Pres på Haaland: Jeg er ikke bekymret

Erling Haaland står i weekenden overfor sin Premier League-debut. Presset er stort, men nordmanden glæder sig.



Norske Erling Haaland står søndag overfor sin Premier League-debut for de forsvarende mestre, Manchester City, efter sommerskiftet fra tyske Borussia Dortmund.

Efter at have scoret 86 mål i 89 kampe for Dortmund er forventningerne enorme, men det bekymrer ikke nordmanden.

– Det kan tage tid for folk, og for andre kommer de ind i det med det samme. Vi må se, men jeg er ikke bekymret. Sådan er livet som fodboldspiller, det må du leve med, siger angriberen i et interview med Sky Sports.

Haaland fik i weekenden ikke den optimale optakt, da han brændte en stor chance i overtiden i 1-3-nederlaget i Community Shield-opgøret mod Liverpool.

– For mig som angriber er det ikke noget, jeg kan stresse over, for hvis du tænker for meget over tingene, ender du måske med at gøre ting, som du ellers ikke ville gøre.

Manchester City-angriberen mener, at antallet af gode hold og konkurrencen i Premier League er større, end hvad han tidligere har prøvet.

Han ser det dog som en mulighed for at udvikle sig endnu mere både på og udenfor banen.

– En del af spillet er at komme udenfor din komfortzone, hvilket er noget, jeg har prøvet, og noget jeg godt kan lide, fordi du udvikler dig mere som menneske.

Når snakken falder på den forestående ligadebut, er det glæden, der fylder mest hos den 22-årige nordmand.

– At føle kampen og tempoet. Det bliver hårdt, men det er også charmen ved Premier League. Det er en smuk, hård turnering, og derfor er det den mest populære liga i verden.

I Norge fylder Premier League meget. Når Erling Haaland i weekenden formentlig får sin debut i London mod West Ham, er det derfor også noget, som han har set frem til lige siden, han var en lille dreng.

– Jeg voksede op i Norge, og der er det Premier League uanset hvad. Alle ser Premier League, og har et hold, så det er Premier League over alt andet.

/ritzau/





Her er FC Midtjyllands vej i Europa




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

FC Midtjylland er ude

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Er de også færdige i OB?

John Stones tager sydpå

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Nærmer sig vild FCK-præstation

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Stjerne på plads i Chelsea