Hård afsked i OB: Jeg var lidt et “walking ghost”

Janus Drachmann fortæller i "Offside" om en ærgerlig slutning på tiden i OB, hvor han følte sig som et spøgelse.



For knap et år siden takkede Janus Drachmann af i OB efter tre år i klubben, heraf flere som anfører, for at skifte tilbage til AC Horsens. Men afskeden med den fynske klub var ikke ligefrem en lykkelig en.

Det fortalte den 34-årige midtbanespiller om i TV3 Sports program “Offside” mandag aften.

I sin sidste sæson i OB var Janus Drachmann var ikke i truppen til fynboernes sidste seks kampe, og han følte sig generelt usynlig.

– Jeg ville gerne spille noget fodbold igen. Jeg var lidt et “walking ghost”, som Kenneth Emil [Petersen] også var til sidst i sin tid. Så jeg følte, at det var det rigtige for begge parter – både mig og OB – at vejene skilles, så jeg kunne komme tilbage til Horsens, hvor det hele startede, mens jeg stadig kunne bidrage, lød det fra den nuværende Horsens-spiller i “Offside”.

Medværten Kenneth Emil Petersen, der selv i en længere periode var anfører for OB, fortæller ligeledes, at hans afsked med OB heller ikke var god. Blandt andet følte han, at der blev set “igennem en”.

Og det kan Janus Drachmann altså nikke genkendende til.

– Det var specielt. Jeg kommer ikke til at hænge mit beskidte vasketøj op her til fuld skue, men det er jo bare ikke en rar følelse, som “KEP” fortæller. Man føler, at man har været en stor del af noget og har bidraget socialt for at samle noget, også i svære tider, så at man møder ind til træning og ikke bliver snakket til eller set på, det er ikke rart. Og det er jo ligegyldigt, hvilken arbejdsplads man har, og hvor du er henne, sagde Janus Drachmann i tv-programmet.

Se hele klippet, hvor Janus Drachmann og Kenneth Emil Petersen fortæller om deres afsked med OB, i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FCK går på rov i Viborg

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Frederiksen renser ud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Portugal – Usbekistan

Lurer på Superliga-stjerne

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

England – Ghana