Borussia Dortmund kan – i hvert fald for en stund – sole sig på Bundesligaens førsteplads.
Dortmund vandt lørdagens svære udekamp mod Wolfsburg med 3-1 og bragte sig derved op på 30 point for 13 kampe. Wolfsburg dumper ned på syvendepladsen med 20 point.
Senere kan mesterholdet fra de seneste ni sæsoner, Bayern München, tage førstepladsen tilbage mod Bielefeld. Det kræver en hjemmesejr, der kan bringe Bayern på 31 point.
Hos Dortmund var der comeback til stjerneangriberen Erling Haaland, der har siddet ude med en skade den seneste måned. Nordmanden blev skiftet ind 18 minutter før tid og cementerede sejren med et flot mål.
Dortmund fik ellers den værst tænkelige start på kampen, da hjemmeholdet allerede i det andet minut bragte sig foran.
Dortmund havde netop haft et hjørnespark, da Wolfsburg stak i kontra, og på et godt indlæg fra Ridle Baku dirigerede Wout Weghorst bolden i mål med brystkassen tæt under mål.
Udeholdet havde mest spil, og i det 35. minut gav det endelig bonus på tavlen. Marco Reus blev nedlagt og fik et straffespark, som Emre Can omsatte til udligning.
Reus havde også en fod med i målet til 2-1, da han gav bolden til Donyell Malen, der tog sagen i egen hånd og scorede fra en position lige uden for feltet.
Haaland skulle dog få det sidste ord, da han havde været på banen i bare otte minutter.
Julian Brandt sendte et indlæg i feltet, og på akrobatisk vis dirigerede Haaland bolden i mål til 3-1 med ti minutter tilbage.
Ligaens nummer tre, Freiburg, skuffede med nederlaget på 1-2 ude mod Bochum.
I rundens mest spektakulære kamp vandt Hoffenheim – uden Robert Skov og Jacob Bruun Larsen i truppen – ude med 6-3 over bundproppen, Greuther Fürth.
Den tidligere Lyngby-spiller Frederik Winther fik bundesligadebut for Augsburg, som i tillægstiden scorede og fik 1-1 ude mod Hertha Berlin.
Winther fik fuld spilletid i midterforsvaret. På venstrekanten fik Mads Valentin Pedersen de første 67 minutter.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
