Magtdemonstration af Haaland i Man City-debut

Erling Haaland scorede begge mål, da Manchester City indledte Premier League med en udesejr over West Ham.



35 minutter. Så lang tid skulle den norske målmaskine Erling Haaland bruge på at bevise, at han også kan score mål i den engelske Premier League.

Efter at han viste sig overraskende uskarp i sidste weekends Community Shield-opgør mod Liverpool, var Haaland spilleren, der med to mål stod bag Manchester Citys premieresejr på 2-0 i ligaen ude mod West Ham.

Haaland satte sin første engelske scoring ind på et straffespark, som han selv havde fremtvunget.

Det norske fyrtårn blev spillet fri i feltet og afdriblede målmand Alphonse Areola, der stoppede Haaland med ulovlige midler.

Areola havde få minutter forinden erstattet den skadede Lukasz Fabianski, og den indskiftede keeper kunne ikke forhindre City-føring. Haaland eksekverede sikkert langs med jorden fra 11-meterpletten.

City havde bolden meget, men det var nu ikke, fordi den forsvarende mester producerede chancer i stor stil.

Det gjorde West Ham nu heller ikke, og derfor var 1-0 helt på sin plads ved pausen.

I første del af anden halvleg blev West Ham lidt mere nærgående, men drømmen om point punkterede efter 20 minutter i anden halvleg.

Assistkongen Kevin De Bruyne sendte Haaland afsted med en fremragende dybdeaflevering, og nordmanden udnyttede sin friløber med største selvfølgelighed til føring på 2-0.

Så kunne Haaland jagte et debutant-hattrick, og det var tæt på efter 70 minutter, da Jack Grealish fandt Haalands pande ved forreste stolpe, men hovedstødet gik forbi mål.

Flere chancer nåede han ikke at få, for efter 77 minutter valgte Pep Guardiola at udskifte sin nye superstjerne.

Kort før tid gav City også debut til den engelske landsholdsspiller Kalvin Phillips, men midtbanespilleren, der er hentet i Leeds, nåede selvsagt ikke at markere sig i samme stil som den norske debutant.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’