Pres på Haaland: Jeg er ikke bekymret

Erling Haaland står i weekenden overfor sin Premier League-debut. Presset er stort, men nordmanden glæder sig.



Norske Erling Haaland står søndag overfor sin Premier League-debut for de forsvarende mestre, Manchester City, efter sommerskiftet fra tyske Borussia Dortmund.

Efter at have scoret 86 mål i 89 kampe for Dortmund er forventningerne enorme, men det bekymrer ikke nordmanden.

– Det kan tage tid for folk, og for andre kommer de ind i det med det samme. Vi må se, men jeg er ikke bekymret. Sådan er livet som fodboldspiller, det må du leve med, siger angriberen i et interview med Sky Sports.

Haaland fik i weekenden ikke den optimale optakt, da han brændte en stor chance i overtiden i 1-3-nederlaget i Community Shield-opgøret mod Liverpool.

– For mig som angriber er det ikke noget, jeg kan stresse over, for hvis du tænker for meget over tingene, ender du måske med at gøre ting, som du ellers ikke ville gøre.

Manchester City-angriberen mener, at antallet af gode hold og konkurrencen i Premier League er større, end hvad han tidligere har prøvet.

Han ser det dog som en mulighed for at udvikle sig endnu mere både på og udenfor banen.

– En del af spillet er at komme udenfor din komfortzone, hvilket er noget, jeg har prøvet, og noget jeg godt kan lide, fordi du udvikler dig mere som menneske.

Når snakken falder på den forestående ligadebut, er det glæden, der fylder mest hos den 22-årige nordmand.

– At føle kampen og tempoet. Det bliver hårdt, men det er også charmen ved Premier League. Det er en smuk, hård turnering, og derfor er det den mest populære liga i verden.

I Norge fylder Premier League meget. Når Erling Haaland i weekenden formentlig får sin debut i London mod West Ham, er det derfor også noget, som han har set frem til lige siden, han var en lille dreng.

– Jeg voksede op i Norge, og der er det Premier League uanset hvad. Alle ser Premier League, og har et hold, så det er Premier League over alt andet.

/ritzau/





TransferLIVE: Nu forlader han Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Elias Jelert færdig

Brasilien – Marokko

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Australien – Tyrkiet

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job