Officielt: Manchester City henter Erling Haaland

Manchester City har sikret sig Erling Haaland på en kontrakt, der løber til 2027.



I maj blev Manchester City enig med Dortmund om en købspris på Erling Haaland, og nu er den norske angribers skifte endelig gennemført.

Mandag har 21-årige Erling Haaland nemlig skrevet under på en kontrakt, som betyder, at han er Manchester City-spiller frem til 2027.

Det oplyser den engelske klub på sin hjemmeside.

Da de to klubber meddelte omverdenen om handlen i maj, var Erling Haaland endnu ikke enig med Manchester City om en kontrakt, men det er han altså blevet nu.

– Det er en stolt dag for min familie og mig, siger Erling Haaland, der erklærer, at han har været Manchester City-fan hele sit liv.

– Jeg har altid fulgt med i Manchester City og elsket at gøre det i de seneste sæsoner. Man kan ikke undgå at beundre klubbens spillestil. Det er spændende, og der bliver skabt mange chancer, hvilket er perfekt for mig.

Tilknytningen til Manchester City kommer formentlig fra Erling Haalands far, Alf-Inge Haaland, som selv spillede i klubben i tre år. Han skiftede til Manchester City fra Leeds i år 2000, hvor Erling Haaland kom til verden.

Det blev også tidligt tydeligt, at Erling Haaland selv kunne få sig en stor fodboldkarriere.

Han tog Fodboldeuropa med storm, da han i sæsonen 2019/20 scorede otte mål i seks Champions League-gruppekampe for Red Bull Salzburg.

Der blev efterfølgende rift om det store angrebstalent, og Dortmund vandt kampen halvvejs i 2019/20-sæsonen. Siden har nordmanden scoret 86 mål i 89 Dortmund-kampe.

– Han er et enormt talent og har været en af de bedste angribere i Europa i de seneste sæsoner, siger Citys fodbolddirektør, Txiki Begiristain.

– Hans oprejsning har været fænomenal, og han er stadig kun 21 år. Hans bedste år ligger foran ham, og vi er sikre på, at han kan blive endnu bedre af at arbejde med Pep Guardiola, siger Begiristain med henvisning til klubbens manager.

Erling Haaland har i de seneste uger gjort sig positivt bemærket på Norges landshold. Søndag scorede han to af nordmændenes tre kasser i 3-2-sejren over Sverige.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson svært utilfreds

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Overbevisende: To chok i Parken

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’