Officielt: Manchester City henter Erling Haaland

Manchester City har sikret sig Erling Haaland på en kontrakt, der løber til 2027.



I maj blev Manchester City enig med Dortmund om en købspris på Erling Haaland, og nu er den norske angribers skifte endelig gennemført.

Mandag har 21-årige Erling Haaland nemlig skrevet under på en kontrakt, som betyder, at han er Manchester City-spiller frem til 2027.

Det oplyser den engelske klub på sin hjemmeside.

Da de to klubber meddelte omverdenen om handlen i maj, var Erling Haaland endnu ikke enig med Manchester City om en kontrakt, men det er han altså blevet nu.

– Det er en stolt dag for min familie og mig, siger Erling Haaland, der erklærer, at han har været Manchester City-fan hele sit liv.

– Jeg har altid fulgt med i Manchester City og elsket at gøre det i de seneste sæsoner. Man kan ikke undgå at beundre klubbens spillestil. Det er spændende, og der bliver skabt mange chancer, hvilket er perfekt for mig.

Tilknytningen til Manchester City kommer formentlig fra Erling Haalands far, Alf-Inge Haaland, som selv spillede i klubben i tre år. Han skiftede til Manchester City fra Leeds i år 2000, hvor Erling Haaland kom til verden.

Det blev også tidligt tydeligt, at Erling Haaland selv kunne få sig en stor fodboldkarriere.

Han tog Fodboldeuropa med storm, da han i sæsonen 2019/20 scorede otte mål i seks Champions League-gruppekampe for Red Bull Salzburg.

Der blev efterfølgende rift om det store angrebstalent, og Dortmund vandt kampen halvvejs i 2019/20-sæsonen. Siden har nordmanden scoret 86 mål i 89 Dortmund-kampe.

– Han er et enormt talent og har været en af de bedste angribere i Europa i de seneste sæsoner, siger Citys fodbolddirektør, Txiki Begiristain.

– Hans oprejsning har været fænomenal, og han er stadig kun 21 år. Hans bedste år ligger foran ham, og vi er sikre på, at han kan blive endnu bedre af at arbejde med Pep Guardiola, siger Begiristain med henvisning til klubbens manager.

Erling Haaland har i de seneste uger gjort sig positivt bemærket på Norges landshold. Søndag scorede han to af nordmændenes tre kasser i 3-2-sejren over Sverige.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag