BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en masse skriverier om Celtic og også en del om om Schalke 04 i januars transfervindue, hvor Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden længe lignede det bedste bud på en stor Superliga-transfers i den første måned af 2024.
Sådan gik det som bekendt ikke.
Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og i seneste runde åbnede han målkontoen med en scoring på udebane mod OB. På et tidspunkt drømmer den 21-årige angriber om at score sine mål på en større adresse end den på Vestegnen, men han understreger flere gange over for Tipsbladet, at det ikke er noget, han tænker på nu og her.
Det gjorde han heller ikke i januar, selv om der blev skrevet spalte op og spalte ned om ham og ikke mindst storklubben Celtic.
– Det var en helt stille og rolig måned. Jeg er ikke en spiller, der ønsker at høre så meget om, hvad der foregår. Jeg vil bare gerne koncentrere mig om at spille fodbold, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet.
Så hvis jeg siger Celtic, hvad siger du så?
– Jo, de overskrifter har jeg da læst.
Så lidt følger du altså med?
– Jeg har læst de samme overskrifter som jer – I har sikkert lavet nogle af dem.
Hvordan var det at læse de her ting?
– Jeg læste ikke artiklerne. De dukkede bare op, hvis jeg scrollede igennem et socialt medie. Så kunne jeg ikke undgå at se, at der af og til var et billede af mig, og så stod der noget med Celtic.
Og du kunne godt modstå at klikke på linket?
– For et par år siden var jeg slem til det der. Dengang læste jeg rigtig meget, hvad der blev skrevet om mig. Jeg er blevet meget bedre til at lade det ligge. Det hjælper mig ikke at læse sådan noget.
Men svesken på disken – hørte du noget fra Celtic?
– Jeg har ikke talt med dem, fastslår angriberen.

Vil indbringe Brøndby milliontransfer
Mathias Kvistgaarden opererer ikke med en egentlig fremtidsplan, men i samarbejde med en anden af Brøndbys tidligere topangribere, Ebbe Sand, der er agent for Kvistgaarden, håber han, at der en dag lander et flot klubskifte.
– Drømmen er selvfølgelig at komme til udlandet på et tidspunkt. Det er enhver spillers drøm, men det er ikke noget, jeg gider tale om nu. Jeg sidder her i en Brøndby-trøje og har en sæson, der skal spilles. Så det prikker slet ikke til mig, siger han.
Når det på et tidspunkt begynder at prikke, vil Mathias Kvistgaarden formentlig blive solgt, for det er også i Brøndbys interesse at score kassen på de unge spillere.
Det vil Kvistgaarden hellere end gerne bidrage til.
– Det vil være en ekstra bonus for mig, når man som jeg er kommet hele vejen fra ungdomsafdelingen. Det er den her klub, der har skabt mig som fodboldspiller, så der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil betale tilbage med en god transfersum, lyder det fra den 21-årige angriber.
Mathias Kvistgaarden har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027, og med så lang tid tilbage af aftalen kan Carsten V. Jensen med rette tillade sig at tage sig godt betalt, når telefonen formentlig begynder at ringe i sommerens transfervindue.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
DAGENS SPILFORSLAG
Stille fredag for netmasker i Napoli
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT