Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

David Boysen er hård mod Adam Buksa efter weekendens runde i Tipsbladet-programmet ‘Trash Talk’.



FC Midtjylland halede et enkelt point ind på FC København i denne spillerunde, men havde Adam Buksa været skarpere i overtiden mod AGF, var man gået forbi københavnerne i toppen af tabellen.

FCM-angriberen brændte nemlig en stor chance til sidst i kampen, hvilket havde bragt FC Midtjylland på 2-1, og det er ikke gået David Boysens næse forbi.

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Adam Buksa i hvert fald en ordentlig overhaling af David Boysen, som direkte mener, at han er skyld i, at FC København fortsat fører Superligaen.

– Det var en meget lige kamp, som FC Midtjylland hælder til at vinde. Vinder de, hopper de tilbage på førstepladsen og sætter endnu mere tryk på den her lorteweekend for FC København. Hvis man skal trøste sig en smule som københavner, er det, at man slutter på førstepladsen alligevel, og det er Adam Buksa skyld i, siger Boysen og fortsætter:

– Han har været lidt inde og ude af holdet, og der er mange, der mener, det er en fantastisk angriber. Vi bliver ved med at nævne, at han har scoret til det her EM, der snart er længere og længere væk. Han får den bedste chance, Adam Buksa kan få.

– Han er en stor mand, han er god på hovedet og er en boksangriber. Han får bolden lige ind i hovedet, han er udækket, og han kan ramme den, snitte den og gøre lige hvad han vil – sågar tæmme den, og det er fair nok, han ikke forsøger det. En ting, han skal gøre, er at score. I det 90. minut får han en 1000 procent chance for at sende FC Midtjylland på førstepladsen og give dem tre point i AGF, og det kan han ikke. Han header den direkte i brystet på Jesper Hansen fra halvanden meters afstand, lyder det fra David Boysen i programmet.

Adam Buksa har i sin debutsæson scoret ti gange i 33 kampe for FC Midtjylland.

Hele programmet kan høres herunder:






Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson




LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

‘Det er en interessant spiller’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

De køber ham for 740 mio.

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Brøndby tæt på denne keeper

England – DR Congo

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker