35 minutter. Så lang tid skulle den norske målmaskine Erling Haaland bruge på at bevise, at han også kan score mål i den engelske Premier League.
Efter at han viste sig overraskende uskarp i sidste weekends Community Shield-opgør mod Liverpool, var Haaland spilleren, der med to mål stod bag Manchester Citys premieresejr på 2-0 i ligaen ude mod West Ham.
Haaland satte sin første engelske scoring ind på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.
Det norske fyrtårn blev spillet fri i feltet og afdriblede målmand Alphonse Areola, der stoppede Haaland med ulovlige midler.
Areola havde få minutter forinden erstattet den skadede Lukasz Fabianski, og den indskiftede keeper kunne ikke forhindre City-føring. Haaland eksekverede sikkert langs med jorden fra 11-meterpletten.
City havde bolden meget, men det var nu ikke, fordi den forsvarende mester producerede chancer i stor stil.
Det gjorde West Ham nu heller ikke, og derfor var 1-0 helt på sin plads ved pausen.
I første del af anden halvleg blev West Ham lidt mere nærgående, men drømmen om point punkterede efter 20 minutter i anden halvleg.
Assistkongen Kevin De Bruyne sendte Haaland afsted med en fremragende dybdeaflevering, og nordmanden udnyttede sin friløber med største selvfølgelighed til føring på 2-0.
Så kunne Haaland jagte et debutant-hattrick, og det var tæt på efter 70 minutter, da Jack Grealish fandt Haalands pande ved forreste stolpe, men hovedstødet gik forbi mål.
Flere chancer nåede han ikke at få, for efter 77 minutter valgte Pep Guardiola at udskifte sin nye superstjerne.
Kort før tid gav City også debut til den engelske landsholdsspiller Kalvin Phillips, men midtbanespilleren, der er hentet i Leeds, nåede selvsagt ikke at markere sig i samme stil som den norske debutant.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT