For knap et år siden takkede Janus Drachmann af i OB efter tre år i klubben, heraf flere som anfører, for at skifte tilbage til AC Horsens. Men afskeden med den fynske klub var ikke ligefrem en lykkelig en.
Det fortalte den 34-årige midtbanespiller om i TV3 Sports program “Offside” mandag aften.
I sin sidste sæson i OB var Janus Drachmann var ikke i truppen til fynboernes sidste seks kampe, og han følte sig generelt usynlig.
– Jeg ville gerne spille noget fodbold igen. Jeg var lidt et “walking ghost”, som Kenneth Emil [Petersen] også var til sidst i sin tid. Så jeg følte, at det var det rigtige for begge parter – både mig og OB – at vejene skilles, så jeg kunne komme tilbage til Horsens, hvor det hele startede, mens jeg stadig kunne bidrage, lød det fra den nuværende Horsens-spiller i “Offside”.
Medværten Kenneth Emil Petersen, der selv i en længere periode var anfører for OB, fortæller ligeledes, at hans afsked med OB heller ikke var god. Blandt andet følte han, at der blev set “igennem en”.
Og det kan Janus Drachmann altså nikke genkendende til.
– Det var specielt. Jeg kommer ikke til at hænge mit beskidte vasketøj op her til fuld skue, men det er jo bare ikke en rar følelse, som “KEP” fortæller. Man føler, at man har været en stor del af noget og har bidraget socialt for at samle noget, også i svære tider, så at man møder ind til træning og ikke bliver snakket til eller set på, det er ikke rart. Og det er jo ligegyldigt, hvilken arbejdsplads man har, og hvor du er henne, sagde Janus Drachmann i tv-programmet.
Se hele klippet, hvor Janus Drachmann og Kenneth Emil Petersen fortæller om deres afsked med OB, i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom