35 minutter. Så lang tid skulle den norske målmaskine Erling Haaland bruge på at bevise, at han også kan score mål i den engelske Premier League.
Efter at han viste sig overraskende uskarp i sidste weekends Community Shield-opgør mod Liverpool, var Haaland spilleren, der med to mål stod bag Manchester Citys premieresejr på 2-0 i ligaen ude mod West Ham.
Haaland satte sin første engelske scoring ind på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.
Det norske fyrtårn blev spillet fri i feltet og afdriblede målmand Alphonse Areola, der stoppede Haaland med ulovlige midler.
Areola havde få minutter forinden erstattet den skadede Lukasz Fabianski, og den indskiftede keeper kunne ikke forhindre City-føring. Haaland eksekverede sikkert langs med jorden fra 11-meterpletten.
City havde bolden meget, men det var nu ikke, fordi den forsvarende mester producerede chancer i stor stil.
Det gjorde West Ham nu heller ikke, og derfor var 1-0 helt på sin plads ved pausen.
I første del af anden halvleg blev West Ham lidt mere nærgående, men drømmen om point punkterede efter 20 minutter i anden halvleg.
Assistkongen Kevin De Bruyne sendte Haaland afsted med en fremragende dybdeaflevering, og nordmanden udnyttede sin friløber med største selvfølgelighed til føring på 2-0.
Så kunne Haaland jagte et debutant-hattrick, og det var tæt på efter 70 minutter, da Jack Grealish fandt Haalands pande ved forreste stolpe, men hovedstødet gik forbi mål.
Flere chancer nåede han ikke at få, for efter 77 minutter valgte Pep Guardiola at udskifte sin nye superstjerne.
Kort før tid gav City også debut til den engelske landsholdsspiller Kalvin Phillips, men midtbanespilleren, der er hentet i Leeds, nåede selvsagt ikke at markere sig i samme stil som den norske debutant.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER