H. Jensen: Overvurderet os selv, undervurderet FCK

Henrik Jensen erkender, at FCK er klasser bedre end Brøndby. Og Jensen ønsker desuden slet ikke at snakke målsætning efter tre nederlag på stribe.



Brøndbys træner Henrik Jensen er ikke bleg for at erkende den spillemæssige krise i Brøndby ovenpå gårsdagens 1-0 til AC Horsens. Jensen er klar over, at der skal lægges meget arbejde i træningen frem mod næste Superliga-kamp om godt 14 dage.

– Jeg erkender, at vi er i spillemæssig krise, og at vi er påvirkede af situationen. Jeg ved, at det lyder kedeligt for jer, men vejen ud af det går udelukkende gennem knaldhårdt arbejde. Vores spil med bolden skal stadig være bedre, selv om jeg synes, at vi var bedre end mod Silkeborg, siger Henrik Jensen efter dagens Brøndby-træning til det fremmødte presseopbud.

Inden sæsonen talte Brøndby om topplacering og Europa Cup-plads. Og efter en god start på sæsonen snakkede man sågar om, at Brøndby var tilbage på sporet efter en årelang resultatmæssig krise. Henrik Jensen gider dog ikke deltage i snakken om en konkret målsætning for sæsonen.

– Jeg ved ikke, hvad vi skal have af målsætning. Men måske har vi tidligere overvurderet os selv, og undervurderet FCK’s styrke. Hvor vi så lander efter 33 runder, det er for tidligt at sige, siger Jensen.

Henrik Jensen ønskede i øvrigt ikke for alvor at forholde sig til den store uro rundt om hans Superliga-mandskab. Ledende medarbejdere siger op, bestyrelsesformanden er under skarp kritik fra fans og klubkoryfæer som Tom Køhlert og Per Nielsen forlader klubben.

– Vi bruger ikke tid på det, for vi kan ikke ændre det. Vi holder fokus på spillet og på at forbedre os. Det andet kan vi ikke gøre en skid ved, siger han.

Henrik Jensen og Brøndby møder FC Nordsjælland den 17. oktober. Superligaen holder pause den kommende weekend på grund af landskampen mod Portugal.





Enige med Hjulmand – her er kontrakten




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

USA – Belgien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Historien taler for norsk triumf 

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er 1/8-finalerne ved VM