Håber at indbringe Brøndby IF milliontransfer

Mathias Kvistgaarden håber, at han i fremtiden kan indbringe Brøndby IF et stort millionbeløb, når han forhåbentlig bliver solgt til udlandet.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en masse skriverier om Celtic og også en del om om Schalke 04 i januars transfervindue, hvor Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden længe lignede det bedste bud på en stor Superliga-transfers i den første måned af 2024.

Sådan gik det som bekendt ikke.

Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og i seneste runde åbnede han målkontoen med en scoring på udebane mod OB. På et tidspunkt drømmer den 21-årige angriber om at score sine mål på en større adresse end den på Vestegnen, men han understreger flere gange over for Tipsbladet, at det ikke er noget, han tænker på nu og her.

Det gjorde han heller ikke i januar, selv om der blev skrevet spalte op og spalte ned om ham og ikke mindst storklubben Celtic.

– Det var en helt stille og rolig måned. Jeg er ikke en spiller, der ønsker at høre så meget om, hvad der foregår. Jeg vil bare gerne koncentrere mig om at spille fodbold, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet.

Så hvis jeg siger Celtic, hvad siger du så?

– Jo, de overskrifter har jeg da læst.

Så lidt følger du altså med?

– Jeg har læst de samme overskrifter som jer – I har sikkert lavet nogle af dem.

Hvordan var det at læse de her ting?

– Jeg læste ikke artiklerne. De dukkede bare op, hvis jeg scrollede igennem et socialt medie. Så kunne jeg ikke undgå at se, at der af og til var et billede af mig, og så stod der noget med Celtic.

Og du kunne godt modstå at klikke på linket?

– For et par år siden var jeg slem til det der. Dengang læste jeg rigtig meget, hvad der blev skrevet om mig. Jeg er blevet meget bedre til at lade det ligge. Det hjælper mig ikke at læse sådan noget.

Men svesken på disken – hørte du noget fra Celtic?

– Jeg har ikke talt med dem, fastslår angriberen.

Kvistgaarden_2

Vil indbringe Brøndby milliontransfer
Mathias Kvistgaarden opererer ikke med en egentlig fremtidsplan, men i samarbejde med en anden af Brøndbys tidligere topangribere, Ebbe Sand, der er agent for Kvistgaarden, håber han, at der en dag lander et flot klubskifte.

– Drømmen er selvfølgelig at komme til udlandet på et tidspunkt. Det er enhver spillers drøm, men det er ikke noget, jeg gider tale om nu. Jeg sidder her i en Brøndby-trøje og har en sæson, der skal spilles. Så det prikker slet ikke til mig, siger han. 

Når det på et tidspunkt begynder at prikke, vil Mathias Kvistgaarden formentlig blive solgt, for det er også i Brøndbys interesse at score kassen på de unge spillere.

Det vil Kvistgaarden hellere end gerne bidrage til.

– Det vil være en ekstra bonus for mig, når man som jeg er kommet hele vejen fra ungdomsafdelingen. Det er den her klub, der har skabt mig som fodboldspiller, så der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil betale tilbage med en god transfersum, lyder det fra den 21-årige angriber.

Mathias Kvistgaarden har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027, og med så lang tid tilbage af aftalen kan Carsten V. Jensen med rette tillade sig at tage sig godt betalt, når telefonen formentlig begynder at ringe i sommerens transfervindue.

Loading Poll…





Vild Diant Ramaj-historie


Cremonese kan overraske i Rom

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

– Han er fuldstændig vanvittig

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

United vil gå all in på Premier League-stjerne

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Mohamed Salah har sagt undskyld

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Medier i svime: Den bedste!

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– Når jeg var alene, græd jeg

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Antonsens drøm slukket

Kæmpe brag venter fredag

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Han er IKKE i spil

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

DBU hylder Hareide