Magtdemonstration af Haaland i Man City-debut

Erling Haaland scorede begge mål, da Manchester City indledte Premier League med en udesejr over West Ham.



35 minutter. Så lang tid skulle den norske målmaskine Erling Haaland bruge på at bevise, at han også kan score mål i den engelske Premier League.

Efter at han viste sig overraskende uskarp i sidste weekends Community Shield-opgør mod Liverpool, var Haaland spilleren, der med to mål stod bag Manchester Citys premieresejr på 2-0 i ligaen ude mod West Ham.

Haaland satte sin første engelske scoring ind på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

Det norske fyrtårn blev spillet fri i feltet og afdriblede målmand Alphonse Areola, der stoppede Haaland med ulovlige midler.

Areola havde få minutter forinden erstattet den skadede Lukasz Fabianski, og den indskiftede keeper kunne ikke forhindre City-føring. Haaland eksekverede sikkert langs med jorden fra 11-meterpletten.

City havde bolden meget, men det var nu ikke, fordi den forsvarende mester producerede chancer i stor stil.

Det gjorde West Ham nu heller ikke, og derfor var 1-0 helt på sin plads ved pausen.

I første del af anden halvleg blev West Ham lidt mere nærgående, men drømmen om point punkterede efter 20 minutter i anden halvleg.

Assistkongen Kevin De Bruyne sendte Haaland afsted med en fremragende dybdeaflevering, og nordmanden udnyttede sin friløber med største selvfølgelighed til føring på 2-0.

Så kunne Haaland jagte et debutant-hattrick, og det var tæt på efter 70 minutter, da Jack Grealish fandt Haalands pande ved forreste stolpe, men hovedstødet gik forbi mål.

Flere chancer nåede han ikke at få, for efter 77 minutter valgte Pep Guardiola at udskifte sin nye superstjerne.

Kort før tid gav City også debut til den engelske landsholdsspiller Kalvin Phillips, men midtbanespilleren, der er hentet i Leeds, nåede selvsagt ikke at markere sig i samme stil som den norske debutant.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil