FC Midtjylland sagde i januar farvel til stjernerne Evander og Anders Dreyer. De efterlod et enormt hul i FC Midtjylland, og en af de spillere, som blev udvalgt til at træde i deres sko, var Emam Ashour, som FC Midtjylland hentede i slutningen af transfervinduet.
Han blev handlet dyrt, og forventningerne var store. FC Midtjylland talte ham godt op og lagde vægt på, hvor stort det var at tiltrække en egyptisk landsholdsspiller.
Han startede som lyn og torden og scorede kort inde i sin debut mod Sporting CP. Han kom ligeledes hurtigt på tavlen i sin Superliga-debut mod Viborg, men siden har han haft det svært.
Nu kommer han også under lup hos Viaplay-ekspert Ken Ilsø, som er skuffet over den nye FCM'er.
– Når man køber en spiller for 24 millioner, så kan det godt være, at man behøver noget tilvænningstid, men jeg forventer, at man leverer fra dag et. At tyvstjæle et mål fra Simsir er ikke nok til, at man har leveret i Superligaen.
– Han har lavet et okay mål i Europa, fair nok. Men det har slet ikke været godt nok i Superligaen. Han kunne også godt være en anelse fejlcastet. Han har spillet ude på kanten en del. Men han er ikke en spiller, som jeg ville turde, hvis jeg var træner, at sætte ind på midten. For han tager nogle kæmpe risici i sit spil fremad banen.
– Derfor tror jeg heller ikke, at FC Midtjylland lige pt tænker at ville benytte ham derinde, siger Ken Ilsø til Viaplay.
Emam Ashour kom til fra Zamalek, der til daglig spiller i hjemlandet. Inden FC Midtjylland gik på landskampspause, spillede man 3-3 mod Silkeborg, og her startede Ashour på bænken.
Det bliver derfor også spændende at se, om FC Midtjyllands nye cheftræner Thomas Thomasberg vil bruge den nye FCM-egypter fra start. Det får vi at se på fredag, når Thomasberg får sin debut mod OB.
Se hele dommen over Ashour i afspilleren over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS