Norske Erling Haaland står søndag overfor sin Premier League-debut for de forsvarende mestre, Manchester City, efter sommerskiftet fra tyske Borussia Dortmund.
Efter at have scoret 86 mål i 89 kampe for Dortmund er forventningerne enorme, men det bekymrer ikke nordmanden.
– Det kan tage tid for folk, og for andre kommer de ind i det med det samme. Vi må se, men jeg er ikke bekymret. Sådan er livet som fodboldspiller, det må du leve med, siger angriberen i et interview med Sky Sports.
Haaland fik i weekenden ikke den optimale optakt, da han brændte en stor chance i overtiden i 1-3-nederlaget i Community Shield-opgøret mod Liverpool.
– For mig som angriber er det ikke noget, jeg kan stresse over, for hvis du tænker for meget over tingene, ender du måske med at gøre ting, som du ellers ikke ville gøre.
Manchester City-angriberen mener, at antallet af gode hold og konkurrencen i Premier League er større, end hvad han tidligere har prøvet.
Han ser det dog som en mulighed for at udvikle sig endnu mere både på og udenfor banen.
– En del af spillet er at komme udenfor din komfortzone, hvilket er noget, jeg har prøvet, og noget jeg godt kan lide, fordi du udvikler dig mere som menneske.
Når snakken falder på den forestående ligadebut, er det glæden, der fylder mest hos den 22-årige nordmand.
– At føle kampen og tempoet. Det bliver hårdt, men det er også charmen ved Premier League. Det er en smuk, hård turnering, og derfor er det den mest populære liga i verden.
I Norge fylder Premier League meget. Når Erling Haaland i weekenden formentlig får sin debut i London mod West Ham, er det derfor også noget, som han har set frem til lige siden, han var en lille dreng.
– Jeg voksede op i Norge, og der er det Premier League uanset hvad. Alle ser Premier League, og har et hold, så det er Premier League over alt andet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
– Jeg får så ondt i maven over det
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Irak – Norge
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Elias Jelert færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT