Det var en sidste spilledag til scrapbøgerne, da Brøndby IF og FC Midtjylland til sidste minut duellerede om guldet.
FC Midtjylland endte med guldet via 3-3 hjemme mod Silkeborg, mens der var tårer, vrede og målløse ansigter i Brøndby, der tabte 2-3 til AGF.
En af dem, der fulgte spændt med, var Randers’ anfører Björn Kopplin.
Tyskeren har en fortid som spiller i Brøndby IF, hvor han var yderst værdsat hos fansene for sin åbne og imødekommende stil, men han var alligevel lidt splittet, da guldet skulle placeres på sidste spilledag.
– Jeg følger alle mine tidligere klubber. Preussen Münster er lige rykket op i 2. Bundesliga, Bochum blev i 1. Bundesliga, Union Berlin reddede sig og har fået Bo Svensson som træner. Og jeg følger også Hobro tæt.
– Så selvfølgelig ønskede jeg mig, at Brøndby blev mester. Men jeg er også glad på Thomas Thomasbergs vegne. Jeg har et rigtig godt forhold til ham efter vores gode år sammen her i Randers og Hobro. Han havde stor succes her, og har det nu igen med FC Midtjylland, og det fortjener han et kæmpe tillykke for, siger Björn Kopplin til Tipsbladet.
– Og jeg må bare sige, den der sidste runde med kampe. Der var jeg glad for, vi havde spillet dagen før, så jeg kunne se alle tre kampe. Der var så meget spænding, hold nu op. Det var ligesom hele sæsonen i Superligaen, det har været så spændende med mesterskabet, hvem der ville rykke ned, hvem der kom i playoffen. Der var spænding hele vejen, siger Björn Kopplin.
Björn Kopplin har for nylig forlænget sin kontrakt i Randers og er dermed klar til endnu en sæson i Superligaen.
– Jeg er meget tilfreds. Jeg kan fortsætte som spiller, og jeg vil gerne spille. Jeg elsker mit job. Det er simpelthen ikke noget bedre, og jeg er meget taknemmelig for, at jeg kan fortsætte.
Der er Superliga-fodbold igen i tredje weekend i juli, 19.-21. juli, hvor AaB og Sønderjyske slutter sig til turneringen i stedet for nedrykkede OB og Hvidovre IF.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT