FC Midtjylland sagde i januar farvel til stjernerne Evander og Anders Dreyer. De efterlod et enormt hul i FC Midtjylland, og en af de spillere, som blev udvalgt til at træde i deres sko, var Emam Ashour, som FC Midtjylland hentede i slutningen af transfervinduet.
Han blev handlet dyrt, og forventningerne var store. FC Midtjylland talte ham godt op og lagde vægt på, hvor stort det var at tiltrække en egyptisk landsholdsspiller.
Han startede som lyn og torden og scorede kort inde i sin debut mod Sporting CP. Han kom ligeledes hurtigt på tavlen i sin Superliga-debut mod Viborg, men siden har han haft det svært.
Nu kommer han også under lup hos Viaplay-ekspert Ken Ilsø, som er skuffet over den nye FCM'er.
– Når man køber en spiller for 24 millioner, så kan det godt være, at man behøver noget tilvænningstid, men jeg forventer, at man leverer fra dag et. At tyvstjæle et mål fra Simsir er ikke nok til, at man har leveret i Superligaen.
– Han har lavet et okay mål i Europa, fair nok. Men det har slet ikke været godt nok i Superligaen. Han kunne også godt være en anelse fejlcastet. Han har spillet ude på kanten en del. Men han er ikke en spiller, som jeg ville turde, hvis jeg var træner, at sætte ind på midten. For han tager nogle kæmpe risici i sit spil fremad banen.
– Derfor tror jeg heller ikke, at FC Midtjylland lige pt tænker at ville benytte ham derinde, siger Ken Ilsø til Viaplay.
Emam Ashour kom til fra Zamalek, der til daglig spiller i hjemlandet. Inden FC Midtjylland gik på landskampspause, spillede man 3-3 mod Silkeborg, og her startede Ashour på bænken.
Det bliver derfor også spændende at se, om FC Midtjyllands nye cheftræner Thomas Thomasberg vil bruge den nye FCM-egypter fra start. Det får vi at se på fredag, når Thomasberg får sin debut mod OB.
Se hele dommen over Ashour i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER