Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

David Boysen er hård mod Adam Buksa efter weekendens runde i Tipsbladet-programmet ‘Trash Talk’.



FC Midtjylland halede et enkelt point ind på FC København i denne spillerunde, men havde Adam Buksa været skarpere i overtiden mod AGF, var man gået forbi københavnerne i toppen af tabellen.

FCM-angriberen brændte nemlig en stor chance til sidst i kampen, hvilket havde bragt FC Midtjylland på 2-1, og det er ikke gået David Boysens næse forbi.

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Adam Buksa i hvert fald en ordentlig overhaling af David Boysen, som direkte mener, at han er skyld i, at FC København fortsat fører Superligaen.

– Det var en meget lige kamp, som FC Midtjylland hælder til at vinde. Vinder de, hopper de tilbage på førstepladsen og sætter endnu mere tryk på den her lorteweekend for FC København. Hvis man skal trøste sig en smule som københavner, er det, at man slutter på førstepladsen alligevel, og det er Adam Buksa skyld i, siger Boysen og fortsætter:

– Han har været lidt inde og ude af holdet, og der er mange, der mener, det er en fantastisk angriber. Vi bliver ved med at nævne, at han har scoret til det her EM, der snart er længere og længere væk. Han får den bedste chance, Adam Buksa kan få.

– Han er en stor mand, han er god på hovedet og er en boksangriber. Han får bolden lige ind i hovedet, han er udækket, og han kan ramme den, snitte den og gøre lige hvad han vil – sågar tæmme den, og det er fair nok, han ikke forsøger det. En ting, han skal gøre, er at score. I det 90. minut får han en 1000 procent chance for at sende FC Midtjylland på førstepladsen og give dem tre point i AGF, og det kan han ikke. Han header den direkte i brystet på Jesper Hansen fra halvanden meters afstand, lyder det fra David Boysen i programmet.

Adam Buksa har i sin debutsæson scoret ti gange i 33 kampe for FC Midtjylland.

Hele programmet kan høres herunder:







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Farveløst på Fyn

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Arsenal-dansker vender hjem

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM

Afslører: Dolberg sat til salg

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’