FC Midtjylland sagde i januar farvel til stjernerne Evander og Anders Dreyer. De efterlod et enormt hul i FC Midtjylland, og en af de spillere, som blev udvalgt til at træde i deres sko, var Emam Ashour, som FC Midtjylland hentede i slutningen af transfervinduet.
Han blev handlet dyrt, og forventningerne var store. FC Midtjylland talte ham godt op og lagde vægt på, hvor stort det var at tiltrække en egyptisk landsholdsspiller.
Han startede som lyn og torden og scorede kort inde i sin debut mod Sporting CP. Han kom ligeledes hurtigt på tavlen i sin Superliga-debut mod Viborg, men siden har han haft det svært.
Nu kommer han også under lup hos Viaplay-ekspert Ken Ilsø, som er skuffet over den nye FCM'er.
– Når man køber en spiller for 24 millioner, så kan det godt være, at man behøver noget tilvænningstid, men jeg forventer, at man leverer fra dag et. At tyvstjæle et mål fra Simsir er ikke nok til, at man har leveret i Superligaen.
– Han har lavet et okay mål i Europa, fair nok. Men det har slet ikke været godt nok i Superligaen. Han kunne også godt være en anelse fejlcastet. Han har spillet ude på kanten en del. Men han er ikke en spiller, som jeg ville turde, hvis jeg var træner, at sætte ind på midten. For han tager nogle kæmpe risici i sit spil fremad banen.
– Derfor tror jeg heller ikke, at FC Midtjylland lige pt tænker at ville benytte ham derinde, siger Ken Ilsø til Viaplay.
Emam Ashour kom til fra Zamalek, der til daglig spiller i hjemlandet. Inden FC Midtjylland gik på landskampspause, spillede man 3-3 mod Silkeborg, og her startede Ashour på bænken.
Det bliver derfor også spændende at se, om FC Midtjyllands nye cheftræner Thomas Thomasberg vil bruge den nye FCM-egypter fra start. Det får vi at se på fredag, når Thomasberg får sin debut mod OB.
Se hele dommen over Ashour i afspilleren over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Han er VM’s bedste spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
OPTAKT
Viborg FF – OB
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT