H. Jensen: Overvurderet os selv, undervurderet FCK

Henrik Jensen erkender, at FCK er klasser bedre end Brøndby. Og Jensen ønsker desuden slet ikke at snakke målsætning efter tre nederlag på stribe.



Brøndbys træner Henrik Jensen er ikke bleg for at erkende den spillemæssige krise i Brøndby ovenpå gårsdagens 1-0 til AC Horsens. Jensen er klar over, at der skal lægges meget arbejde i træningen frem mod næste Superliga-kamp om godt 14 dage.

– Jeg erkender, at vi er i spillemæssig krise, og at vi er påvirkede af situationen. Jeg ved, at det lyder kedeligt for jer, men vejen ud af det går udelukkende gennem knaldhårdt arbejde. Vores spil med bolden skal stadig være bedre, selv om jeg synes, at vi var bedre end mod Silkeborg, siger Henrik Jensen efter dagens Brøndby-træning til det fremmødte presseopbud.

Inden sæsonen talte Brøndby om topplacering og Europa Cup-plads. Og efter en god start på sæsonen snakkede man sågar om, at Brøndby var tilbage på sporet efter en årelang resultatmæssig krise. Henrik Jensen gider dog ikke deltage i snakken om en konkret målsætning for sæsonen.

– Jeg ved ikke, hvad vi skal have af målsætning. Men måske har vi tidligere overvurderet os selv, og undervurderet FCK’s styrke. Hvor vi så lander efter 33 runder, det er for tidligt at sige, siger Jensen.

Henrik Jensen ønskede i øvrigt ikke for alvor at forholde sig til den store uro rundt om hans Superliga-mandskab. Ledende medarbejdere siger op, bestyrelsesformanden er under skarp kritik fra fans og klubkoryfæer som Tom Køhlert og Per Nielsen forlader klubben.

– Vi bruger ikke tid på det, for vi kan ikke ændre det. Vi holder fokus på spillet og på at forbedre os. Det andet kan vi ikke gøre en skid ved, siger han.

Henrik Jensen og Brøndby møder FC Nordsjælland den 17. oktober. Superligaen holder pause den kommende weekend på grund af landskampen mod Portugal.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Interessant melding om VM-profil

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Vigtigt nyt for ‘AC’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA – Australien

Viaplay med stor AGF-nyhed

Flere Superliga-kamp rykkes

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Zanka ville spille gratis for FC København

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Skotland – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Sønderjyske køber ny cheftræner