Hård dom: Han er skyld i FCK’s førsteplads

David Boysen er hård mod Adam Buksa efter weekendens runde i Tipsbladet-programmet ‘Trash Talk’.



FC Midtjylland halede et enkelt point ind på FC København i denne spillerunde, men havde Adam Buksa været skarpere i overtiden mod AGF, var man gået forbi københavnerne i toppen af tabellen.

FCM-angriberen brændte nemlig en stor chance til sidst i kampen, hvilket havde bragt FC Midtjylland på 2-1, og det er ikke gået David Boysens næse forbi.

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ får Adam Buksa i hvert fald en ordentlig overhaling af David Boysen, som direkte mener, at han er skyld i, at FC København fortsat fører Superligaen.

– Det var en meget lige kamp, som FC Midtjylland hælder til at vinde. Vinder de, hopper de tilbage på førstepladsen og sætter endnu mere tryk på den her lorteweekend for FC København. Hvis man skal trøste sig en smule som københavner, er det, at man slutter på førstepladsen alligevel, og det er Adam Buksa skyld i, siger Boysen og fortsætter:

– Han har været lidt inde og ude af holdet, og der er mange, der mener, det er en fantastisk angriber. Vi bliver ved med at nævne, at han har scoret til det her EM, der snart er længere og længere væk. Han får den bedste chance, Adam Buksa kan få.

– Han er en stor mand, han er god på hovedet og er en boksangriber. Han får bolden lige ind i hovedet, han er udækket, og han kan ramme den, snitte den og gøre lige hvad han vil – sågar tæmme den, og det er fair nok, han ikke forsøger det. En ting, han skal gøre, er at score. I det 90. minut får han en 1000 procent chance for at sende FC Midtjylland på førstepladsen og give dem tre point i AGF, og det kan han ikke. Han header den direkte i brystet på Jesper Hansen fra halvanden meters afstand, lyder det fra David Boysen i programmet.

Adam Buksa har i sin debutsæson scoret ti gange i 33 kampe for FC Midtjylland.

Hele programmet kan høres herunder:







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superligaen er knækket

Scorer heftig lønstigning



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Knuser transferrekord

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Norges kronprins rejser til USA