Manchester City havde mere end svært ved at få hul på bylden, men Erling Haaland kom sit hold til undsætning og sørgede for en 2-0-sejr over Everton.
Den norske målmaskine scorede begge kampens mål, og på den måde kom han på måltavlen for første gang siden den skade, der holdt ham ude af fem Premier League-kampe fra midten af december til midten af januar.
Han ser dermed ud til at være helt klar til Champions League-opgøret mod FC København i Parken i den kommende uge.
Med sejren er de forsvarende engelske mestre tilbage på førstepladsen i Premier League, hvor klubben har et point ned til Liverpool på andenpladsen.
Arsenal er på tredjepladsen med tre point op til City, efter at alle tre klubber har spillet 23 kampe. Både Liverpool og Arsenal kommer en kamp foran, når de henholdsvis lørdag og søndag møder Burnley og West Ham.
Manchester City er dermed fortsat i en position, hvor klubben selv kan afgøre, om den skal være mester igen, men i lørdagens kamp holdt det hårdt.
Godt nok sad værterne tungt på spillet, men de havde meget svært ved at skabe store chancer. I lange sekvenser var Everton presset helt tilbage i eget felt, men hjemmeholdet fik ikke afsluttet inden for rammen én eneste gang før pausen.
Ifølge BBC er det ikke sket siden august 2022, at Manchester City har spillet en første halvleg uden at få en afslutning på mål.
Dengang skete det i en kamp mod Crystal Palace, hvor der dog for alvor blev lukket op for sluserne efter pausen. Manchester City endte med at score fire kasser, og Erling Haaland stod for de tre af dem.
Helt så godt gik det ikke lørdag, men efter 70 minutter var der bingo.
Efter et hjørnespark landede bolden hos nordmanden i venstre side af feltet, hvorfra han med højrebenet slyngede den i nettet på Citys første afslutning inden for rammen.
Haalands favoritben er egentlig det, der sidder til venstre, men det var ikke til at se, da han smækkede kuglen i nettet.
Et kvarter efter det første mål afgjorde Erling Haaland kampen, da han udnyttede et oplæg fra Kevin De Bruyne.
Nordmanden blev sendt afsted i høj fart, og efter at have vundet en duel med Jarrad Branthwaite var han helt fri foran mål. Uden pres satte han indersiden på og udplacerede Jordan Pickford i målet.
/ritzau/
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Her kan du se Villarreal mod FC København
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
MEDIE
Rigtig dårlig melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER