubben har blot hentet to sejre efter syv runder. Derudover er det blevet til fire uafgjorte kampe og nu også et nederlag.
Resultaterne har betydet, at sædet under cheftræner Massimiliano Allegri så småt er blevet varmet op, og efter søndagens nedtur vil en del af klubbens fans formentlig forvente en reaktion fra ledelsesgangen.
Søndag var han ikke at finde på trænerbænken. Han havde nemlig karantæne, fordi han i forrige kamp var blevet bortvist.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT