Manchester City havde mere end svært ved at få hul på bylden, men Erling Haaland kom sit hold til undsætning og sørgede for en 2-0-sejr over Everton.
Den norske målmaskine scorede begge kampens mål, og på den måde kom han på måltavlen for første gang siden den skade, der holdt ham ude af fem Premier League-kampe fra midten af december til midten af januar.
Han ser dermed ud til at være helt klar til Champions League-opgøret mod FC København i Parken i den kommende uge.
Med sejren er de forsvarende engelske mestre tilbage på førstepladsen i Premier League, hvor klubben har et point ned til Liverpool på andenpladsen.
Arsenal er på tredjepladsen med tre point op til City, efter at alle tre klubber har spillet 23 kampe. Både Liverpool og Arsenal kommer en kamp foran, når de henholdsvis lørdag og søndag møder Burnley og West Ham.
Manchester City er dermed fortsat i en position, hvor klubben selv kan afgøre, om den skal være mester igen, men i lørdagens kamp holdt det hårdt.
Godt nok sad værterne tungt på spillet, men de havde meget svært ved at skabe store chancer. I lange sekvenser var Everton presset helt tilbage i eget felt, men hjemmeholdet fik ikke afsluttet inden for rammen én eneste gang før pausen.
Ifølge BBC er det ikke sket siden august 2022, at Manchester City har spillet en første halvleg uden at få en afslutning på mål.
Dengang skete det i en kamp mod Crystal Palace, hvor der dog for alvor blev lukket op for sluserne efter pausen. Manchester City endte med at score fire kasser, og Erling Haaland stod for de tre af dem.
Helt så godt gik det ikke lørdag, men efter 70 minutter var der bingo.
Efter et hjørnespark landede bolden hos nordmanden i venstre side af feltet, hvorfra han med højrebenet slyngede den i nettet på Citys første afslutning inden for rammen.
Haalands favoritben er egentlig det, der sidder til venstre, men det var ikke til at se, da han smækkede kuglen i nettet.
Et kvarter efter det første mål afgjorde Erling Haaland kampen, da han udnyttede et oplæg fra Kevin De Bruyne.
Nordmanden blev sendt afsted i høj fart, og efter at have vundet en duel med Jarrad Branthwaite var han helt fri foran mål. Uden pres satte han indersiden på og udplacerede Jordan Pickford i målet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
City med vildt rekordbud
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
MEDIE