Comeback: Haaland netter efter otte minutter

På blandt andet et akrobatisk mål af Erling Haaland, der fik comeback, vandt Dortmund over Wolfsburg.



Borussia Dortmund kan – i hvert fald for en stund – sole sig på Bundesligaens førsteplads.

Dortmund vandt lørdagens svære udekamp mod Wolfsburg med 3-1 og bragte sig derved op på 30 point for 13 kampe. Wolfsburg dumper ned på syvendepladsen med 20 point.

Senere kan mesterholdet fra de seneste ni sæsoner, Bayern München, tage førstepladsen tilbage mod Bielefeld. Det kræver en hjemmesejr, der kan bringe Bayern på 31 point.

Hos Dortmund var der comeback til stjerneangriberen Erling Haaland, der har siddet ude med en skade den seneste måned. Nordmanden blev skiftet ind 18 minutter før tid og cementerede sejren med et flot mål.

Dortmund fik ellers den værst tænkelige start på kampen, da hjemmeholdet allerede i det andet minut bragte sig foran.

Dortmund havde netop haft et hjørnespark, da Wolfsburg stak i kontra, og på et godt indlæg fra Ridle Baku dirigerede Wout Weghorst bolden i mål med brystkassen tæt under mål.

Udeholdet havde mest spil, og i det 35. minut gav det endelig bonus på tavlen. Marco Reus blev nedlagt og fik et straffespark, som Emre Can omsatte til udligning.

Reus havde også en fod med i målet til 2-1, da han gav bolden til Donyell Malen, der tog sagen i egen hånd og scorede fra en position lige uden for feltet.

Haaland skulle dog få det sidste ord, da han havde været på banen i bare otte minutter.

Julian Brandt sendte et indlæg i feltet, og på akrobatisk vis dirigerede Haaland bolden i mål til 3-1 med ti minutter tilbage.

Ligaens nummer tre, Freiburg, skuffede med nederlaget på 1-2 ude mod Bochum.

I rundens mest spektakulære kamp vandt Hoffenheim – uden Robert Skov og Jacob Bruun Larsen i truppen – ude med 6-3 over bundproppen, Greuther Fürth.

Den tidligere Lyngby-spiller Frederik Winther fik bundesligadebut for Augsburg, som i tillægstiden scorede og fik 1-1 ude mod Hertha Berlin.

Winther fik fuld spilletid i midterforsvaret. På venstrekanten fik Mads Valentin Pedersen de første 67 minutter.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Supercomputer: De vinder VM

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr