Hård afsked i OB: Jeg var lidt et “walking ghost”

Janus Drachmann fortæller i "Offside" om en ærgerlig slutning på tiden i OB, hvor han følte sig som et spøgelse.



For knap et år siden takkede Janus Drachmann af i OB efter tre år i klubben, heraf flere som anfører, for at skifte tilbage til AC Horsens. Men afskeden med den fynske klub var ikke ligefrem en lykkelig en.

Det fortalte den 34-årige midtbanespiller om i TV3 Sports program “Offside” mandag aften.

I sin sidste sæson i OB var Janus Drachmann var ikke i truppen til fynboernes sidste seks kampe, og han følte sig generelt usynlig.

– Jeg ville gerne spille noget fodbold igen. Jeg var lidt et “walking ghost”, som Kenneth Emil [Petersen] også var til sidst i sin tid. Så jeg følte, at det var det rigtige for begge parter – både mig og OB – at vejene skilles, så jeg kunne komme tilbage til Horsens, hvor det hele startede, mens jeg stadig kunne bidrage, lød det fra den nuværende Horsens-spiller i “Offside”.

Medværten Kenneth Emil Petersen, der selv i en længere periode var anfører for OB, fortæller ligeledes, at hans afsked med OB heller ikke var god. Blandt andet følte han, at der blev set “igennem en”.

Og det kan Janus Drachmann altså nikke genkendende til.

– Det var specielt. Jeg kommer ikke til at hænge mit beskidte vasketøj op her til fuld skue, men det er jo bare ikke en rar følelse, som “KEP” fortæller. Man føler, at man har været en stor del af noget og har bidraget socialt for at samle noget, også i svære tider, så at man møder ind til træning og ikke bliver snakket til eller set på, det er ikke rart. Og det er jo ligegyldigt, hvilken arbejdsplads man har, og hvor du er henne, sagde Janus Drachmann i tv-programmet.

Se hele klippet, hvor Janus Drachmann og Kenneth Emil Petersen fortæller om deres afsked med OB, i videoafspilleren øverst i artiklen. 






Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Vil ikke juble i Parken

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub