Brøndbys træner Henrik Jensen er ikke bleg for at erkende den spillemæssige krise i Brøndby ovenpå gårsdagens 1-0 til AC Horsens. Jensen er klar over, at der skal lægges meget arbejde i træningen frem mod næste Superliga-kamp om godt 14 dage.
– Jeg erkender, at vi er i spillemæssig krise, og at vi er påvirkede af situationen. Jeg ved, at det lyder kedeligt for jer, men vejen ud af det går udelukkende gennem knaldhårdt arbejde. Vores spil med bolden skal stadig være bedre, selv om jeg synes, at vi var bedre end mod Silkeborg, siger Henrik Jensen efter dagens Brøndby-træning til det fremmødte presseopbud.
Inden sæsonen talte Brøndby om topplacering og Europa Cup-plads. Og efter en god start på sæsonen snakkede man sågar om, at Brøndby var tilbage på sporet efter en årelang resultatmæssig krise. Henrik Jensen gider dog ikke deltage i snakken om en konkret målsætning for sæsonen.
– Jeg ved ikke, hvad vi skal have af målsætning. Men måske har vi tidligere overvurderet os selv, og undervurderet FCK’s styrke. Hvor vi så lander efter 33 runder, det er for tidligt at sige, siger Jensen.
Henrik Jensen ønskede i øvrigt ikke for alvor at forholde sig til den store uro rundt om hans Superliga-mandskab. Ledende medarbejdere siger op, bestyrelsesformanden er under skarp kritik fra fans og klubkoryfæer som Tom Køhlert og Per Nielsen forlader klubben.
– Vi bruger ikke tid på det, for vi kan ikke ændre det. Vi holder fokus på spillet og på at forbedre os. Det andet kan vi ikke gøre en skid ved, siger han.
Henrik Jensen og Brøndby møder FC Nordsjælland den 17. oktober. Superligaen holder pause den kommende weekend på grund af landskampen mod Portugal.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne