Hård afsked i OB: Jeg var lidt et “walking ghost”

Janus Drachmann fortæller i "Offside" om en ærgerlig slutning på tiden i OB, hvor han følte sig som et spøgelse.



For knap et år siden takkede Janus Drachmann af i OB efter tre år i klubben, heraf flere som anfører, for at skifte tilbage til AC Horsens. Men afskeden med den fynske klub var ikke ligefrem en lykkelig en.

Det fortalte den 34-årige midtbanespiller om i TV3 Sports program “Offside” mandag aften.

I sin sidste sæson i OB var Janus Drachmann var ikke i truppen til fynboernes sidste seks kampe, og han følte sig generelt usynlig.

– Jeg ville gerne spille noget fodbold igen. Jeg var lidt et “walking ghost”, som Kenneth Emil [Petersen] også var til sidst i sin tid. Så jeg følte, at det var det rigtige for begge parter – både mig og OB – at vejene skilles, så jeg kunne komme tilbage til Horsens, hvor det hele startede, mens jeg stadig kunne bidrage, lød det fra den nuværende Horsens-spiller i “Offside”.

Medværten Kenneth Emil Petersen, der selv i en længere periode var anfører for OB, fortæller ligeledes, at hans afsked med OB heller ikke var god. Blandt andet følte han, at der blev set “igennem en”.

Og det kan Janus Drachmann altså nikke genkendende til.

– Det var specielt. Jeg kommer ikke til at hænge mit beskidte vasketøj op her til fuld skue, men det er jo bare ikke en rar følelse, som “KEP” fortæller. Man føler, at man har været en stor del af noget og har bidraget socialt for at samle noget, også i svære tider, så at man møder ind til træning og ikke bliver snakket til eller set på, det er ikke rart. Og det er jo ligegyldigt, hvilken arbejdsplads man har, og hvor du er henne, sagde Janus Drachmann i tv-programmet.

Se hele klippet, hvor Janus Drachmann og Kenneth Emil Petersen fortæller om deres afsked med OB, i videoafspilleren øverst i artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Lyngby BK – AGF

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Midtjylland – AC Horsens

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

‘En trøstepræmie af en turnering’

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub