I maj blev Manchester City enig med Dortmund om en købspris på Erling Haaland, og nu er den norske angribers skifte endelig gennemført.
Mandag har 21-årige Erling Haaland nemlig skrevet under på en kontrakt, som betyder, at han er Manchester City-spiller frem til 2027.
Det oplyser den engelske klub på sin hjemmeside.
Da de to klubber meddelte omverdenen om handlen i maj, var Erling Haaland endnu ikke enig med Manchester City om en kontrakt, men det er han altså blevet nu.
– Det er en stolt dag for min familie og mig, siger Erling Haaland, der erklærer, at han har været Manchester City-fan hele sit liv.
– Jeg har altid fulgt med i Manchester City og elsket at gøre det i de seneste sæsoner. Man kan ikke undgå at beundre klubbens spillestil. Det er spændende, og der bliver skabt mange chancer, hvilket er perfekt for mig.
Tilknytningen til Manchester City kommer formentlig fra Erling Haalands far, Alf-Inge Haaland, som selv spillede i klubben i tre år. Han skiftede til Manchester City fra Leeds i år 2000, hvor Erling Haaland kom til verden.
Det blev også tidligt tydeligt, at Erling Haaland selv kunne få sig en stor fodboldkarriere.
Han tog Fodboldeuropa med storm, da han i sæsonen 2019/20 scorede otte mål i seks Champions League-gruppekampe for Red Bull Salzburg.
Der blev efterfølgende rift om det store angrebstalent, og Dortmund vandt kampen halvvejs i 2019/20-sæsonen. Siden har nordmanden scoret 86 mål i 89 Dortmund-kampe.
– Han er et enormt talent og har været en af de bedste angribere i Europa i de seneste sæsoner, siger Citys fodbolddirektør, Txiki Begiristain.
– Hans oprejsning har været fænomenal, og han er stadig kun 21 år. Hans bedste år ligger foran ham, og vi er sikre på, at han kan blive endnu bedre af at arbejde med Pep Guardiola, siger Begiristain med henvisning til klubbens manager.
Erling Haaland har i de seneste uger gjort sig positivt bemærket på Norges landshold. Søndag scorede han to af nordmændenes tre kasser i 3-2-sejren over Sverige.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
OPTAKT
Skotland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT