Manchester City havde mere end svært ved at få hul på bylden, men Erling Haaland kom sit hold til undsætning og sørgede for en 2-0-sejr over Everton.
Den norske målmaskine scorede begge kampens mål, og på den måde kom han på måltavlen for første gang siden den skade, der holdt ham ude af fem Premier League-kampe fra midten af december til midten af januar.
Han ser dermed ud til at være helt klar til Champions League-opgøret mod FC København i Parken i den kommende uge.
Med sejren er de forsvarende engelske mestre tilbage på førstepladsen i Premier League, hvor klubben har et point ned til Liverpool på andenpladsen.
Arsenal er på tredjepladsen med tre point op til City, efter at alle tre klubber har spillet 23 kampe. Både Liverpool og Arsenal kommer en kamp foran, når de henholdsvis lørdag og søndag møder Burnley og West Ham.
Manchester City er dermed fortsat i en position, hvor klubben selv kan afgøre, om den skal være mester igen, men i lørdagens kamp holdt det hårdt.
Godt nok sad værterne tungt på spillet, men de havde meget svært ved at skabe store chancer. I lange sekvenser var Everton presset helt tilbage i eget felt, men hjemmeholdet fik ikke afsluttet inden for rammen én eneste gang før pausen.
Ifølge BBC er det ikke sket siden august 2022, at Manchester City har spillet en første halvleg uden at få en afslutning på mål.
Dengang skete det i en kamp mod Crystal Palace, hvor der dog for alvor blev lukket op for sluserne efter pausen. Manchester City endte med at score fire kasser, og Erling Haaland stod for de tre af dem.
Helt så godt gik det ikke lørdag, men efter 70 minutter var der bingo.
Efter et hjørnespark landede bolden hos nordmanden i venstre side af feltet, hvorfra han med højrebenet slyngede den i nettet på Citys første afslutning inden for rammen.
Haalands favoritben er egentlig det, der sidder til venstre, men det var ikke til at se, da han smækkede kuglen i nettet.
Et kvarter efter det første mål afgjorde Erling Haaland kampen, da han udnyttede et oplæg fra Kevin De Bruyne.
Nordmanden blev sendt afsted i høj fart, og efter at have vundet en duel med Jarrad Branthwaite var han helt fri foran mål. Uden pres satte han indersiden på og udplacerede Jordan Pickford i målet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
Randers FC – FC København
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Brøndby-fans sender åbent brev
Real Madrid med gave til Barcelona
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Tottenham under stregen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
TIPSBLADETS DOM