Hård dom over FCM-indkøb: Jeg ville ikke turde det

Emam Ashour startede fremragende i FC Midtjylland, men er siden dalet en smule. Han har ikke imponeret Ken Ilsø.



FC Midtjylland sagde i januar farvel til stjernerne Evander og Anders Dreyer. De efterlod et enormt hul i FC Midtjylland, og en af de spillere, som blev udvalgt til at træde i deres sko, var Emam Ashour, som FC Midtjylland hentede i slutningen af transfervinduet. 

Han blev handlet dyrt, og forventningerne var store. FC Midtjylland talte ham godt op og lagde vægt på, hvor stort det var at tiltrække en egyptisk landsholdsspiller.

Han startede som lyn og torden og scorede kort inde i sin debut mod Sporting CP. Han kom ligeledes hurtigt på tavlen i sin Superliga-debut mod Viborg, men siden har han haft det svært.

Nu kommer han også under lup hos Viaplay-ekspert Ken Ilsø, som er skuffet over den nye FCM'er.

– Når man køber en spiller for 24 millioner, så kan det godt være, at man behøver noget tilvænningstid, men jeg forventer, at man leverer fra dag et. At tyvstjæle et mål fra Simsir er ikke nok til, at man har leveret i Superligaen. 

– Han har lavet et okay mål i Europa, fair nok. Men det har slet ikke været godt nok i Superligaen. Han kunne også godt være en anelse fejlcastet. Han har spillet ude på kanten en del. Men han er ikke en spiller, som jeg ville turde, hvis jeg var træner, at sætte ind på midten. For han tager nogle kæmpe risici i sit spil fremad banen.

– Derfor tror jeg heller ikke, at FC Midtjylland lige pt tænker at ville benytte ham derinde, siger Ken Ilsø til Viaplay.

Emam Ashour kom til fra Zamalek, der til daglig spiller i hjemlandet. Inden FC Midtjylland gik på landskampspause, spillede man 3-3 mod Silkeborg, og her startede Ashour på bænken. 

Det bliver derfor også spændende at se, om FC Midtjyllands nye cheftræner Thomas Thomasberg vil bruge den nye FCM-egypter fra start. Det får vi at se på fredag, når Thomasberg får sin debut mod OB.

Se hele dommen over Ashour i afspilleren over artiklen.





LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Viborg FF – Sønderjyske

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Manchester City – Brentford

Køber snart Brøndby-angriber

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale