FC Midtjylland halede et enkelt point ind på FC København i denne spillerunde, men havde Adam Buksa været skarpere i overtiden mod AGF, var man gået forbi københavnerne i toppen af tabellen.
FCM-angriberen brændte nemlig en stor chance til sidst i kampen, hvilket havde bragt FC Midtjylland på 2-1, og det er ikke gået David Boysens næse forbi.
I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Adam Buksa i hvert fald en ordentlig overhaling af David Boysen, som direkte mener, at han er skyld i, at FC København fortsat fører Superligaen.
– Det var en meget lige kamp, som FC Midtjylland hælder til at vinde. Vinder de, hopper de tilbage på førstepladsen og sætter endnu mere tryk på den her lorteweekend for FC København. Hvis man skal trøste sig en smule som københavner, er det, at man slutter på førstepladsen alligevel, og det er Adam Buksa skyld i, siger Boysen og fortsætter:
– Han har været lidt inde og ude af holdet, og der er mange, der mener, det er en fantastisk angriber. Vi bliver ved med at nævne, at han har scoret til det her EM, der snart er længere og længere væk. Han får den bedste chance, Adam Buksa kan få.
– Han er en stor mand, han er god på hovedet og er en boksangriber. Han får bolden lige ind i hovedet, han er udækket, og han kan ramme den, snitte den og gøre lige hvad han vil – sågar tæmme den, og det er fair nok, han ikke forsøger det. En ting, han skal gøre, er at score. I det 90. minut får han en 1000 procent chance for at sende FC Midtjylland på førstepladsen og give dem tre point i AGF, og det kan han ikke. Han header den direkte i brystet på Jesper Hansen fra halvanden meters afstand, lyder det fra David Boysen i programmet.
Adam Buksa har i sin debutsæson scoret ti gange i 33 kampe for FC Midtjylland.
Hele programmet kan høres herunder:
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
OPTAKT
Tunesien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
