H. Jensen: Overvurderet os selv, undervurderet FCK

Henrik Jensen erkender, at FCK er klasser bedre end Brøndby. Og Jensen ønsker desuden slet ikke at snakke målsætning efter tre nederlag på stribe.



Brøndbys træner Henrik Jensen er ikke bleg for at erkende den spillemæssige krise i Brøndby ovenpå gårsdagens 1-0 til AC Horsens. Jensen er klar over, at der skal lægges meget arbejde i træningen frem mod næste Superliga-kamp om godt 14 dage.

– Jeg erkender, at vi er i spillemæssig krise, og at vi er påvirkede af situationen. Jeg ved, at det lyder kedeligt for jer, men vejen ud af det går udelukkende gennem knaldhårdt arbejde. Vores spil med bolden skal stadig være bedre, selv om jeg synes, at vi var bedre end mod Silkeborg, siger Henrik Jensen efter dagens Brøndby-træning til det fremmødte presseopbud.

Inden sæsonen talte Brøndby om topplacering og Europa Cup-plads. Og efter en god start på sæsonen snakkede man sågar om, at Brøndby var tilbage på sporet efter en årelang resultatmæssig krise. Henrik Jensen gider dog ikke deltage i snakken om en konkret målsætning for sæsonen.

– Jeg ved ikke, hvad vi skal have af målsætning. Men måske har vi tidligere overvurderet os selv, og undervurderet FCK’s styrke. Hvor vi så lander efter 33 runder, det er for tidligt at sige, siger Jensen.

Henrik Jensen ønskede i øvrigt ikke for alvor at forholde sig til den store uro rundt om hans Superliga-mandskab. Ledende medarbejdere siger op, bestyrelsesformanden er under skarp kritik fra fans og klubkoryfæer som Tom Køhlert og Per Nielsen forlader klubben.

– Vi bruger ikke tid på det, for vi kan ikke ændre det. Vi holder fokus på spillet og på at forbedre os. Det andet kan vi ikke gøre en skid ved, siger han.

Henrik Jensen og Brøndby møder FC Nordsjælland den 17. oktober. Superligaen holder pause den kommende weekend på grund af landskampen mod Portugal.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

FC København – OB

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs