Erling Haaland tangerede med sine fem mål mod RB Leipzig tirsdag rekorden for flest mål scoret af en spiller i en Champions League-kamp.
Det sidste af de fem mål scorede han efter bare 57 minutters spil, så der var mere end en halv time til at jagte endnu en scoring, som ville gøre ham endnu mere historisk.
Men Manchester City-træner Pep Guardiola valgte efter 63 minutter at skifte sin norske målmaskine ud til stående ovationer fra hele stadion for at spare ham.
Stod det til Haaland, var han dog blevet på banen.
– Jeg sagde til ham (Guardiola, red.), at jeg gerne ville score et dobbelt hattrick, men hvad kan jeg gøre, lyder det fra Haaland ifølge BBC efter kampen.
Ingen af Haalands fem træffere vil gå over i historien blandt de flotteste scoringer. Men der var så mange af dem i kampen, at City-angriberen efterfølgende ikke kunne skelne dem fra hinanden.
– Det er lidt sløret i mit hoved. Jeg kan huske, at jeg skød, men ikke at jeg tænkte, siger den 22-årige målmager.
– Min superkraft er at score mål. Skal jeg være ærlig? Ved mange af målene i dag tænkte jeg ikke. Jeg prøvede bare at sparke den i mål. Meget handler bare om at være hurtig i tanke og sparke den hen, hvor målmanden ikke står.
Mens han må dele rekorden for flest mål i en CL-kamp med Lionel Messi og Luiz Adriano, sikrede han sig med de fem mål en legendarisk klubrekord i City.
Haaland er nu oppe på 39 mål i sæsonen på tværs af alle turneringer. Det er mere end nogen anden City-spiller i historien i én sæson.
Tommy Johnson havde indtil tirsdag rekorden med 38 mål. Den rekord stod fra 1929 og frem til Haalands målfest mod Leipzig.
Med 11 Premier League-kampe, minimum to Champions League-kvartfinaler og en kvartfinale i FA Cuppen taler alt for, at Haaland kommer til at udbygge rekorden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
TIPSBLADET SPECIAL