Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

David Boysen er hård mod Adam Buksa efter weekendens runde i Tipsbladet-programmet ‘Trash Talk’.



FC Midtjylland halede et enkelt point ind på FC København i denne spillerunde, men havde Adam Buksa været skarpere i overtiden mod AGF, var man gået forbi københavnerne i toppen af tabellen.

FCM-angriberen brændte nemlig en stor chance til sidst i kampen, hvilket havde bragt FC Midtjylland på 2-1, og det er ikke gået David Boysens næse forbi.

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Adam Buksa i hvert fald en ordentlig overhaling af David Boysen, som direkte mener, at han er skyld i, at FC København fortsat fører Superligaen.

– Det var en meget lige kamp, som FC Midtjylland hælder til at vinde. Vinder de, hopper de tilbage på førstepladsen og sætter endnu mere tryk på den her lorteweekend for FC København. Hvis man skal trøste sig en smule som københavner, er det, at man slutter på førstepladsen alligevel, og det er Adam Buksa skyld i, siger Boysen og fortsætter:

– Han har været lidt inde og ude af holdet, og der er mange, der mener, det er en fantastisk angriber. Vi bliver ved med at nævne, at han har scoret til det her EM, der snart er længere og længere væk. Han får den bedste chance, Adam Buksa kan få.

– Han er en stor mand, han er god på hovedet og er en boksangriber. Han får bolden lige ind i hovedet, han er udækket, og han kan ramme den, snitte den og gøre lige hvad han vil – sågar tæmme den, og det er fair nok, han ikke forsøger det. En ting, han skal gøre, er at score. I det 90. minut får han en 1000 procent chance for at sende FC Midtjylland på førstepladsen og give dem tre point i AGF, og det kan han ikke. Han header den direkte i brystet på Jesper Hansen fra halvanden meters afstand, lyder det fra David Boysen i programmet.

Adam Buksa har i sin debutsæson scoret ti gange i 33 kampe for FC Midtjylland.

Hele programmet kan høres herunder:





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salah sender særlig besked

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF – Viborg FF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Manchester City vinder FA Cup

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!