Håber at indbringe Brøndby IF milliontransfer

Mathias Kvistgaarden håber, at han i fremtiden kan indbringe Brøndby IF et stort millionbeløb, når han forhåbentlig bliver solgt til udlandet.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der var en masse skriverier om Celtic og også en del om om Schalke 04 i januars transfervindue, hvor Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden længe lignede det bedste bud på en stor Superliga-transfers i den første måned af 2024.

Sådan gik det som bekendt ikke.

Mathias Kvistgaarden er stadig Brøndby-spiller, og i seneste runde åbnede han målkontoen med en scoring på udebane mod OB. På et tidspunkt drømmer den 21-årige angriber om at score sine mål på en større adresse end den på Vestegnen, men han understreger flere gange over for Tipsbladet, at det ikke er noget, han tænker på nu og her.

Det gjorde han heller ikke i januar, selv om der blev skrevet spalte op og spalte ned om ham og ikke mindst storklubben Celtic.

– Det var en helt stille og rolig måned. Jeg er ikke en spiller, der ønsker at høre så meget om, hvad der foregår. Jeg vil bare gerne koncentrere mig om at spille fodbold, siger Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet.

Så hvis jeg siger Celtic, hvad siger du så?

– Jo, de overskrifter har jeg da læst.

Så lidt følger du altså med?

– Jeg har læst de samme overskrifter som jer – I har sikkert lavet nogle af dem.

Hvordan var det at læse de her ting?

– Jeg læste ikke artiklerne. De dukkede bare op, hvis jeg scrollede igennem et socialt medie. Så kunne jeg ikke undgå at se, at der af og til var et billede af mig, og så stod der noget med Celtic.

Og du kunne godt modstå at klikke på linket?

– For et par år siden var jeg slem til det der. Dengang læste jeg rigtig meget, hvad der blev skrevet om mig. Jeg er blevet meget bedre til at lade det ligge. Det hjælper mig ikke at læse sådan noget.

Men svesken på disken – hørte du noget fra Celtic?

– Jeg har ikke talt med dem, fastslår angriberen.

Kvistgaarden_2

Vil indbringe Brøndby milliontransfer
Mathias Kvistgaarden opererer ikke med en egentlig fremtidsplan, men i samarbejde med en anden af Brøndbys tidligere topangribere, Ebbe Sand, der er agent for Kvistgaarden, håber han, at der en dag lander et flot klubskifte.

– Drømmen er selvfølgelig at komme til udlandet på et tidspunkt. Det er enhver spillers drøm, men det er ikke noget, jeg gider tale om nu. Jeg sidder her i en Brøndby-trøje og har en sæson, der skal spilles. Så det prikker slet ikke til mig, siger han. 

Når det på et tidspunkt begynder at prikke, vil Mathias Kvistgaarden formentlig blive solgt, for det er også i Brøndbys interesse at score kassen på de unge spillere.

Det vil Kvistgaarden hellere end gerne bidrage til.

– Det vil være en ekstra bonus for mig, når man som jeg er kommet hele vejen fra ungdomsafdelingen. Det er den her klub, der har skabt mig som fodboldspiller, så der er ingen tvivl om, at jeg gerne vil betale tilbage med en god transfersum, lyder det fra den 21-årige angriber.

Mathias Kvistgaarden har kontrakt med Brøndby IF frem til sommeren 2027, og med så lang tid tilbage af aftalen kan Carsten V. Jensen med rette tillade sig at tage sig godt betalt, når telefonen formentlig begynder at ringe i sommerens transfervindue.

Loading Poll…







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Hylder Mads Hermansen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Det har jeg ikke set før i Superligaen



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Brøndby IF – Sønderjyske



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Neestrup: ‘Fuck det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

AGF – Viborg FF

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tottenham Hotspur – Arsenal

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

FCK afværger historisk nederlag

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’