Haaland fortsætter med at bombe i Tyskland: Brager løs for Dortmund

Erling Braut Haaland scorede to gange i Dortmunds 3-0-sejr over Mönchengladbach. Ung amerikaner glimtede også.



Den norske angriber Erling Braut Haaland fortsætter, hvor han slap i sidste sæson for Borussia Dortmund.

Lørdag scorede den 20-årige nordmand to gange, da Dortmund på eget græs slog Borussia Mönchengladbach med 3-0 i premiererunden i den tyske Bundesliga.

Haaland og holdkammeraten Giovanni Reyna indtog hovedrollerne i den sikre sejr.

Den blot 17-årige Reyna indledte med føringsmålet ti minutter før pausen, og den purunge amerikaner fremtvang også det straffespark, som Haaland efter pausen sikkert omsatte til 2-0.

Et kvarter før slutfløjt slog Haaland så sejren fast, da han dygtigt vippede bolden over gæsternes målmand.

Danske Thomas Delaney kom på banen midtvejs i anden halvleg for Dortmund til opgøret, der blev overværet af godt 9000 tilskuere.

De regerende mestre fra Bayern München indledte allerede fredag aften jagten på klubbens niende mesterskab i træk med at køre Schalke 04 fuldstændigt over.

Bayern vandt hjemme hele 8-0 i et opgør, hvor Serge Gnabry scorede hattrick, mens også debutanten Leroy Sane, der er skiftet fra Manchester City, kom på måltavlen.

Robert Skov var ikke i truppen, da Hoffenheim indledte sæsonen med at slå FC Köln 3-2 på udebane. Her sad Jacob Bruun Larsen på bænken i hele opgøret.

Danske Jacob Barrett Laursen fik debut for Arminia Bielefeld, da han blev sendt på banen til det sidste kvarter i 1-1-kampen ude mod Eintracht Frankfurt.

Marcus Ingvartsen og Union Berlin tabte hjemme 1-3 mod Augsburg.

/ritzau/





AGF meldes interesseret i Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

Revser Alexander Zorniger

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

FCM-transfer i fare

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

En sort plet på hans eftermæle

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte