Håbede på Brøndby men er glad på FCM-vens vegne

Han er anfører i en helt anden Superliga-klub men fulgte med et sug i maven dramaet på sidste spilledag.



Det var en sidste spilledag til scrapbøgerne, da Brøndby IF og FC Midtjylland til sidste minut duellerede om guldet.

FC Midtjylland endte med guldet via 3-3 hjemme mod Silkeborg, mens der var tårer, vrede og målløse ansigter i Brøndby, der tabte 2-3 til AGF.

En af dem, der fulgte spændt med, var Randers’ anfører Björn Kopplin.

Tyskeren har en fortid som spiller i Brøndby IF, hvor han var yderst værdsat hos fansene for sin åbne og imødekommende stil, men han var alligevel lidt splittet, da guldet skulle placeres på sidste spilledag.

– Jeg følger alle mine tidligere klubber. Preussen Münster er lige rykket op i 2. Bundesliga, Bochum blev i 1. Bundesliga, Union Berlin reddede sig og har fået Bo Svensson som træner. Og jeg følger også Hobro tæt.

– Så selvfølgelig ønskede jeg mig, at Brøndby blev mester. Men jeg er også glad på Thomas Thomasbergs vegne. Jeg har et rigtig godt forhold til ham efter vores gode år sammen her i Randers og Hobro. Han havde stor succes her, og har det nu igen med FC Midtjylland, og det fortjener han et kæmpe tillykke for, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

– Og jeg må bare sige, den der sidste runde med kampe. Der var jeg glad for, vi havde spillet dagen før, så jeg kunne se alle tre kampe. Der var så meget spænding, hold nu op. Det var ligesom hele sæsonen i Superligaen, det har været så spændende med mesterskabet, hvem der ville rykke ned, hvem der kom i playoffen. Der var spænding hele vejen, siger Björn Kopplin.

Björn Kopplin har for nylig forlænget sin kontrakt i Randers og er dermed klar til endnu en sæson i Superligaen.

– Jeg er meget tilfreds. Jeg kan fortsætte som spiller, og jeg vil gerne spille. Jeg elsker mit job. Det er simpelthen ikke noget bedre, og jeg er meget taknemmelig for, at jeg kan fortsætte.

Der er Superliga-fodbold igen i tredje weekend i juli, 19.-21. juli, hvor AaB og Sønderjyske slutter sig til turneringen i stedet for nedrykkede OB og Hvidovre IF.





Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

De vil have Rashford

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jagter tidligere AGF’er

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?