Magtdemonstration af Haaland i Man City-debut

Erling Haaland scorede begge mål, da Manchester City indledte Premier League med en udesejr over West Ham.



35 minutter. Så lang tid skulle den norske målmaskine Erling Haaland bruge på at bevise, at han også kan score mål i den engelske Premier League.

Efter at han viste sig overraskende uskarp i sidste weekends Community Shield-opgør mod Liverpool, var Haaland spilleren, der med to mål stod bag Manchester Citys premieresejr på 2-0 i ligaen ude mod West Ham.

Haaland satte sin første engelske scoring ind på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

Det norske fyrtårn blev spillet fri i feltet og afdriblede målmand Alphonse Areola, der stoppede Haaland med ulovlige midler.

Areola havde få minutter forinden erstattet den skadede Lukasz Fabianski, og den indskiftede keeper kunne ikke forhindre City-føring. Haaland eksekverede sikkert langs med jorden fra 11-meterpletten.

City havde bolden meget, men det var nu ikke, fordi den forsvarende mester producerede chancer i stor stil.

Det gjorde West Ham nu heller ikke, og derfor var 1-0 helt på sin plads ved pausen.

I første del af anden halvleg blev West Ham lidt mere nærgående, men drømmen om point punkterede efter 20 minutter i anden halvleg.

Assistkongen Kevin De Bruyne sendte Haaland afsted med en fremragende dybdeaflevering, og nordmanden udnyttede sin friløber med største selvfølgelighed til føring på 2-0.

Så kunne Haaland jagte et debutant-hattrick, og det var tæt på efter 70 minutter, da Jack Grealish fandt Haalands pande ved forreste stolpe, men hovedstødet gik forbi mål.

Flere chancer nåede han ikke at få, for efter 77 minutter valgte Pep Guardiola at udskifte sin nye superstjerne.

Kort før tid gav City også debut til den engelske landsholdsspiller Kalvin Phillips, men midtbanespilleren, der er hentet i Leeds, nåede selvsagt ikke at markere sig i samme stil som den norske debutant.

/ritzau/





‘Den mest magtfulde nogensinde’




LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Klapper i om stor Superliga-transfer

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Her er prisen på Aral Simsir

Paraguay – Frankrig

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne