Efter målshow: Haaland havde særligt ønske

Pep Guardiola sparede Erling Haaland, da nordmanden havde scoret fem mål, men Haaland var mere målsulten.



Erling Haaland tangerede med sine fem mål mod RB Leipzig tirsdag rekorden for flest mål scoret af en spiller i en Champions League-kamp.

Det sidste af de fem mål scorede han efter bare 57 minutters spil, så der var mere end en halv time til at jagte endnu en scoring, som ville gøre ham endnu mere historisk.

Men Manchester City-træner Pep Guardiola valgte efter 63 minutter at skifte sin norske målmaskine ud til stående ovationer fra hele stadion for at spare ham.

Stod det til Haaland, var han dog blevet på banen.

– Jeg sagde til ham (Guardiola, red.), at jeg gerne ville score et dobbelt hattrick, men hvad kan jeg gøre, lyder det fra Haaland ifølge BBC efter kampen.

Ingen af Haalands fem træffere vil gå over i historien blandt de flotteste scoringer. Men der var så mange af dem i kampen, at City-angriberen efterfølgende ikke kunne skelne dem fra hinanden.

– Det er lidt sløret i mit hoved. Jeg kan huske, at jeg skød, men ikke at jeg tænkte, siger den 22-årige målmager.

– Min superkraft er at score mål. Skal jeg være ærlig? Ved mange af målene i dag tænkte jeg ikke. Jeg prøvede bare at sparke den i mål. Meget handler bare om at være hurtig i tanke og sparke den hen, hvor målmanden ikke står.

Mens han må dele rekorden for flest mål i en CL-kamp med Lionel Messi og Luiz Adriano, sikrede han sig med de fem mål en legendarisk klubrekord i City.

Haaland er nu oppe på 39 mål i sæsonen på tværs af alle turneringer. Det er mere end nogen anden City-spiller i historien i én sæson.

Tommy Johnson havde indtil tirsdag rekorden med 38 mål. Den rekord stod fra 1929 og frem til Haalands målfest mod Leipzig.

Med 11 Premier League-kampe, minimum to Champions League-kvartfinaler og en kvartfinale i FA Cuppen taler alt for, at Haaland kommer til at udbygge rekorden.

/ritzau/





Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Storklub har kontaktet Brøndby

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM