Håbede på Brøndby men er glad på FCM-vens vegne

Han er anfører i en helt anden Superliga-klub men fulgte med et sug i maven dramaet på sidste spilledag.



Det var en sidste spilledag til scrapbøgerne, da Brøndby IF og FC Midtjylland til sidste minut duellerede om guldet.

FC Midtjylland endte med guldet via 3-3 hjemme mod Silkeborg, mens der var tårer, vrede og målløse ansigter i Brøndby, der tabte 2-3 til AGF.

En af dem, der fulgte spændt med, var Randers’ anfører Björn Kopplin.

Tyskeren har en fortid som spiller i Brøndby IF, hvor han var yderst værdsat hos fansene for sin åbne og imødekommende stil, men han var alligevel lidt splittet, da guldet skulle placeres på sidste spilledag.

– Jeg følger alle mine tidligere klubber. Preussen Münster er lige rykket op i 2. Bundesliga, Bochum blev i 1. Bundesliga, Union Berlin reddede sig og har fået Bo Svensson som træner. Og jeg følger også Hobro tæt.

– Så selvfølgelig ønskede jeg mig, at Brøndby blev mester. Men jeg er også glad på Thomas Thomasbergs vegne. Jeg har et rigtig godt forhold til ham efter vores gode år sammen her i Randers og Hobro. Han havde stor succes her, og har det nu igen med FC Midtjylland, og det fortjener han et kæmpe tillykke for, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.

– Og jeg må bare sige, den der sidste runde med kampe. Der var jeg glad for, vi havde spillet dagen før, så jeg kunne se alle tre kampe. Der var så meget spænding, hold nu op. Det var ligesom hele sæsonen i Superligaen, det har været så spændende med mesterskabet, hvem der ville rykke ned, hvem der kom i playoffen. Der var spænding hele vejen, siger Björn Kopplin.

Björn Kopplin har for nylig forlænget sin kontrakt i Randers og er dermed klar til endnu en sæson i Superligaen.

– Jeg er meget tilfreds. Jeg kan fortsætte som spiller, og jeg vil gerne spille. Jeg elsker mit job. Det er simpelthen ikke noget bedre, og jeg er meget taknemmelig for, at jeg kan fortsætte.

Der er Superliga-fodbold igen i tredje weekend i juli, 19.-21. juli, hvor AaB og Sønderjyske slutter sig til turneringen i stedet for nedrykkede OB og Hvidovre IF.






Brøndby-stjerne på vej til Tyskland


Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Målkongen Biereth på vild liste

Falske Brøndby-rygter i omløb

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Stor hæder til Suzuki

De vil købe FC Midtjylland-profil

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Her er Superligaens bedste stadion

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Nordfransk point i Sydfrankrig

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste