H. Jensen: Overvurderet os selv, undervurderet FCK

Henrik Jensen erkender, at FCK er klasser bedre end Brøndby. Og Jensen ønsker desuden slet ikke at snakke målsætning efter tre nederlag på stribe.



Brøndbys træner Henrik Jensen er ikke bleg for at erkende den spillemæssige krise i Brøndby ovenpå gårsdagens 1-0 til AC Horsens. Jensen er klar over, at der skal lægges meget arbejde i træningen frem mod næste Superliga-kamp om godt 14 dage.

– Jeg erkender, at vi er i spillemæssig krise, og at vi er påvirkede af situationen. Jeg ved, at det lyder kedeligt for jer, men vejen ud af det går udelukkende gennem knaldhårdt arbejde. Vores spil med bolden skal stadig være bedre, selv om jeg synes, at vi var bedre end mod Silkeborg, siger Henrik Jensen efter dagens Brøndby-træning til det fremmødte presseopbud.

Inden sæsonen talte Brøndby om topplacering og Europa Cup-plads. Og efter en god start på sæsonen snakkede man sågar om, at Brøndby var tilbage på sporet efter en årelang resultatmæssig krise. Henrik Jensen gider dog ikke deltage i snakken om en konkret målsætning for sæsonen.

– Jeg ved ikke, hvad vi skal have af målsætning. Men måske har vi tidligere overvurderet os selv, og undervurderet FCK’s styrke. Hvor vi så lander efter 33 runder, det er for tidligt at sige, siger Jensen.

Henrik Jensen ønskede i øvrigt ikke for alvor at forholde sig til den store uro rundt om hans Superliga-mandskab. Ledende medarbejdere siger op, bestyrelsesformanden er under skarp kritik fra fans og klubkoryfæer som Tom Køhlert og Per Nielsen forlader klubben.

– Vi bruger ikke tid på det, for vi kan ikke ændre det. Vi holder fokus på spillet og på at forbedre os. Det andet kan vi ikke gøre en skid ved, siger han.

Henrik Jensen og Brøndby møder FC Nordsjælland den 17. oktober. Superligaen holder pause den kommende weekend på grund af landskampen mod Portugal.







LIVE

TransferLIVE: Thomas Frank er førsteprioritet

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Portugal – Spanien

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

USA – Belgien

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter dansk erstatning

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir